وزیر ارتباطات اظهار داشت: بالا بردن قیمت اینترنت ضدتوسعه و ضدعدالت است و در وضعیت فعلی که مردم درگیر بیماری کرونا هستند، فضای مجازی به قول تعدادی از دوستان قوت غالب است.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، جواد آذری جهرمی در حاشیه جلسه امروز (چهارشنبه) هیات دولت در پاسخ به این پرسش که آیا تعرفه اینترنت گران می شود، اظهار نمود: به هیچ وجه اینترنت گران نمیشود.
وی افزود: اگر می خواستیم اجازه گران شدن اینترنت را بدهیم، همان موقع که قیمت را دو برابر زیاد کردند، مخالفت نمی کردیم، اما دولت با مصوبه محکمی، اجازه افزایش قیمت اینترنت را نداد.
وی در ادامه با اعلان اینکه حرف هایی که می زنند نادرست است، افزود: بعضی می گویند دولت دنبال گران کردن اینترنت است. خب اگر دولت دنبال این کار بود به مصوبه مجلس نیازی نداشت و خودمان اختیار گران کردن اینترنت داریم و به مجوز مجلس نیازی نبود. وقتی سهامداران اپراتورها دو سه ماه قبل قیمت ها را بالا بردند، دولت محکم ایستاد و قیمت ها برگشت. بالا بردن قیمت اینترنت ضدتوسعه و ضدعدالت است و در وضعیت فعلی که مردم درگیر بیماری کرونا هستند، فضای مجازی به قول تعدادی از دوستان قوت غالب است.
آذری جهرمی با تاکید بر اینکه افزایش تعرفه اینترنت ظلم است، اشاره کرد: ما چهار سال قیمت را ثابت نگه داشته ایم الان هم استراتژی ما همان است و محکم می ایستیم تا قیمت افزایش نیابد.
وزیر ارتباطات همین طور با ابراز خوشی نسبت به رویکرد مجلس در خصوص اینکه آنها دنبال گران کردن اینترنت نیستند، اظهار نمود: این موضع در مقام صحبت خوب است و آنرا بعنوان سیگنال مثبتی می بینیم، ولی اینجا این پرسش مطرح است که چگونه به بنگاه اقتصادی می توان گفت ده درصد مالیات را افزایش دهد اما قیمت تمام شده را افزایش ندهد. اگر شما خبرنگاران این معادله اقتصادی را حل کردید، جواب را به ما هم بگویید چون ریاضی ما اینقدر خوب نیست که این معادله را درک کنیم؛ البته یک فرمول وجود دارد که بنگاه تعطیل شود و توسعه ارتباطات تعطیل شود.
وزیر ارتباطات اشاره کرد: دولت یک ماه و نیم پیش مصوب کرد که اپراتورها چهار درصد مالیات خودرا کم کنند و آنرا صرف سرمایه گذاری در توسعه روستایی کنند. وقتی ما دغدغه مناطق محروم داریم که آموزش عقب نیفتد، کرونا لطمه نزند و عدالت وجود ندارد و هر روز با بدبختی مردم عکس می گیریم و منتشر می نماییم چگونه می شود که مصوبه ای داشته باشیم که توسعه اینترنت را در روستاها محدود کند؟
وی اظهار داشت: سیاست دولت پشتیبانی از اپراتورها برای بسط عدالت اجتماعی بوده است، اما آنچه در حال رخ دادن است، عکس آنست.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا وزارت ارتباطات درباره درآمد کم اظهاری کرده است، اظهار داشت: بگویند کم اظهاری کجا بوده است. گزارش تفریغ بودجه را اعلام کنند. شش هزار و چهارصد میلیارد تومان بعنوان درآمد عمومی باید به خزانه واریز می کردیم. شرکت همراه اول، شرکت مخابرات ایران بورسی هستند و درآمد آنها در بورس اعلام می شود و این درآمد شفاف است و مردم می توانند ببینند و مگر می شود درآمدی باشد که اظهار نشود؟ بیان این مطالب شبیه اتفاق روز گذشته است که ما روز گذشته ابراز امیدواری کردیم که این اتفاق با رای نمایندگان نیفتد یکی از نمایندگان اظهار نمود که وزیر ارتباطات گفته است نمی گذاریم چنین اتفاقی بیفتد. وقتی حرف ها را آنقدر معوج می کنند معلوم است پایه های اقتصادی تصمیمات هم اشکال دارد.
آذری جهرمی درباره اختصاص درآمد حاصل افزایش اینترنت به صداوسیما، اظهار داشت: در هر صورت متنی که از مصوبه کمیسیون تلفیق آمده، این است که پول داده شود به صداوسیما و یک سری نهادهای دیگر. هنوز متن مصوب مجلس در اختیار ما نیست و نمی دانیم چه چیزی مصوب شده است. روز گذشته یکی از نمایندگان پیشنهاد حذف این مصوبه کمیسیون تلفیق را داد که مجلس با آن مخالفت کرد یعنی در حقیقت مصوبه کمیسیون تلفیق تثبیت شد. در هر حال بنظر می رسد سر سیاست های کلی مثل گران نشدن اینترنت و توسعه مناطق محروم و اینکه شفافیت وجود داشته باشد، با نمایندگان اختلاف نظر نداریم اما متنی که روز گذشته خبرگزاری مجلس منتشر نموده است را متن رسمی نمی دانیم و متن قانون اصلی باید منتشر شود. در متن خبرگزاری مجلس آمده است که ده درصد مالیات افزایش یابد قیمت بالا نرود. این خلاف سیاست های کلی نظام در اجرای سیاست های اصل۴۴ است و فکر می کنم با شورای نگهبان مکاتبه خواهم داشت و ممکنست این مصوبه مورد ایراد شورای نگهبان قرار بگیرد و به مجلس برگرداند.
آذری جهرمی درباره آخرین وضعیت احضار خود به قوه قضاییه اظهار داشت: پرونده در حال رسیدگی قضایی است و مراحل خودرا طی می کند و اتفاق ویژه ای نیفتاده است.You may also like