سئو بوی: بگفته یک کارشناس فناوری اطلاعات، قطعی فیبر دریایی و کاهش ظرفیت پهنای باند بین الملل، می تواند منجر به کاهش کیفیت اینترنت در ساعات پرمصرف شود و این مساله برای بازی های آنلاین نمود بیشتری دارد.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، کابل های مدرن از فناوری فیبر نوری برای انتقال دیتای دیجیتال استفاده می نمایند که شامل تلفن، اینترنت و ترافیک داده های خصوصی است. اولین فیبر نوری دریایی ایران، در سال ۱۳۹۲ ازطریق یک شرکت ایرانی و با مالکیت ایرانی در آب های بین الملل بهره برداری شد با این هدف که توانایی کشور را در زمینه تبادل ترافیکی افزایش دهد. مسیر دوم فیبرنوری دریایی جزایر خلیج فارس واقع در جزیره قشم نیز سال قبل راه اندازی شد.
قرار شد در فاز اول، اجرای مسیر دوم فیبر نوری دریایی برای جزایر کیش، قشم و خارک طراحی و راه اندازی و برای اولین بار، این پروژه با توان داخلی در دریا اجرا شود. اگر این فیبر نوری دریایی خوب دفن نشده باشد بر اثر لرزش ها و لنگر انداختن کشتی قطع می شود و حداقل زمانی که لازم است نقطه یابی و وصل شود، حداقل دو روز است که این مساله می تواند منجربه بروز اختلال در اینترنت کشور شود.
با این وجود، توسعه نقاط اتصال کشور به اینترنت در سالهای قبل حاکی از آنست که هم اکنون تقریباً در همه مرزهای غربی، شمالی و جنوبی ما اتصال اینترنت داریم. بنا بر این امکان قطع اینترنت کشور به یک باره، به سبب قطعی یک مسیر، تقریباً وجود ندارد. برای اینکه اگر از یک ورودی قطعی اینترنت داشته باشیم، می توان آنرا از ورودی های دیگر جبران کرد.
از طرفی در ایام گذشته اعلام گردید که به سبب قطع سگمنت دوم فیبر دریایی متعلق به شرکت GBI در محدوده دریایی بین قطر و امارات، ۴۳۰ گیگابیت از ظرفیت پهنای باند بین الملل شرکت ارتباطات زیرساخت از دسترس خارج شده است. البته باتوجه به قطع این مسیر دریایی و زمان بر بودن بازیابی مجدد آن اقدامات فوری برای تامین ظرفیت جایگزین از سایر مسیرها در دستور کار قرار گرفته و به زودی ظرفیت های جدید برای تامین این بخش از ترافیک آماده بهره برداری می شود.
در این راستا علی محمدی -یک کارشناس فناوری اطلاعات- در گفت و گو با ایسنا درباره تاثیر قطعی فیبر بر کیفیت اینترنت اظهار داشت: هم اکنون کابل دریایی زیرساخت در راه قطر قطع شده است و این قطعی کابل، منجر به ایجاد کندی در اینترنت ایجاد شود، مثل این است که یکی از لوله هایی که آب از آن عبور می کرده، قطع شده باشد و حالا تجمع فشار آب روی بقیه لوله ها بیشتر شده است.
وی افزود: اینطور بنظر می رسد که با این قطعی، ۱۰ درصد از مجموع ظرفیت پهنای باند کم شده است و این موجب می شود که همه کاربران، سرعتشان در وضعیت پیک مصرف، ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش پیدا کند. همین طور این قطعی، موجب می شود کیفیت بازی ها به شدت افت کند، برای اینکه تامین اینترنت بازی ها عمدتاً در راه قطر بوده و با قطعی این کابل، پینگ گیم ها بیشتر از چیزی که کیفیت اینترنت کاهش پیدا کرده، تحت تاثیر قرار می گیرد.
این کارشناس فناوری اطلاعات درباره مدت زمان حل این مشکل بیان کرد: اگر زیرساخت بخواهد از کشورهای همسایه فیبر جایگزین بگیرد، بطور معمول یک تا دو ماه طول می کشد، البته این مساله به ظرفیت کشورهای همسایه هم بستگی دارد، چون بطور معمول اینطور است که کشورهای همسایه هم ظرفیت آزاد ندارند و باید یک سری تجهیزات بخرند. با این وجود، در وضعیت اضطراری و در کوتاه مدت، می توان این زمان را به حداقل دو هفته کم کرد و بنظر می رسد شرکت زیرساخت در کوشش برای پیدا کردن مسیر جایگزین است.
معاون وزیر ارتباطات اضافه کرد: ممکنست برخی اختلالات مقطعی در شبکه اینترنت در ساعات پیک مربوط به قطعی این ظرفیت پهنای باند بین الملل باشد. چون در ساعات غیر پیک ترافیک، مشکلی از لحاظ ظرفیت پهنای باند ندارد و ظرفیت فعلی شبکه زیرساخت بالاتر از حد تقاضا است اما در ساعات پیک ترافیک که مصرف کاربران افزایش می یابد، قطعی کابل دریایی مقداری مشکلات به وجود آورده که امیدواریم هرچه سریع تر مشکل حل شود.
منبع:

You may also like