سئو بوی: نقشه راه صنعت فضایی کشور،  قرار دادن ماهواره در مدار ۳۶ هزار کیلومتری در بازه زمانی ۱۰ ساله است اما رییس جمهوری بتازگی تاکید کرده این زمان باید کم شود و تلاشها بر این است حداقل تا سال ۱۴۰۴ پرتاب های تحقیقاتی شروع شود.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، مرتضی براری – معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در برنامه گفت وگوی ویژه خبری با اعلان اینکه از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۴، یک برنامه جامع فضایی۱۰ ساله داشتیم، اظهار کرده است: از سال ۱۳۹۵ برنامه های فضایی، بخش بخش شد و هر دستگاه برنامه خودرا بطور مستقل انجام می برد و کشور فاقد برنامه جامع فضایی بود. در شورای عالی فضای مجازی ۹ عضو حقوقی همچون رییس ستاد کل نیروهای مسلح، رییس سازمان صدا و سیما، رییس سازمان برنامه و بودجه و وزرای علوم، صنعت، راه، ارتباطات و دفاع و سه عضو حقیقی وجود دارند. حالا با برگزاری جلسه شورای عالی فضایی، تکلیف همه این دستگاهها مشخص شده و همه برنامه شفاف دارند.
وی افزود: در ابتدای دولت سیزدهم، پیرو تاکید رییس جمهوری که برنامه جامع فضایی تدوین شود، طی سه ماه گذشته برنامه تا آخر سال ۱۴۰۱ را تدوین کردیم که برنامه و تاریخ قرارگیری ماهواره ها در مدار مشخص است که این برنامه در جلسه شورای عالی فضایی تصویب گردید. رییس جمهور تاکید دارد که سند جامع ۱۰ ساله فضایی کشور باردیگر تدوین و در جلسه اسفند شورا، این سند بررسی و تصویب شود. این برنامه جامع نقطه عطفی برای توسعه برنامه فضایی کشور است.
رییس سازمان فضایی ایران با اعلان اینکه مصوب شده در دولت سیزدهم، مدار لئو را تصویب نماییم، اضافه کرد: مدار ۳۶ هزار کیلومتری مدار راهبردی و کلید موفقیت و توفیق کشور در زمینه اقتصادی، نظامی و امنیتی است. ما باید اهتمام نماییم ماهواره هایمان را در نقطه های مداری این مدار قرار دهیم و خیلی از خدمات ناوبری، مخابراتی در این مدار است. حضرت آقا هم تاکید نمودند که در اولویت است سریع تر به این مدار دست پیدا نماییم.
براری اضافه کرد: نقشه راه صنعت فضایی کشور، قرار دادن ماهواره در مدار ۳۶ هزار کیلومتری در بازه زمانی ۱۰ ساله است اما رییس جمهور تاکید دارد این زمان کم شود و ما به رغم پیچیده بودن این مسیر همه تلاش خودرا انجام می دهیم که در زمان کوتاه تری به این مدار دست یابیم. ما تلاش می نماییم در سریع ترین زمان به این مدار دست یابیم و تلاش می نماییم حداقل تا سال ۱۴۰۴ پرتاب های تحقیقاتی مان شروع شود.
بسیاری از طراحی ها و فناوری ها را برای رسیدن به مدار ژئو آغاز نموده ایم
وی با اشاره به تثبیت فناوری در مدار لئو اظهار داشت: حالا نیز خیلی از طراحی ها و فناوری ها را برای رسیدن به مدار ژئو آغاز نموده ایم که لازم است فناوری های آن توسعه پیدا کند. حالا طراحی پایگاه پرتاب کامل شده و به سرعت ساخت آن شروع می شود. در حوزه ماهواره بر نیز برای فرستادن ماهواره به این مدار تحقیقات شروع شده است و بلوک انتقال مداری سامان آزمایش های نهایی خودرا می گذراند. این بلوک انتقال مداری، ماهواره را از مدار ۴۰۰ کیلومتر به مدار ۷۰۰۰ کیلومتر، سامانه ۲ ماهواره را از مدار ۴۰۰ کیلومتر به ۱۰ هزار کیلومتر، سامانه ۳ به مدار ۲۱ هزار کیلومتر و سامانه ۴ ماهواره را به مدار ۳۶ هزار کیلومتر منتقل می کند.
رییس سازمان فضایی ایران با اعلان اینکه از ۲۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلومتر مدار لئو و از ۲۰۰۰ تا ۳۶ هزار کیلومتر مدار مئو و ژئو نام دارد، اضافه کرد: ارتفاع ۸۵ کیلومتری به بالا، فضا و بعد از آن فاصله ۸۵ تا ۲۰۰ کیلومتر زیرمداری شمرده می شود که صنعت حمل و نقل از این مدار استفاده می نماید. تا حالا چهار ماهواره امید، نوید، فجر و رصد را در مدار ۳۰۰ کیلومتری قرار داده ایم و سال قبل نیز ماهواره نور در مدار ۴۳۰ کیلومتری قرار گرفت. همه تلاش ما این است که در سریع ترین زمان در مدار ۵۰۰ تا هزار کیلومتری که بیشترین فعالیت ماهواره ها در فضا در این ارتفاع است، حضور یابیم.
براری با اعلان اینکه ۷۶ درصد صنعت فضایی در دنیا در اختیار بخش خصوصی است، اظهار داشت: ما تلاش می نماییم نقش بخش خصوصی را در برنامه فضایی کشور پررنگ نماییم. برای اینکه از نظر نیروی متخصص در منطقه رتبه نخست و در دنیا رتبه ۱۱ تا ۱۳ را داریم و متخصصان بسیار ارزشمندی در کشور می باشند. ایجاد زمینه اشتغال سبب می شود نیروی متخصص بیشتری در دانشگاه ها پرورش یابد. حالا کنسرسیومی از شرکت های دانش بنیان خصوصی برای ایجاد منظومه های ماهواره ای و طراحی و ساخت آنها به وجود آمده است. در لایه اپراتوری نیز بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در زمینه ماهواره های سنجشی و مخابراتی ابراز علاقه کرده است. در زمینه بالادست برخی شرکت های خصوصی توانایی ساخت ماهواره را دارند.
وی ادامه داد: ما بصورت روزانه داده های زمینهای کشاورزی را به کمک شرکت های دانش بنیان حوزه فضایی دریافت می نماییم که هر یک از این داده ها تبدیل به سرویس می شوند. هم اکنون یکی از شرکت های دانش بنیان کشور به صاحبان بیش از ۶۰ هزار هکتار زمین کشاورزی خرد مشاوره می دهد. ما ۱۴ میلیون هکتار زمین کشاورزی داریم؛ اگر در هر هکتار زمین کشاورزی راندمان را به میزان هزار تومان هم افزایش دهیم نزدیک به ۱۴ میلیارد ارزش افزوده خواهیم داشت. تعدادی از کشورها با بهره گیری از داده های ماهواره ای ۲۰ درصد راندمان در زمینه کشاورزی را افزایش داده اند.
بیش از ۴۰ استارت آپ فضایی در زمینه هواشناسی، زیست محیطی و کشاورزی فعالیت می کنند
معاون وزیر ارتباطات اشاره کرد: هم اکنون بیش از ۴۰ استارت آپ فضایی در زمینه هواشناسی، زیست محیطی و کشاورزی فعالیت می نمایند. ما پیگیرانه به دنبال ایجاد زیرساخت ها برای فعالیت استارت آپ های بیشتری در این عرصه هستیم. حالا توانایی پایش اطلاعات ماهواره ای در بخش های مختلف را داریم که نمونه آن پایش دشت مغان در حوزه مصرف سموم و صرفه جویی ۵ میلیارد تومانی استفاده از سموم در این حوزه بود. حتی می توانیم به کشاورزان میزان رطوبت زمین آنها را گزارش دهیم و درباره آب های سطحی مدیریت مصرف آب، بحث جنگل کاری و غیره نیز به دستگاه های مختلف گزارش ارائه دهیم.
وی اظهار داشت: زیرساخت های خیلی از خدمات در دنیا درحال انتقال به فضاست مانند توسعه منظومه های ماهواره ای که نسل پنجم ارتباطات سیار و اینترنت پهن باند به آن بستگی دارد و کل اقتصاد این بخش را جذب می نماییم. البته کشورهایی درحال ایجاد منظومه های ماهواره ای برخلاف معاهدات سازمان ملل و در پی تسلیحاتی کردن فضا و انتقال سامانه های نظامی به مدارها هستند.
بگفته او کشورهای توسعه یافته به شدت در پی محدود کردن دسترسی دیگر کشورها به فضا هستند برای اینکه هر جا عرصه اقتدار باشد آنها می خواهند دیگران را محدود کنند. همچون مصوبات جلسه شورای عالی فضایی، فعال کردن دیپلماسی فضایی و حضور مؤثر در سازمان های بین المللی برای جلوگیری از ایجاد این محدودیت ها بود. با توجه به این که عرصه فضایی، موتور محرک علم فناوری است و نخواهیم گذاشت جلوی توسعه کشورها در عرصه فضایی گرفته شود. بعنوان نمونه امریکا در سال ۱۹۶۱ و در بدترین شرایط اقتصادی هیجده و نیم میلیارد دلار در صنعت فضایی سرمایه گذاری کرد.
وی با اعلان اینکه در چرخه صنعت فضایی، فناوری ها داخلی است اشاره کرد: فناوری فضایی بسیار پیچیده است و ماهواره باید در حدود یک ساعت و نیم اختلاف دمای ۳۰۰ تا ۴۰۰ درجه ای را تحمل و در امواج مغناطیسی فعالیت کند. در یکی از ماهواره های ما ۶۴ هزار قطعه به کار رفته است. ۸۷ زیرسیستم در بخش ماهواره وجود دارد که ۸۲ زیرسیستم بطور کامل بومی است و ۵ زیرسیستم نیز در برنامه دوساله بومی سازی می شود. دقت تصویر در اولین ماهواره تصویربرداری که ساختیم ۱۰۰۰ متر بصورت سیاه و سفید بود و امروز ماهواره ای ساخته ایم که وضوح تصویر در آن ۵ متر بصورت سیاه و سفید است و ساخت دوربین با وضوح ۵ متر بصورت رنگی را آغاز نموده ایم.
منبع:

You may also like