به گزارش سئو بوی قائم مقام سابق امور بین الملل سازمان فضایی ایران، وجود ۱۰ دانشکده هوافضا، ۴ هزار دانشجو در رشته های هوافضا، ۱۲۰۰ فارغ التحصیل این رشته، بیش از ۸۰ آزمایشگاه تحقیقات فضایی و ۷۰ شرکت خصوصی را از توانمندی های کشور در حوزه فضا دانست و اظهار داشت: این در حالیست که جلسات شورای عالی فضایی که باید به این حوزه سامان دهد، تشکیل نشده است و با عدم پرتاب ماهواره های تولید شده مواجهیم که بیشتر دلیل عدم پرتاب ها سیاسی است تا فنی.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا دکتر محسن شاطرزاده امروز در میزگرد آنلاین ارتباط با صنعت فضایی با دانشگاه با اشاره به سابقه فعالیت سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی ایران و جدا شدن آنها از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و قرار گرفتن در زیر نظر ریاست جمهوری، اضافه کرد: در سال ۱۳۹۳ باردیگر این سازمان از نهاد ریاست جمهوری جدا شد که این امر لطمه زیادی به برنامه های فضایی کشور زد.
وی افزود: سازمان فضایی در آن زمان دارای ۱۲۰۰ پرسنل و ۶ پژوهشکده همچون “سامانه های ماهواره”، “فضانوردی”، “حمل و نقل فضایی”، “مواد و انرژی” بود ولی پس از مستقل شدن آن تبدیل به ۴ مجموعه می شود که بخشی زیر نظر وزارت علوم درآمد، بخش دیگر به وزارت ارتباطات منتقل شد و بخش دیگر زیر نظر معاونت علمی ریاست جمهوری قرار می گیرد که این بخش غیر قانونی می باشد.
شاطرزاده با اعلان اینکه این روند سبب متوقف شدن کارهای فضایی شد، اشاره کرد: علاوه بر آن برنامه هایی که برای سال ۹۷-۹۶ داشتیم، عملیاتی نشد.
وی با اشاره به ظرفیت های عظیم کشور در حوزه فضایی که از آنها استفاده نشده است، اظهار نمود: هم اکنون ۱۰ دانشکده هوافضا، ۴ هزار دانشجو در رشته های هوافضا، ۱۲۰۰ فارغ التحصیل این رشته، بیش از ۸۰ آزمایشگاه تحقیقات فضایی و ۷۰ شرکت خصوصی در این عرصه داریم، ضمن آنکه ۱۲۰۰ نفر عضو انجمن هوا فضا هستند و در ۱۶ سازمان بین المللی فضا عضو هستیم و این در حالیست که ماهواره هایی که تولید شده است، بر زمین مانده و پرتاب نشده است.
قائم مقام سابق امور بین الملل سازمان فضایی ایران دلیل عدم پرتاب ماهواره ها را نه به سبب فنی، بلکه به دلیلهای سیاسی دانست و افزود: صنعت فضا یک صنعت راهبردی است و سبب اقتدار ملی و پیشرانی علم و فناوری خواهد شد، ولی بعد اقتصادی و ارتباطات ماهواره ای آن به شکلی است که امروزه بدون ماهواره ها نمی توانیم موفق باشیم. حجم فعلی صنعت فضا ۷۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار است و پیش بینی اقتصاد فضایی در سال ۲۰۲۵ بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار است.
شاطرزاده با طرح این سوال که باتوجه به توانمندی های کشور چه میزان از این اقتصاد را در اختیار داریم، تصریح کرد: گردشگری فضایی امروزه تبدیل به یک صنعت شده است و اگر نتوانیم از این فرصت استفاده نمائیم، گرفتار خسران شده ایم.
وی صنعت فضایی را یک صنعت دانش بنیان، بومی، درون زا و با مدیریت جهادی و مولد توصیف کرد و افزود: این صنعت در امتداد سیاست های اقتصاد مقاومتی است و بایستی به این صنعت دقت کنیم.
شاطرزاده با اشاره به تجربیات تلخ کشور درباره ماهواره های “زهره” و “مصباح”، افزود: با بررسی وضعیت صنعت فعلی فضایی کشور مشاهده می نماییم که تشکیلاتی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با عنوان مرکز امور فضا غیر قانونی است؛ چون موازی کارهای سازمان فضایی است علاوه بر آن دبیرخانه شورای عالی فضا زیر نظر سازمان فضایی است و همین طور سازمان فضایی داریم که زیر نظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.
وی با اعلان اینکه پژوهشگاه هوا فضا زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار دارد، افزود: همین طور پژوهشگاه فضایی نیز زیر نظر سازمان فضایی است که مستقیما تحت نظارت وزیر ارتباطات است. علاوه بر آن پژوهشکده های زیر نظر وزارت ارتباطات هیچ نوع ماموریت رسمی دنبال نمی کنند و بمنظور درآمدزایی به دنبال پروژه های صنعتی هستند، ضمن آنکه به سازمان فضایی ماموریت خریداری ماهواره داده شده است.
قائم مقام سابق امور بین الملل سازمان فضایی ایران با اعلان اینکه دانشگاه های کشور بدون پروژه و بودجه هستند، اظهار داشت: متخصصان و فارغ التحصیلان این حوزه بیکار هستند و شورای عالی فضایی که باید سرو سامان به این حوزه بدهد، تشکیل جلسه نداده است و رئیس جمهوری اراده ای بر تشکیل آن ندارد و عدم پرتاب ماهواره نیز مسایل دیگری دارد. به طور کلی صنعت فضایی کشور نخستین قربانی برجام شد و ما هرج و مرجی در حوزه فضایی خصوصاً در ارتباطات بین المللی داریم.
منبع:

You may also like