سئو بوی: معاون توسعه و فناری سازمان صداوسیما در پاسخ به وزیر ارتباطات درباره فرکانس های تحت اختیار این سازمان معتقد می باشد کیفیت اینترنت ارتباطی با این فرکانس ها ندارد.

به گزارش سئو بوی به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، رضا علیدادی معاون توسعه و فناوری رسانه ملی درپاسخ به جوسازی ها و سیاسی کاری های وزارت ارتباطات درباب فرکانس های ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز که در اختیار صداوسیماست، اظهار داشت: دوستان در جلسات کارشناسی حرفی برای گفتن ندارند و وقتی پا به بیرون از جلسه می گذارند، بازی سیاسی راه می اندازند؛ لطفاً اگر صداقت دارید اسناد آخرین جلسه کارشناسی در کمیته ارتباطات شورای عالی امنیت ملی را برای افکارعمومی منتشرکنید!
وی با اعلان اینکه بارها در سه سال اخیر جلسات کارشناسی مختلفی با حضور نمایندگان صدا وسیما و وزارت ارتباطات برگزار شده است، اضافه کرد: در آخرین جلسه که در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی برگزار شد، آنچنان استدلال های علمی همکاران ما قوی و مستدل بود که دوستان وزارت ارتباطات در آخر گفتند «آنطور که مشخص است، ما باید به شما فرکانس بدهیم و با این استدلال ها بدهکار شما هم شدیم».
علیدادی با تاکید بر اینکه واقعاً هم همین طور است و صداوسیما برای ادامه کار خود و بالا بردن کیفیت شبکه ها به این فضا و بیش از آن نیازمند است، اظهار داشت: با احتساب رادیوها و رادیونماها، درحال حاضر بیش از ۱۳۰ سرویس تلویزیونی و رادیویی فعال است که شامل شبکه های ملی سیما، صدا، بین المللی سیما و صدا، رادیونماهای ملی و استانی، شبکه های تلویزیونی و رادیویی استانی و شبکه های مجازی می باشند و به واقع درخواست وزارت ارتباطات به مدلول حذف قسمتی از خدماتی است که به صورت رایگان در اختیار مردم قرار داده می شود.
وی اضافه کرد: درصورت تامین منابع مورد نیاز و توسعه زیرساخت ها در باندهای موجود، نه فقط امکان خدمات دهی به همین تعداد برنامه فعال امکانپذیر نیست، بلکه باندهای جدیدی نیز باید به آن اضافه شود. درحال حاضر در همین شهر تهران تقاضای پخش شبکه های استانی دائماً مطرح می شود که به سبب نبود امکانات، تابحال امکان تحقق این خواسته مهیا نشده است.
فقط بستر پخش زمینی در اختیار صداوسیما است
معاون توسعه و فناوری رسانه ملی با اشاره به اینکه در مقایسه با دیگر کشورها، از میان بسترهای پخش تلویزیونی به صورت زمینی، ماهواره و کابلی فقط بستر پخش زمینی در اختیار صداوسیماست، اشاره کرد: سازمان صداوسیما به سبب محدودیت های گوناگون فقط یک پلت فرم مشخص و تعیین شده قانونی برای خدمات دهی به عموم جامعه به صورت پخش تلویزیونی را در اختیار دارد؛ پس این مسئله، ضرورت اختصاص منابع فرکانسی بیشتر به پلت فرم پخش زمینی را الزامی می کند.
در حال حاضر برنامه ریزی برای پخش شبکه های HD و ۴K درحال انجام است و به زودی بعضی از پروژه هایی که اتمام یافته، افتتاح خواهند شد. با راه اندازی پروژه های HD و ۴K سازمان، حتی فرکانس های فعلی امکان پاسخگویی به خدمات موجود را ندارند علیدادی با تاکید بر اینکه خدمات تلویزیون دیجیتال برای استفاده مردم دائماً در حال توسعه است، اظهار داشت: تبدیل فرمت تلویزیونی از SD به HD و UHD در روند فناوری ها در همه جای جهان درحال انجام است و مردم از سازمان صداوسیما کیفیت مطلوب را مطالبه می کنند و ما نیز به اجبار باید این تغییرات را اعمال نمائیم.
وی اضافه کرد: هم اکنون برنامه ریزی برای پخش شبکه های HD و ۴K درحال انجام است و به زودی بعضی از پروژه هایی که اتمام یافته، افتتاح خواهند شد. با راه اندازی پروژه های HD و ۴K سازمان، حتی فرکانس های فعلی امکان پاسخگویی به خدمات موجود را ندارند. بدین سبب با احتساب نیازهای فعلی و طرح های در دست مبادرت به هیچ عنوان امکان تخلیه باند وجود ندارد و باید فرستنده های جدیدی در تمام باندها نصب و راه اندازی شود.
معاون رسانه ملی با تاکید مجدد بر اینکه تنها پلت فرم در اختیار سازمان فقط پخش زمینی است، اظهار داشت: پس با بهره بردن از کل باند در اختیار، فقط امکان HD کردن تعداد محدودی شبکه ملی فراهم گشته است و امکان تخلیه هیچکدام از باندها به سبب مختل شدن ماموریت اصلی حوزه فنی سازمان وجود ندارد.
علیدادی افزود: جهت پخش زمینی بقیه برنامه ها و HD کردن آنها نیز بایستی نسل دوم تلویزیون دیجیتال به کار گرفته و توسعه فرکانس ها صورت گیرد که در دستور کار سازمان قرار گرفته و به زودی مراحل اجرای آن آغاز خواهد شد.
نخستین پاسخ علنی به جوسازی رسانه ای
معاون رئیس سازمان صدا وسیما با تاکید بر اینکه در جلسه شورای عالی امنیت ملی که کاملاً مستند و ثبت و ضبط شده است، برادران وزارت ارتباطات به لحاظ کارشناسی حرفی برای گفتن نداشتند، اشاره کرد: به رغم اینکه سازمان صداوسیما همیشه این مباحث را در سطح کارشناسی و فنی نگه داشته و پاسخی به جوسازی های رسانه ای نداده است، اما طرف مقابل همیشه این مباحث کارشناسی و فنی را با بازی های سیاسی و رسانه ای، به حاشیه هایی بی فایده تقلیل داده است.
وی در ادامه اشاره کرد: این برای اولین بار است که ما برای شفاف شدن افکارعمومی تا حدی به شبهات پاسخ می دهیم و معتقدیم این مباحث باید به دور از هیاهوهای سیاسی بررسی شود.
با واگذاری فرکانس های سازمان به تلفن همراه، دسترسی اینترنت کاربران افزایش چندانی نخواهد یافت و سال ها طول خواهد کشید تا تجهیزات لازم برای بهره برداری از آن خریداری و راه اندازی شود و هزینه زیادی هم خواهد داشت علیدادی طرح موضوع فرکانس های صداو سیما را با عنوان علت کم بودن سرعت اینترنت کشور نشانه عدم صداقت و سیاسی کاری دانست و اضافه کرد: با واگذاری فرکانس های سازمان به تلفن همراه، دسترسی اینترنت کاربران افزایش چندانی نخواهد یافت و سال ها طول خواهد کشید تا تجهیزات لازم برای بهره برداری از آن خریداری و راه اندازی شود و هزینه زیادی هم خواهد داشت.
وی اضافه کرد: طرح چنین موضوعی فقط برای ماهیگیری از آب گل آلود و پرهیز از پاسخگویی به عدم انجام مسئولیت ها از یک سو، تاختن به یکی از نهادهای فعال در زمینه مدیریت افکار عمومی کشور از دیگر سوست.
معاون رسانه ملی اشاره کرد: اگر شبکه دیتا خوب کار نمی کند، مسئول مربوطه باید بیاید پاسخ دهد در این چند سال به جهت اینکه مردم بتوانند ارسال و دریافت اطلاعات را در فضای مجازی به درستی و با سرعت بالا انجام دهند، چه کاری انجام شده است؟ روت کردن اینترنت خارجی در شبکه فرسوده ملی که هنر نیست!
وی اشاره کرد: بعد از سه سال بهانه های مختلف، حالا به سبب مشکلات شبکه، با عدم ارائه سرویس درست اینترنت ثابت و گاهی سیار، بطور سهوی که امیدواریم عمدی نباشد، موضوع یک دفعه به فرکانس های سازمان ربط داده می شود.
علیدادی اظهار داشت: مردم عزیز باید بدانند این دعوایی که دوستان پرسر و صدا مطرح می کنند، دعوا برای پول گرفتن از آن هاست. این در حالیست که در دیگر کشورها شاهدیم با همین فرکانس ها، به ۲۷۰ میلیون تلفن هوشمند خدمات ارائه می دهند، ولی در ایران نتوانسته اند به ۵۰ تا ۶۰ میلیون تلفن همراه و ۱۰ درصد خط ثابت خدمات عرضه کنند. البته از میان ۵۰ تا ۶۰ میلیون تلفن همراه نیز خیلی ها هستند که از اینترنت همراه استفاده نمی کنند.
معاون رسانه ملی در توضیح چرایی ناتوانی این مسئولان برای ارائه خدمات اینترنتی و موبایلی اظهار داشت: دوستان ما در وزارت ارتباطات حال که پس از سه سال نتوانسته اند فرکانس ها را در اختیار بگیرند، حالا بجای پاسخگویی در مقابل کم کاری های گذشته، فرار رو به جلو می کنند تا از آب گل آلود این فرکانس ها که در واقع متعلق به مردم است، ماهی بگیرند و برای خود درآمدزایی کنند.
مردم عزیز باید بدانند این دعوایی که دوستان پرسر و صدا مطرح می کنند، دعوا برای پول گرفتن از آن هاست. این در حالیست که در دیگر کشورها شاهدیم با همین فرکانس ها، به ۲۷۰ میلیون تلفن هوشمند خدمات ارائه می دهند، ولی در ایران نتوانسته اند به ۵۰ تا ۶۰ میلیون تلفن همراه و ۱۰ درصد خط ثابت خدمات عرضه کنند وی افزود: این دعوا بر سر پول است؛ در صورتیکه صداوسیما مانند سابق هیچ پولی از مردم نخواهد گرفت و خدمات رایگان به مردم عرضه خواهد کرد. در صورتیکه این دوستان بابت هر خدمتی از مردم هزینه می گیرند و جالب آنجاست که این خدمات کیفیت مناسب هم ندارد و پاسخگوی این نبود کیفیت هم نیستند؛ بلکه با فرار رو به جلو و شلوغ بازی قصد دارند منابع درآمدی خودرا از جیب مردم بالا برند.
ایراد محاسبه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی
علیدادی درباره محاسبات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هم اظهار داشت: بااینکه شیوه محاسبه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مورد مسأله بهره وری طیف و ایراد کمبود بهره وری طیف در پخش زمینی برودکست، بسیار ابتدایی و احتمال بروز خطا به سبب عدم اشراف کامل به کلیه ایستگاه های سازمان صداوسیما در آن زیاد است، شاید به سبب نادیده گرفتن نوع فناوری و در نتیجه تبعات آن، منجر به نتیجه گیری نادرستی شده است.
وی با اشاره به تفاوت طراحی و بهره برداری از انتشار در سیستم تلویزیون دیجیتال در سازمان صداوسیما که در اصطلاح طراحی HPHT گفته می شود، اضافه کرد: بارها در جلسات کارشناسی نیز به دوستان وزارت ارتباطات تفاوت طراحی در سیستم تلویزیونی با سیستم تلفن همراه گوشزد و تصریح شده است که بر خلاف نظر آنها، ظرفیت فرکانسی ما نه فقط خالی نیست، بلکه از نظر طراحی تلویزیونی به شکل صددرصدی در حال بهره برداری است.
معاون توسعه و فناوری رسانه ملی در همین حال سوالات اساسی را متوجه وزارت ارتباطات دانست و اظهار داشت: در باندهای فرکانسی ۲، ۳ /۲ و ۵ /۳ گیگاهرتز درحال حاضر فرکانس های خالی موجود است، امکان بهره برداری از آنها برای سازمان تنظیم مقررات و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جهت سرویس دهی با نرخ بیت مناسب در مقایسه با نرخ بیت پایین باندهای صداوسیما مهیاست.
وی اضافه کرد: بدین سبب اگر هدف از طرح مسائل مطرح شده افزایش سرعت خدمات فضای مجازی کاربران است چرا این باندها به کار گرفته نمی شوند؟ لطفاً دراین زمینه هم شفاف باشید. البته اخیراً بخش کوچکی تحویل اپراتور شده است، ولی چون موضوع شفاف نیست مشخص نیست تا الان این فرکانس ها کجا بوده است و البته فرکانس های دیگری هم موجود است که بعداً معلوم می شود.
علیدادی درباره شبهه ای که وزارت ارتباطات این روزها به وجود آورده و گفته اگر فرکانس های ۷۰۰ و ۸۰۰ را در اختیار داشته باشد، کیفیت اینترنت بالا می رود، اظهار داشت: باتوجه به پایین بودن فرکانس های موجود سازمان، یعنی فرکانس های پایین تر از یک گیگاهرتز، باوجود اینکه محدوده پوشش افزایش می یابد ولی میزان دیتای مفید نگاشتهِ شدهِ در این بستر، به شدت کاهش پیدا می کند.
وی اضافه کرد: بدین سبب بهره برداری از این باند برای ارسال دیتا بسیار بازدهی کمی دارد و ارزش ورود در فضای دیتا را ندارد و الحاق آنها به دیتای موجود مشکلی از اینترنت و اینترانت را حل نمی کند؛ طرح این مساله یک آدرس دهی غلط است.
وزارت ارتباطات برای پوشاندن کم کاری خود آدرس غلط ندهد
معاون رسانه ملی اظهار داشت: تمام استدلال های مطرح شده در مورد باندهای در اختیار صداوسیما، مسئله ای تجاری و مالی است و ارتباطی به توسعه اینترنت و پهنای باند آن ندارد.
وی اضافه کرد: توسعه پهنای باند خدمات دیتا باید در بخش خدمات خانگی اتفاق بیفتد که درحال حاضر در این عرصه توسعه ای صورت نمی گیرد. در صورتیکه در بعضی کشورهای دنیا این بخش تا پوشش کامل منازل پیش رفته اند و ظرفیت ۱۰۰ مگابیت برثانیه ظرفیت معمولی خدمات برای هر کاربر خانگی است. ولی در کشور ما به سبب عدم توجه به شبکه ملی اطلاعات چه در بخش زیرساخت و چه ACCES، چه محتوا و چه خدمات، کشور گرفتار عقب ماندگی مفرط شده است و با فرافکنی و آدرس دهی غلط درصدد خلط موضوع و پوشاندن کم کاری های سالیان گذشته هستند.
سیاسی کردن یک شکست حقوقی
معاون رسانه ملی همین طور اظهار داشت: ادامه اظهارات نسنجیده چند سال اخیر و القای شبهات مکرر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، کذب و فریب افکار عمومی است.
وی اشاره کرد: در صورتیکه مجلس شورای اسلامی در این سال ها با ادعای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای تملک باند ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز مخالفت کرده است و قوانین موضوعه کشور هم با در نظر داشتن کارکرد و عملکرد عام المنفعه و حاکمیتی صداوسیما، حق را به رسانه ملی می دهد، این جوسازی ها و شبهه افکنی ها عجیب و مشکوک است.
علیدادی اشاره کرد: در صورتیکه از سال ۱۳۹۶ شکایت رسانه ملی مقابل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در جریان و نظر معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور هم مشخص است، مشخص نیست چرا وزارت ارتباطات با بازی سیاسی تلاش دارد حقوق عامه را تضییع و آنگونه که از شواهد و قرائن برمی آید، منافع اقتصادی را برای برخی شرکت ها تضمین کند؟
معاون رسانه ملی با اعلان اینکه معین نمی باشد چرا وزارت ارتباطات این کوشش های شبهه ناک را پیگیری می کند، اظهار داشت: گویا این وزارتخانه از یاد برده است، به سبب ماده ۱۴ قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (مصوب ۱۹ /۹/ ۱۳۸۲) «اختیارات و وظایف مربوط به این وزارت… شامل محدوده وظایف و اختیارات سازمان صداوسیما… نمی گردد.»
علیدادی با یادآوری نظریه تفسیری شورای نگهبان از اصول ۴۴ و ۱۷۵ قانون اساسی (شماره ۹۷۹ /۲۱/ ۷ مورخ ۱۰ /۷ /۱۳۷۹) اشاره کرد: اگر سازمان بر بسترهای حوزه فنی و زیرساخت تسلط و اختیار نداشته باشد، در حوزه مدیریت محتوا و مهندسی فضای فرهنگی نیز اقتدار و استقلال نخواهد داشت.
وی در آخر اشاره کرد: بدین سان اشغال فضای فرکانسی متعلق به رسانه ملی و تخصیص و واگذاری آن به اشخاص حقیقی یا حقوقی، آن هم با هدف کسب درآمد و انتفاعی کردن موضوعی که با مصالح و منافع ملی کشور تناقض دارد، در هیچ محکمه ای قابل پذیرش نیست؛ کمااینکه در سه سال اخیر هم وزارت ارتباطات با سد محکم قانون برای این شیطنت ها و دست اندازی هایش به اموال عمومی روبه رو شده است.


منبع:

You may also like