سئو بوی: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: ماهواره ظفر پیش از ایام دهه فجر به فضا پرتاب می شود.

به گزارش سئو بوی به نقل از مهر، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات قبل از ظهر امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در مورد ماهواره ظفر اظهار داشت: ماهواره ظفر سه مأموریت دارد. مأموریت اول این ماهواره تصویر برداری سنجشی برای حوزه کشاورزی و بحران های طبیعی است.
وی افزود: مأموریت دوم ماهواره ظفر برای ارتباطات مخابراتی است. این ماهواره ۲۵۶ کانال فعال مخابراتی دارد که می تواند ارتباطات را برقرار کند. از همین رو است که ما از مردم دعوت کرده ایم در سایت این ماهواره به نشانی zafarplus.ir پیام های خویش را در چارچوب پیام های صوتی یک دقیقه ای ضبط کنند. ما از میان این پیام ها انتخاب خواهیم کرد و به شرط موفقیت و استقرار ظفر در مدار، آنها را بعنوان صدای ایران پخش می نماییم.
وزیر ارتباطات تصریح کرد: مأموریت سوم ماهواره ظفر جمع آوری اطلاعات است. بخشی از تشعشعات فضایی که مورد استفاده مطالعاتی دانشمندان فضایی است را ظفر جمع آوری خواهد نمود.
آذری جهرمی با اشاره به مشخصات فیزیکی ماهواره ظفر اضافه کرد: این ماهواره وزنی حدود ۱۱۳ کیلوگرم دارد و در مدار بالای ۵۰۰ کیلومتر قرار خواهد گرفت. این نخستین بار است که ما برای این مدار هدف گذاری کرده ایم و این مأموریت را انجام می دهیم.
وی بیان نمود: این کار یک فعالیت تحقیقاتی مهم می باشد و امیدواریم مأموریت ماهواره ظفر و همینطور ماهواره بر سیمرغ موفق باشد.
وزیر ارتباطات در مورد زمان ارسال این ماهواره به فضا افزود: دوستان ما در وزارت دفاع در حال کار هستند و بزودی و در همین ایام با تصمیمی که اتخاذ شده، از راه رسانه ملی به صورت شفاف تمام فرایند اطلاع رسانی خواهد شد.
آذری جهرمی خاطرنشان کرد: این کار یک تلاش علمی و تثبیت فناوری است. طبیعتاً امکان دارد در این راه موفقیت باشد که احتمال آن هم بالا است و همینطور احتمال شکست هم وجود دارد.
وی تصریح کرد: از ماهواره ظفر دو نسخه وجود دارد و اگر اقدام اولیه موفق نبود، سریعاً نسخه دوم را برای قرارگیری در مدار عملیاتی می نماییم.
وزیر ارتباطات در پاسخ به این سؤال که چرا پس از موفق بودن عملیات اطلاع رسانی نمی کنید، عنوان کرد: باید بگویم که پیرمردها اعتقاداتی دارند و جوان ها هم اعتقادات خویش را دارا هستند. ما از ابتدا شفاف می گوئیم.
آذری جهرمی در مقابل اصرار خبرنگاران برای اعلام زمان دقیق ارسال ماهواره ظفر اظهار داشت: ان شاالله این کار پیش از دهه فجر صورت خواهد گرفت.
وی در مورد زمزمه هایی درباره رفع فیلتر تلگرام هم اضافه کرد: خیر، بنده در جریان این امر نیستم.

You may also like