به گزارش سئو بوی چند روزی است که پیش نویس «طرح ساماندهی پیام رسان های اجتماعی» توسط نمایندگان مجلس انتشار یافته و سبب انتقادهایی شده است. منتقدان به دو مبحث نقد دارند: محتوای محدودکننده و امضاکنندگان این طرح.

پیش نویس این طرح، پنجم شهریور امسال در دستور کار اعضای «کارگروه فضای مجازی» قرار گرفت و بررسی آن از مردادماه در کمیسیون فرهنگی مجلس شروع شد. این طرح ۲۷ آبان اعلام وصول شد و فردای آن روز متن آن منتشر شد.

چند روز پس از انتشار متن، احسان قاضی زاده هاشمی، عضو جبهه ی پایداری و رئیس فراکسیون فضای مجازی مجلس با اشاره به طرح «مدیریت و ساماندهی پیام رسان های داخلی» یادآوری کرد که «تا به حال هیچ قانونی در این مورد نداشتیم» و ابراز امیدواری کرد نمایندگان مجلس دهم بتوانند «یک طرح جامع و با نگاه کامل برای پیام رسان ها» تنظیم کنند. او وجود چنین قانونی برای پیام رسان های داخلی را «یک لزوم اجتناب ناپذیر» دانست.

یازدهم آذر هم احمد سالک، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در جریان بررسی یک فوریت طرحی درباره ی پشتیبانی از پیام رسان های داخلی بر این نکته تاکید کرد که «نمی توان با پیام رسان خارجی زندگی کرد. در کشورهای دیگر از پیام رسان های بومی استفاده می کنند».

با این اطلاعات از کلیت ماجرا، در این مطلب نگاه می نماییم به انتقاداتی که در این چند روز نسبت به این طرح مطرح گردیده است.

این طرح با امضای ۹۵ نماینده به هیئت رئیسه ی مجلس عرضه شده اما وجود ۲۱ امضا از نمایندگان، انتقاد برخی را برانگیخته است. واکنش اهالی رسانه و فعالان مدنی میانه رو و اصلاح طلب در شبکه های اجتماعی حاکی از این است که رأی دهندگان به فهرست امید که به خیال گشایش فضای سیاسی و تسهیل فعالیت های مدنی و گسترش فضای ارتباطات، اطلاع رسانی و حق آزادی بیان به نمایندگان این لیست رأی داده و آنها را به مجلس فرستاده اند، از امضای چنین طرح انسدادگرایانه ای توسط جناح مطلوب خود متعجبند.

فارغ از اینکه کدام نمایندگان از چه گرایش های سیاسی این طرح را امضا کرده اند، با خواندن متن طرح هم نکات ابهام آمیزی بیشتر جلب توجه می کند. گذشته از اینکه عبارت «پیام رسان های اجتماعی» معادل انگلیسی و مابه ازای واقعی ندارد و در واقع عنوانی غلط و مخلوطی از «شبکه های اجتماعی» (Social Networks)، «رسانه های اجتماعی» (Social Media) یا «پیام رسان» (Messenger)است و معلوم نیست دقیقاً به کدام یک اشاره دارد، ولی ما بعنوان شهروندانی که در این مملکت بزرگ شده ایم پیشاپیش متوجه می شویم منظور قانون گذاران در واقع تمام ابزارهای ارتباطی و رسانه ای مبتنی بر فضای مجازی است!

در مقدمه یا همان «دلایل توجیهی» این طرح، قانونگذاران به این نکته اشاره کرده اند که با عنایت به نقش مؤثر پیام رسان های اجتماعی «به عنوان مرجع اثرگذار تعاملات روزمره» که سهم فراوانی در شکل گیری مناسبات مختلف در جامعه دارد»، نمی گردد نسبت به ابعاد، آثار و «آسیب های آن» بی تفاوت بود. ازاین رو لازم است که این فضا با استفاده از قانونی «سامان دهی» و «نظارت» شود.

در این مقدمه بر پشتیبانی از «ظرفیت های داخلی» با استفاده از سازوکارهای قانونی تاکید شده است؛ حمایتی که هدف آن «اعتمادسازی و صیانت از حقوق شهروندی، حریم خصوصی، فرهنگ عمومی و امنیت ملی» عنوان شده است. اما مواد این طرح کمتر نشانگر سیاست های حمایتی است و به نظر می آید بیشتر با هدف کنترل و زیر نظر گرفتن فضای رسانه های اجتماعی تدوین شده است که شاهد این مدعا در مواد مختلف طرح که در ادامه بررسی می نماییم، وجود دارد.

از سوی دیگر تولید انبوه قانون و ازدیاد قوانین همان چیزی است که گاهی بعنوان «قوانین دست وپاگیر» از آنها یاد می گردد اما نمایندگان با وجود قانون مطبوعات، قانون جرایم کامپیوتری و قانون تجارت الکترونیک که می توانند ابعاد مختلف رسانه ای، مالی و فعالیت در فضای مجازی را پوشش دهند، پا در راه تدوین قانونی دیگر و نهادسازی دوباره گذاشته اند.

ترکیب اعضای هیئت نظارت هم میان منتقدان بحث انگیز شده است. در این ترکیب، نهادهای مختلفی برای عضویت معرفی شده اند که می توان آنها را در سه دسته بندی فنی، فرهنگی و سیاسی جای داد.

مرکز ملی فضای مجازی، وزارت ارتباطات و نماینده ی پیام رسان های داخلی در گروه فنی، وزارت ارشاد، کمیسیون فرهنگی مجلس، صداوسیما، سازمان تبلیغات اسلامی و حوزه ی علمیه در گروه فرهنگی و دادستانی کل کشور، وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران، نیروی انتظامی و سازمان پدافند غیرعامل در گروه سیاسی جای می گیرند که یکی از اعضای این گروه ماهیت قضایی، سه عضو ماهیت نظامی و یک عضو هم ماهیت نیمه نظامی دارد و به صورت کلی برای هر نهاد یک نماینده در این هیئت پیش بینی شده است.

یکی از اعضای این هیئت، نماینده ی مدیران پیام رسان های داخلی عنوان شده است. ابهامی که در اینجا وجود دارد این است که وقتی این طرح، پیام رسان های بدون مجوز را پیشاپیش غیرقانونی تلقی می کند، حضور یک نماینده از پیام رسان های غیرمجاز چگونه توجیه پذیر است؟ آیا می گردد یکی از ذی نفعان صدور مجوز، در فرایند اعطای مجوز حق رأی داشته باشد؟ همین مسئله درباره ی نماینده ی صداوسیما که پیام رسان سروش وابسته به آن است، قابل طرح است.

مطابق ماده ۷ این طرح، هیئت ساماندهی و نظارت مقرر است صلاحیت متقاضی تولید یک پیام رسان را بررسی کند، تخلفات را بررسی کند و وقوع جرم را به قوه قضائیه گزارش دهد. بعلاوه هیئت نظارت وظیفه ی «تأیید فعالیت، محتوا، عملکرد و تشخیص تخلف و اعلام جرم پیام رسان ها» را برعهده دارد.

اما حضور نمایندگان گروه دوم و سوم، شائبه ی نگرشی سیاسی و امنیتی نسبت به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی را بوجود آورده است؛ نگرشی که حاصل آن چیزی جز فیلترینگ و منع توییتر و تلگرام نبوده است که همه می دانند از وزیر و وکیل و چپی و راستی تا شهروند عادی مشغول دور زدن آن هستند. اما این قانون، تلاشی است مضاعف برای «جرم انگاری» و پیگرد قانونی برای دور زنندگان.

بند «ج» ماده ۱ این طرح با عنوان صیانت از داده، مربوط به ایجاد سازوکاری برای «محافظت از اطلاعات کاربران و پیشگیری از هرگونه افشا، بهره برداری و دسترسی غیرمجاز به اطلاعات مربوط به کاربران» است. چنین مقصودی در قوانین جرایم کامپیوتری و حتی قانون مطبوعات هم وجود دارد و نیازی به تدوین قوانین و سازوکار تازه نیست.

در فصل اولِ طرح، «شرایط متقاضی و تأیید فعالیت» تشریح شده است که می گوید «ارائه ی خدمات پیام رسان های اجتماعیِ داخلی و خارجی در کشور مستلزم ثبت» و «مشروط به تأیید هیئت نظارت» است و در غیر این صورت فعالیت آنها غیرقانونی خواهند بود. بدیهی است که پیام رسان های خارجی در شرایط فعلی اساساً دلیلی برای دریافت مجوز از دولت ایران برای ادامه ی فعالیتشان احساس نمی کنند.

از طرف دیگر اگر بنای این طرح آنطور که ادعا شده پشتیبانی از پیام رسان های داخلی باشد، تعیین چنین روال قانونی پرپیچ وخمی برای ثبت، تأیید، اعطای مجوز، زیرنظر گرفتن و احتمال جرم انگاری فعالیت های پیام رسان و کاربران آن و استفاده از ابزارهایی چون مسدودسازی، حبس و جزای نقدی، دقیقاً چگونه حمایتی است؟

برخی دیگر از مواد این طرح که محل پرسش و نگرانی شده اند را در ادامه مرور می کنیم:

ماده ۹ این قانون همه ی پیام رسان ها را ملزم می کند که حداکثر دو ماه پس از تصویب این قانون خویش را با آن منطبق کنند. بدیهی است که در غیر این صورت فعالیت آنها «غیرمجاز» و جرم تلقی خواهد شد.

طبق ماده ی ۱۴ این طرح، نهادها و مؤسسات دولتی و عمومی از استفاده از پیام رسان های خارجی، حتی برای اطلاع رسانی و تبلیغات در داخل کشور منع شده اند؛ به عبارت دیگر حتی استفاده از پیام رسان های خارجیِ مجوزدار هم برای این نهادها ممنوع می باشد.

ماده ی ۱۹ این طرح در جهت پشتیبانی از پیام رسان های داخلی، وزارت ارتباطات را مکلف می کند که پهنای باند مصرفیِ پیام رسان های خارجی را به قیمت دو برابر به کاربران بفروشد و ۹۰ درصد مابه التفاوت آنرا به جیب پیام رسان های داخلی موردِ تأیید هیئت نظارت بریزد. یعنی از جیب کاربران به جیب پیام رسان های داخلی!

به نظر می رسد مراد قانونگذار از تدوین چنین طرحی، عرضه ی حمایت های مادی جزئی و اعمال نظارت امنیتی و پلیسی بر رسانه ها و شبکه های اجتماعی است.

ماده ی ۲۴ این طرح هم صدور مجوز واردات و فعال سازی تلفن همراه را «منوط به پیش نصب پیام رسان های مؤثر داخلی» می کند. یعنی واردکنندگان موبایل برای دریافت مجوز واردات و فعال شدن دستگاه هایی که وارد کرده اند، باید پیام رسان های داخلی را روی دستگاه نصب و بعد به بازار عرضه کنند.

ماده ی ۲۹ این طرح که در فصل «مجازات ها» قرار می گیرد بیشتر از ماده های دیگر مورد نقد و حتی طنز و شوخی کاربران شبکه های اجتماعی قرار گرفته و به عبارتی بیشتر سروصدا کرده است؛ طبق این ماده، «فعالیت مؤثر در پیام رسان های اجتماعی خارجی و داخلی مانند تولید کانال و گروه ها بدون مجوز، ممنوع» و «مستوجب محکومیت حبس یا جزای نقدی درجه ۸ خواهد بود». طرح می گوید «فعالیت مؤثر» مانند تولید گروه و کانال باید با مجوز هیئت نظارت باشد اما معلوم نیست که نفسِ تولید گروه و کانال (حتی گروه دوستی و خانوادگی) باید با مجوز باشد یا اگر هیئت نظارت آن گروه یا کانال را «مؤثر» تشخیص داد، آنگاه دریافت مجوز برای فعالیت آن الزامی است؟

«فعالیت و مبادلات مالی و عرضه خدمات پولی و مالی» هم از گزند این طرح در امان نبوده اند: ماده ی ۳۱ هرگونه فعالیت اقتصادی و مالی در پیام رسان های خارجی را ممنوع و برای متخلفان جزای نقدی و مجازات تعزیری درجه ۸ پیش بینی کرده است. به زبان ساده تمام کسب وکارهای کوچک و خانگی که با استفاده از شبکه های اجتمای فعالیت می نمایند باید بساطشان را جمع و به نمونه های وطنی هجرت کنند.

در شبکه های اجتماعی «غیرمجاز» همچون توییتر نسبت به این طرح واکنش های زیادی انتشار یافته است اما در بیان کیفیت این واکنش ها به این طرح به نظر یکی از مخاطبانمان بسنده می نماییم که زیر خبر انتشار این طرح روی صفحه ی ایسنا نوشت: «مهدی هستم یک تحصیل کرده ی مهندسی الکترونیک. در صورت تصویب این طرح یا هرکدام از بندهای آن، بصورت قطع و یقین از ایران مهاجرت کرده و به یک کشور آزاد خواهم رفت و دیگر پشت سرم را هم نگاه نخواهم کرد».

ایسنا – میثم خدمتی
You may also like