به گزارش سئو بوی، طبق گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تابحال سه میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار زیر پوشش فیبرنوری قرار گرفته اند.

به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، در حال حاضر فیبر نوری بخش مهمی از تجهیزات ارتباطی زیرساختی در جهان را ایجاد کرده است، پروژه ای که تحقق آن با افتتاح دولت سیزدهم درصدر برنامه های وزارت ارتباطات قرار گرفت. شبکه زیرساخت کشور با سرمایه گذاری دولت، بیشتر از ۷۰ هزار کیلومتر فیبر را برای اتصال شهر های مختلف کشور به یکدیگر فراهم نموده، اما در داخل شهرها هنوز شبکه دسترسی یا آخرین لایه اتصال به ساختمان های مسکونی و تجاری کشور با تجهیزات قدیمی هم وجود دارد که به شبکه مسی مشهور است؛ این شبکه به رغم گستردگی زیاد، توانایی کمی برای سازگاری با فناوری های نوین و استفاده از خدمات پهن باند دارد.

این در حالیست که بر مبنای مصوبه شورایعالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانوارها و ۱۰۰ درصد کسب و کارها با متوسط سرعت ۲۵ مگابیت برثانیه به پهن باند ثابت دسترسی داشته باشند و دسترسی ۲۰ میلیون خانوار و پنج میلیون کسب و کار تا سال ۱۴۰۴ به اینترنت پهن باند ثابت باید بر بستر فیبر نوری شکل گیرد.

سال ۱۴۰۱ اقدامات بسیاری توسط وزارت ارتباطات جهت پیشررفت این پروژه انجام شد؛ بگونه ای که برخی استان ها مانند قم زیر پوشش کامل این فناوری قرار گرفتند. به علت اهمیت این پروژه و تاکید مسؤلان بر آن آئین نامه بند «س» تبصره ۷ قانون بودجه تصویب گردید که با این مصوبه حساب توسعه شبکه فیبرنوری با سرمای اولیه هزار میلیارد تومان ایجاد می شود که با اجرای این پروژه مسیر ایجاد ۱۰ میلیون پوشش تا آخر سال هموار خواهد شد.

در همین رابطه چندی قبل عملیات اجرایی اتصال مدارس به طرح فیبرنوری با حضور مسؤلان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و آموزش پرورش در یک مدرسه واقع در شهر پردیس شروع شد و مقرر است ۱۰ تا ۱۵ درصد مدارس امسال پیش از شهریورماه به فیبر نوری متصل شوند و تا آخر سال ۳۵ درصد مدارس دیگر به این فناوری وصل شوند و طبق اعلام تا آخر این دولت تلاش می شود همه مدارس از راه فیبرنوری به شبکه متصل شوند.

حال به تازگی، عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – در رابطه با این پروژه گفته که تابحال سه میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار زیر پوشش فیبر نوری قرار گرفتند و در نظر دارند تا آخر سال هشت الی ۱۰ میلیون نفر زیر پوشش قرار بگیرند.

نکته مهمی که وجود دارد اینست اینترنتی که مشترکان با این فناوری دریافت می کنند، سرعتی نزدیک به ۹۰۰ مگابیت بر ثانیه دارد و این یعنی تا ۸۰ برابر سرعتی بالاتر از اینترنت فعلی که مردم در اختیار دارند. ازاین رو این پروژه سرویس پایدارتر و باکیفیت تری را در اختیار مردم قرار می دهد و حتی جالب است بدانید که مصرف انرژی فناوری مبتنی بر فیبر نوری بسیار کمتر از فناوری های همراه می باشد.

و در انتها شایان ذکر است کاربران بدانند اینترنت ماهواره ای نمی تواند سرعت و کیفیت ارتباط مبتنی بر فیبرنوری را فراهم آورد، برای همین همه کشورهای پیشرفته با شتاب درحال اتصال ساختمان هایشان با فیبرنوری هستند و با نگاه به این پروژه در اروپا، میتوان فهمید همه بسیج شده اند تا سال ۲۰۲۵ به پوشش حداکثری برسند.
You may also like