سئو بوی: مدیرکل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منطقه جنوب شرق رگولاتوری از بازدید و بررسی سرعت دانلود و آپلود سایت های جزیره کیش که به فیبر نوری و شبکه نسل پنجم تلفن همراه مجهز شده اند، آگاهی داد.

به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، از آنجائیکه اخبار نسل پنجم اینترنت در گوشه و کنار جهان انتشار یافته و کاربران بسیاری در انتظار اجرای آن هستند و کشورهای مختلفی با همکاری بزرگترین اپراتورهای اینترنت و غول های تکنولوژی در جهان درصدد برقراری این نسل جدید از اینترنت هستند.

گفتنی است شبکه های ۵G یا نسل پنجم، سرعت بسیار بالاتری در مقایسه با نسل قبلی دارند و قابلیت های آینده گرا مانند رانندگی خودران را امکان پذیر می کنند و کارشناسان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات معتقد هستند پهنای باند این نسل از اینترنت بسیار بالاست، بدین سبب اگر فناوری ۵G را مصداق یک اتوبان در نظر بگیریم، شاید فناوری ۴G یک اتوبان دو باندی و فناوری ۵G همان اتوبان با چهار باند باشد، بدین سبب سرعت و کیفیت آن بالاتر می رود.

پهنای باند این نسل از اینترنت بسیار بالاست، بدین سبب اگر فناوری ۵G را مصداق یک اتوبان در نظر بگیریم، شاید فناوری ۴G یک اتوبان دو باندی و فناوری ۵G همان اتوبان با چهار باند باشد، بدین سبب سرعت و کیفیت آن بالاتر می رود.

در همین راستا، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مهر ماه سال جاری با اشاره به راه اندازی ۵G در جزیره کیش اعلام نموده بود تا حالا شش سایت توسط شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل و پنج سایت توسط شرکت ارتباطات سیار ایران در جزیره کیش نصب شده و در مرحله بهره برداری است. علاوه بر این، هشت ایستگاه تلفن همراه نسل های ۳ و ۴ اپراتورهای سیار به شبکه فیبر نوری متصل و هم اکنون ۱۵ سایت BTS نیز در مرحله اتصال به فیبر نوری است، با اتصال سایت های تلفن همراه به فیبر نوری، پهنای باند شبکه تلفن همراه افزوده می شود.

در بحث توسعه زیرساخت های فیبر نوری در این منطقه، نیز دو شرکت مخابرات ایران و توسعه فناوری ارتباطات پاسارگاد آریان (فناپ تلکام)، ۲۸۴ کیلومتر فیبر نوری نصب و راه اندازی کرده اند.

از سوی دیگر، شرکت مخابرات منطقه هرمزگان بمنظور ارائه خدمات اینترنت پرسرعت، برای واگذاری به مشتریان خانگی، تجاری و اداری، ۲۰۹ کیلومتر فیبر نوری اجرا کرده است؛ شرکت توسعه فناوری ارتباطات پاسارگاد آریان (فناپ تلکام) ۷۵ کیلومتر فیبر نوری و تجهیزات فنی در شهرک های نوبنیاد ۲، دامون کیش، فاز هفت شهرک صدف، فاز سه صنعتی و مدارس جزیره کیش نصب و راه اندازی کرده است.

طبق اعلام سازمان تنظیم مقررات رادیویی، بتازگی هم مدیرکل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منطقه جنوب شرق رگولاتوری در جریان بازدید و بررسی سرعت دانلود و آپلود سایت های جزیره کیش که به فیبر نوری و شبکه نسل پنجم تلفن همراه مجهز شده اند، اظهار داشت: در این بازدیدها علاوه بر بررسی سرعت دانلود و آپلود سایت ها، وضعیت Cooling و ایمنی سایت ها نیز بررسی و ارزیابی شده است؛ باتوجه به مشاهده اشکالاتی در وضعیت سایت ها، اپراتورها ملزم شده اند مشکلات موجود را برطرف کنند.

وی اضافه کرد: شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل متعهد شده است که تا اختتام مهر ماه سال جاری ۱۶ سایت ۵G راه اندازی کند و تا حالا درایو تست ۹ سایت ایرانسل انجام و وضعیت پوشش شبکه نسل پنجم تلفن همراه در این سایت ها بررسی و مطلوب گزارش شده است. علاوه بر این، شرکت همراه اول نیز تعهد دارد در همین بازه زمانی هشت سایت ۵G راه اندازی کند که تا کنون چهار سایت راه اندازی گردیده است.

ترحم اظهار داشت: انجام آزمایش سیستم های نیروی اپراتورها در ۱۰ سایت همراه اول و شش سایت ایرانسل توسط کارشناسان از دیگر اقدامات این اداره کل است که بر طبق نتایج تست پاور هر ۱۰ سایت اپراتور همراه اول وضعیت مطلوبی در این بخش داشتند اما وضعیت پنج سایت اپراتور ایرانسل ناپایدار گزارش شده است.

مدیرکل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منطقه جنوب شرق رگولاتوری با اشاره به اهمیت فیبر نوری در افزایش سرعت اینترنت ثابت و همراه تشریح کرد: از آنجائیکه شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل تجهیز ۱۳ سایت به فیبر نوری را اعلام نموده است، برای صحت سنجی اختتام کار و بررسی کیفیت خدمت ارائه شده، کارشناسان اداره کل منطقه جنوب شرق از این سایت ها بازدید و وضعیت استفاده از فیبر نوری را مطلوب اعلام نموده اند.

منبع:

You may also like