سئو بوی: ایالات متحده و ژاپن گفتگوی جدید اقتصادی را از روز جمعه با هدف تنظیم بازار تولید تراشه شروع کردند.

به گزارش سئو بوی به نقل از رویترز، کویچی هاگیودا، وزیر تجاری ژاپن اظهار داشت: دو کشور در جریان نشست وزیران اقتصادی «دو بعلاوه دو» در واشنگتن بر سر ایجاد یک مرکز تحقیقاتی مشترک جدید برای تولید نیمه هادی های نسل بعدی توافق کردند.
آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا، جینا ریموندو وزیر تجاری ایالات متحده، یوشیماسا هایاشی وزیر امور خارجه ژاپن و هاگیودا همین طور در مورد انرژی و امنیت غذایی و همکاریهای گسترده تر در زمینه فناوری گفتگو کردند.
بلینکن در جلسه افتتاحیه اظهار داشت: «به عنوان نخستین و سومین اقتصادهای بزرگ جهان، بسیار اهمیت دارد که برای دفاع از نظم اقتصادی مبتنی بر قوانین، نظمی که همه کشورها بتوانند در آن شرکت، رقابت و پیشرفت کنند، با هم همکاری نماییم.
بلینکن اظهار داشت: رویدادهای اخیر جهانی همچون همه گیری کووید -۱۹ و جنگ در اوکراین، لطمه پذیری زنجیره های تامین حیاتی در زمینه های مختلف را نشان داده و تعداد فزاینده ای از کشورها به سبب شیوه های وام دهی ناپایدار و غیرشفاف، با بار بدهی دست و پنجه نرم می کنند.
هاگیودا گفت ژاپن به سرعت در حوزه پیشبرد تحقیقات برای تولید نیمه هادی های نسل بعدی اقدام خواهدنمود و افزود واشنگتن و توکیو جهت راه اندازی یک “سازمان تحقیق و توسعه جدید” برای ایجاد یک منبع امن از تولیدات حیاتی فناورانه توافق کرده اند. او اظهار داشت که این مرکز تحقیقاتی برای سایر کشورهای همفکر در دسترس خواهد بود.
دو کشور جزییات بیشتری از این طرح منتشر نکردند، اما روزنامه ژاپنی نیکی شیمبون پیش تر گفته بود اجرای این طرح تا آخر سال جاری میلادی در ژاپن برای تحقیق درمورد تولید تراشه های نیمه هادی ۲ نانومتری شروع خواهد شد و شامل راه اندازی یک خط تولید نمونه اولیه خواهد بود که باید تا سال ۲۰۲۵ برای تولید نیمه هادی ها فعال شود.


منبع:

You may also like