بعد از قطع اینترنت در هفته گذشته، ماینرهای رمزارز به فکر مهاجرت از قزاقستان افتاده اند و می گویند این کشور ممکنست دیگر آن بهشت بیتکوین که سابق بر این بود، نباشد.

به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، دولت قزاقستان در پی بروز ناآرامی در این کشور که دومین میزبان بزرگ استخراج کنندگان رمزارز است، دسترسی به اینترنت را مسدود کرد که موجب آفلاین شدن دیتاسنترهای مورد استفاده برای تولید رمزارز و کاهش حدود ۱۳ درصدی نیروی رایانش جهانی بیتکوین شد.

آلن دورجیف از انجمن عمومی صنعت بلاک چین و دیتا سنتر در قزاقستان که نماینده ۸۰ درصد از شرکتهای استخراج رمزارز در این کشور است، اظهار نمود: بیشتر تولیدکنندگان رمزارز حالا آنلاین شده اند.

با این حال چهار ماینر بزرگ در مصاحبه با رویترز گفتند: ازسرگیری کارهای استخراج رمزارز نمی تواند مشکلاتی را که برای این صنعت پیش می آید، پنهان کند و برخی از آنها یا مشتریانشان ممکنست به دنبال رفتن به کشورهای دیگری برای ادامه فعالیت باشند.

ماینرها می گویند قطعی اینترنت بعد از تشدید نظارت دولتی بر فعالیت استخراج کنندگان رمزارز، به نگرانیها نسبت به ثبات و چشم انداز کسب وکار افزوده است.

وینسنت لیو، ماینری که از چین به قزاقستان آمد تا از برق ارزان این کشور بهره مند شود، اظهار نمود: تغییر فضا وی را واداشته است انتقال فعالیتهایش به آمریکای شمالی یا روسیه را بررسی کند. وی اظهار داشت: دو یا سه سال پیش ما قزاقستان را به سبب فضای سیاسی باثبات و برق ثابت، بهشت صنعت استخراج رمزارز می نامیدیم. حالا وضعیت را بررسی می نماییم و تصور می کنم قسمتی از هش ریت را در قزاقستان حفظ نماییم و بخش دیگر را به کشورهای دیگر منتقل نماییم.

بیت کوین و رمزارزهای دیگر توسط کامپیوتر های قدرتمندی استخراج می شوند که به برق زیادی نیاز دارند و اغلب از برق تولید سوختهای فسیلی استفاده می نمایند.

قزاقستان سال میلادی گذشته بعد از اینکه چین به مقابله با فعالیت صنعت استخراج رمزارز برخاست و سبب مهاجرت گسترده فعالان این بخش شد، به دومین مرکز بزرگ استخراج بیتکوین در جهان بعد از آمریکا تبدیل شد. این کشور در اوت ۱۸ درصد از هش ریت جهانی – نیروی رایانشی مورد استفاده کامپیوتر های متصل به شبکه بیتکوین – سهم داشت که بالاتر از هشت درصد در آوریل، قبل از شروع سرکوبی ماینرها توسط چین بود.

مزارع استخراج رمزارز قزاقستان عموما از برق تولید نیروگاههای زغال سوز استفاده می نمایند که در راه کربن زدایی از اقتصاد، به دردسر مقامات این کشور تبدیل گشته اند. ماینرهای رمزارز سبب شده اند قزاقستان مجبور شود برق وارد کرده و برق تولید داخل را سهمیه بندی کند. دولت قزاقستان حالا به دنبال دریافت مالیات و ساماندهی ماینرهای غیرمجاز می باشد. در همین راستا سال قبل اعلام گردید دولت با ماینرهای بدون مجوز که تصور می رود دو برابر ماینرهای مجاز برق مصرف می کنند، مقابله خواهدنمود.

یکی از موسسان شرکت استخراج رمزارز BTC KZ اظهار نمود: هجوم ماینرهای چینی مشکلات برای ماینرهای بومی را با محدود کردن برق، مضاعف کرده است. مشتریان ممکنست به دنبال مهاجرت به آمریکا و روسیه باشند.

بر اساس گزارش رویترز، با این وجود چهار ماینر گفتند مالیاتهای نسبتا پایین، هزینه های نیروی کار و تجهیزات ارزان همچنان مزیتهایی برای فعالیت استخراج کنندگان رمزارز در قزاقستان عرضه می کند.
You may also like