سئو بوی: دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور بر اهمیت تحول نظام آموزشی همسو باتحول دیجیتالی در دنیا و حرکت به سمت مدل سکویی تاکید نمود.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، سیدابوالحسن فیروزآبادی در دیدار با معاونین دانشگاه علمی کاربردی با بیان این مطلب اضافه کرد: عصر امروز با انقلاب چهارم که در دنیا اتفاق افتاده و پسا صنعتی نامیده می شود، عصر صنعت چهار و به تبع آن دانشگاه چهار بوده که مبتنی بر فضای مجازی است و این فضا دارای خصوصیاتی همچون جهانی شدن، شبکه ای بودن، کلان داده و هوش مصنوعی است که در حقیقت آینده دنیا با این خصیصه ها ترسیم خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه در این عصر با ادغام کالا و خدمات، اقتصاد خدماتی در سطح جهانی شکل گرفته، اظهار داشت: پیش تر دانشگاه به دنبال تعلیم بود اما امروزه نگاه دانشگاه باید اقتصادی نیز باشد و برهمین اساس نقش دانشگاه های علمی کاربردی دراین دوره بسیار مهمست.
فیروزآبادی اشاره کرد: دانشگاه پیش تر فناورانه و مبتنی بر تکنولوژی بوده و نظام آموزشی دارای سیستم نوآوری بود اما امروز در دانشگاه های نسل چهار مباحث استارت آپی و شرکت های کوچک زودبازده مطرح است که در این عرصه در کشور بیشتر مهاجرت صورت می گیرد.
وی اشاره کرد: از خصوصیات این نظام آموزشی تطابق پذیری آنست و دانشگاه ها باید به دنبال رصد تحول مشاغل در کشور باشند تا بتوانیم نسلی تربیت نماییم که بتواند در اقتصاد سکویی در فضای مجازی قلمروسازی کند.
فیروزآبادی با اشاره به اینکه باید نت وندان بر روی سکوهای ایرانی افزایش یابد، اضافه کرد: صاحبان سکوهای ایرانی اگر بتوانند فعالیت خودرا در سطح جهانی گسترش دهند ما شاهد قلمروسازی خواهیم بود.
طبق اعلام مرکز ملی فضای مجازی، وی با اشاره به اینکه سیاست دنیا به سمت ایجاد بازارهای جدید و اشتغال زایی در کنار افزایش جمعیت است، اضافه کرد: جوامع امروز به دنبال اقتصاد خدماتی، نوآورانه با مدل استارت آپی است به گونه ای که بازاریابی هدفمند برای اقوام، سنین و ذائقه های متفاوت در سطح جهانی و بصورت شبکه ای شکل می گیرد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با تاکید بر اقتصاد سکویی (پلت فرمی) در جهان اظهار داشت: اقتصاد سکویی به دنبال کاهش نقش دولت ها و مدیریت بی واسطه بر بازار جهانی است و در دانشگاه های دنیا نظام آموزشی سکویی شکل گرفته بدین سبب نظام دانشگاهی کشور نیز باید به این سمت حرکت نماید.
وی با اشاره به نیاز کشور به مشاغلی همچون امنیت سایبری و بازی سازی اشاره کرد: مرکز ملی فضای مجازی آمادگی دارد تا با دانشگاه ها برای نیازسنجی و ایجاد رشته های کاربردی همکاری کرده و در صورت نیاز سندی به تصویب نهایی شورای عالی فضای مجازی کشور برساند.
منبع:

You may also like