به گزارش سئو بوی طبق اعلام مسؤلان گمرک ایران، واردات گوشی امسال نه تنها کم نشده بلکه ترخیص قطعی آن افزایش هم داشته است. از سویی هنوز هیچ ابلاغی در مورد ممنوعیت واردات برند خاصی به گمرک وجود نداشته و ممنوعیتی اعمال نشده است؛ ازاین رو طرح مطالبی با عنوان عدم واردات یا کاهش آن نمی تواند بهانه ای برای گران فروشی گوشی باشد.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، بتازگی با افزایش قیمت گوشی موبایل برخی فعالان این حوزه همچون اتحادیه فروشندگان اعلام نمودند که در کنار عواملی مانند افزایش قیمت دلار، ممنوعیت ورود برندهای چینی سبب افزایش تقاضا در سایر برندها و در نتیجه گرانی شده است.
این در حالیست که مدتی قبل بحث هایی در ارتباط با ممنوعیت واردات برخی مدلهای پرتقاضای گوشی همچون شیائومی به سبب مشکلاتی مانند عدم مسیریابی صحیح شماره های اضطراری مطرح شده بود و اینک اعلام می شود که محدودیت واردات این گوشیها سبب افزایش قیمت شده است.
برای شفاف شدن جریان، موضوع از گمرک ایران مورد بررسی قرار گرفت که جریان واردات گوشی امسال چگونه بوده و آیا ورود گوشی شیائومی و یا برندهای مورد نظر ممنوع شده است؟ که در این رابطه لطیفی – سخنگوی گمرک ایران – توضیحاتی به ایسنا ارائه کرد.


افزایش ۱۰۲ درصدی واردات گوشی/ عرضه زیاد شد
طبق اعلام وی، در چهار ماهه ابتدایی سال جاری حدود یک میلیارد و ۱۵۶ میلیون دلار تلفن همراه وارد کشور شده که در مقایسه با زمان مشابه سال قبل ۱۰۲ درصد از لحاظ ارزشی و ۵۰ درصد از نظر وزنی افزایش دارد. از سویی ترخیص قطعی گوشی موبایل در طول این مدت از نظر تعداد حدود پنج میلیون و ۱۵۶ هزار دستگاه بوده که در مقایسه با چهار ماهه ابتدایی سال قبل که حدود چهار میلیون دستگاه ترخیص شده بود ۲۸ درصد افزایش دارد.

واردات گوشی ۸ درصد کل واردات است
همچنین واردات گوشی در صدر واردات کالا قرار دارد و هشت درصد کل واردات را به خود اختصاص داده است؛ بطوریکه در میان تمامی اقلام این واردات گوشی است که در رتبه یک قرار دارد و پس از آن اقلام کالاهای اساسی و سایر کالاها قرار می گیرد.
به گفته سخنگوی گمرک ایران طبق این گزارش، حجم واردات گوشی موبایل امسال بالا رفته و عرضه آن به بازار هم باتوجه به ترخیص قطعی صورت گرفته باید بیشتر شده باشد، بدین سبب طرح موضوع نادرست کاهش واردات و یا عدم ترخیص آن از گمرک نمی تواند بهانه افزایش قیمت گوشی باشد.


ممنوعیت واردات هیچ برندی به گمرک اعلام نشده است

لطیفی در ادامه در ارتباط با ممنوعیت واردات گوشی و خصوصاً برندهای مربوط به گوشیهای چینی و شیائومی نیز توضیح داد که با وجود بحث هایی که در این رابطه مطرح شده تا حالا هیچ ابلاغیه ای از طرف دستگاه های ذیربط در خصوص ممنوعیت واردات گوشی و بطور خاص این اقلام به گمرک ایران ابلاغ نشده است و روال قبلی ادامه دارد.

وی توضیح داد که در مورد واردات گوشی باید حوزه های مرتبط مجوز ترخیص را صادر کنند که همچون آنها وزارت ارتباطات و البته سازمان تنظیم مقررات رادیویی است که باید کالای وارد شده و گوشیها را بر طبق استانداردهای خود تأیید کند که آنگاه گمرک می تواند بر طبق این مجوز و سایر مجوزهای مربوطه نسبت به ترخیص اقدام نماید.

تعدادی گوشی نقص دارد و ترخیص نشده که موضوع جدیدی برای گران کردن نیست

به گفته سخنگوی گمرک ایران، هم اکنون برخی از گوشیهای وارداتی به سبب نداشتن استانداردهای کافی و منتظر صدور مجوز از سازمان تنظیم مقررات رادیویی هنوز مراحل ترخیص را به انتها نرسانده اند که در صورت رفع نقص و بمحض تأیید ترخیص آنها از گمرک صورت می گیرد که این مساله جدیدی نیست که عامل افزایش قیمت گوشی باشد خصوصاً با وجودافزایش ۲۸ درصدی ترخیص گوشیهای تلفن همراه در چهار ماه ابتدایی سال جاری که این میزان یک میلیون و ۱۲۵ هزار دستگاه بیشتر از زمان مشابه سال قبل است.
You may also like