به گزارش سئو بوی رئیس جمهوری در حالی فعالیت استخراج ارزهای دیجیتالی را تا آخر شهریورماه ممنوع اعلام نمود که با وجود اظهار نظرهای مسئولان حوزه انرژی درمورد سهم استخراج در خاموشی های کشور، مسئولان حوزه بلاک چین و رمرزارز معتقدند این میزان استخراج نمی تواند نقش زیادی در خاموشی ها داشته باشد.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، حسن روحانی امروز درباره استخراج ارزهای دیجیتالی گفت: درباره ارزهای دیجیتالی هم بحث شده است که ۳۰۰ مگاوات به صورت مجاز و ۲۰۰۰ مگاوات به صورت غیر مجاز صرف می کنند و هر کسی چند ماینر گذاشته و برای خودش بیتکوین و رمزارز استخراج می کند. وزارت نیرو، وزارت ارتباطات و اطلاعات از امروز موظف می باشند که جلوی این اقدام را بگیرند و از امروز تا آخر شهریورماه فعالیت استخراج رمزارز حتی برای آنها که مجاز بوده باید تعطیل شود.
این در شرایطی است که مسئولان بخش خصوصی و فعالان حوزه رمزارز معتقدند مصرف برق استخراج رمزارز در ایران، درمقایسه با تولید برق کشور قابل توجه نبوده و این که بخواهیم عدم مدیریت صحیح در صنعت برق را به این صنعت ارتباط دهیم، منصفانه نیست.
محمدرضا شرفی -رئیس کارگروه استخراج رمزارز انجمن بلاک چین ایران- پیش از این با انتقاد از مقایسه صنعت استخراج بیتکوین با مصرف خانگی، اظهار داشته بود: ذوب آهن اصفهان خیلی بیشتر از صنعت بیتکوین کشور برق مصرف می کند. استخراج بیتکوین هم صنعت است و باید با سایر صنایع قیاس شود، نه با مصارف غیرمرتبط. وزارت نیرو می تواند کارشناسی کند که قطع برق به چه دلیل بوده و نتایج آنرا اعلام نماید. در آن صورت مشخص می شود که این قطعی ها به علت سوء مدیریت رخ داده و ارتباطی به سایر صنایع ندارد.
همینطور حمیدرضا صالحی -رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران- در پاسخ به این که چه سهمی از خاموشی ها را میتوان به استخراج کنندگان رمزارز نسبت داد، اظهار داشته بود: در بین عوامل کوتاه مدت بطور قطع میتوان سهمی را به استخراج ارزهای دیجیتالی اختصاص داد اما میزان این سهم بسیار محدود است. بر مبنای اعلام توانیر میزان بار مصرفی استخراج کنندگان رمزارز عددی بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ مگاوات است که بخشی از آنرا مجازها و بخشی را غیرمجازها می سازند. حتی اگر اینطور محاسبه نماییم که برخی ماینرها کشف نشده و مثلا مصرف آنها به ۱۰۰۰ مگاوات هم می رسد، باز هم در مقایسه با کمبود ۹۰۰۰ مگاواتی در شبکه نمی توان سهم اصلی را به آنها داد. وزارت نیرو اعلام نموده که فعالیت ماینرهای مجاز را متوقف کرده است اما با این وجود کمبودها جبران نمی گردد و ازاین رو باید به آنها سهمی داد اما نباید در این سهم اغراق کرد.You may also like