به گزارش سئو بوی بعد از انتشار اظهاراتی در خصوص ایجاد اختلال از جانب اپراتورها در شبکه اجتماعی کلاب هاوس و اخطار و شکایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این حوزه، مخابرات ایران اعلام نمود که اختلال و محدودیتی در جهت استفاده از این پلتفرم در شبکه داخلی این شرکت مشاهده نمی گردد.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، کلاب هاوس یک اپلیکیشن چت صوتی است که این روزها در ایران طرفداران بسیاری پیدا کرده است و مانند هر اپلیکیشن خارجی دیگری، شایعاتی در خصوص مسدود شدن آن به گوش می رسد. هفته گذشته محمدجعفر منتظری -دادستان کل کشور – درباره اینکه آیا فیلتر “کلاب هاوس” در دستور کار قرار دارد یا خیر؟ گفته بود: هنوز راجع به این مسئله تصمیم گیری نشده است.
از طرفی محمدجواد آذری جهرمی – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – هم در پاسخ به سوالی در مورد کلاب هاوس و احتمال فیلتر آن، اظهار داشت: این که فضای مجازی، مجادلات و فحاشی را به گفتگو و تعامل اجتماعی سوق داده، امیدبخش است. باید از ایجاد فضای گفتگو استقبال کرد. گفت وگوهای صوتی یک نوآوری جدید در فضای مجازی دنیا است و ضمن استفاده از آن، از توسعه در پلت فرم های ایرانی هم استقبال و حمایت می نماییم.
بعد از آن و هنگام یکی از گفت وگوهایی که در کلاب هاوس در جریان بود، این اپلیکیشن مبتلا به اختلال شد و این گونه شد که کاربران باز هم شائبه فیلترینگ آنرا مطرح نمودند، اما آذری جهرمی در واکنش به قطع مکرر ارتباط اعضای نشست و مطرح شدن گمانه فیلتر شدن کلاب هاوس، اظهار داشت: کلاب هاوس فیلتر نیست و مشکلاتی که برای کاربران بوجود آمده امکان دارد ناشی از مسائل فنی باشد.
او حتی اظهار نمود: این اختلال فقط در زمان ۴ عصر روز پنج شنبه رخ داد ولی حالا کلاب هاوس فیلتر نیست و همه بدون فیلترشکن می توانند وارد شوند. الان ۶۴۰۰ نفر در این روم حضور دارند و به نظر می آید ماجرای فیلتر بودن، بیشتر یک فرافکنی است؛ این در شرایطی است که «فیلتر کردن»، قواعد خاص خودش را دارد و نباید با مطرح کردن «فیلتر شدن کلاب هاوس»، مبادرت به تشویش اذهان عمومی کرد.
با این حال، این اختلالات ادامه داشت تا زمانی که یکشنبه ۲۲ فروردین، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، زیرمجموعه وزارت ارتباطات با ارسال هشداری به سه اپراتور همراه اول، ایرانسل و مخابرات ایران، ۲۴ ساعت فرصت داد تا اختلال مشهود در شبکه اجتماعی کلاب هاوس را بر طرف کنند.
در این هشدار، ماده ۷۳۷ قانون مجازات اسلامی که ایجاد اختلال در ارتباطات را جرم انگاری کرده، مورد استناد قرار گرفته بود و اینکه طبق بند ف ماده ۳ قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، این وزارت خانه را مطابق قانون مامور حراست و حفاظت از تبادل اطلاعات در شبکه های اطلاع رسانی می کند. در متن نامه همینطور متذکر شده بود که در صورت استمرار این اختلال و با عنایت به جمع آوری ادله فنی، گزارش رخداد جرم برای پیگیری قضایی به دادسرا عرضه و درخواست پیگرد قضایی آمران و عاملان این اختلال ثبت و پیگیری خواهد شد.
با آخر التیماتوم ۲۴ ساعته وزارت ارتباطات به اپراتورها نیز، روز گذشته اعلام گردید که شکایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با مبحث اختلال عمدی اپراتورها در سامانه های کامپیوتری و مخابراتی و با استناد به ماده ۷۳۷ قانون مجازات اسلامی به دادسرای عمومی و انقلاب تهران تسلیم شده است.
این درحالی است که محمدرضا بیدخام -مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران- در اینباره به ایسنا اظهار داشت: مبحث ایجاد محدودیت برای پلت فرم کلاب هاوس در شبکه شرکت مخابرات ایران بررسی گردید و هم اکنون هیچگونه اختلال و محدودیتی در جهت استفاده از این پلت فرم در شبکه داخلی شرکت مخابرات ایران مشاهده نمی گردد. سایر موارد در حال بررسی است.

موضع دولت نسبت به فعالیت کلاب هاوس
امروز هم سخنگوی دولت درباره اظهارنظرهای ضد و نقیض در مورد بسته شدن شبکه اجتماعی کلاب هاوس و نظر دولت در این حوزه خاطرنشان کرد: کسی نباید از آگاه شدن مردم واهمه داشته باشد. برخی خودشان توانایی گفتگو با مردم و نخبگان را ندارند و از صحبت دولت مردان با مردم هراسان شده اند.
وی ضمن اشاره به دستور رئیس جمهور به وزیر ارتباطات اظهار داشت: اولا جزئیات را به مردم بگویند و ثانیا مطابق قانون از اختلال کنندگان شکایت و از اهرمهای قانونی موجود برای پاسخگویی متخلفین و هم برای حفظ فضای بوجود آمده و باز شده استفاده نمایند. دیدگاه دولت در خصوص باز بودن این شبکه اجتماعی است.
You may also like