به گزارش سئو بوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در واکنش به درخواست یک کارآفرین، از پیگیری برای مجانی شدن اینترنت برای معلولین اطلاع داد.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، پیشرفت فناوری، زندگی در دنیای امروز را بسیار آسان تر کرده است. در سالهای اخیر، فناوری های پیشرفته به منظور افزایش توانمندی های انسان و مرتفع ساختن نقصها و کمبودهای انسانی به کار گرفته می شود و در این میان فناوری های بسیاری ساخته شده که می تواند تجربه فعالیت عادی را برای افراد کم توان فراهم آورد.
پیش از این، امیر ناظمی- رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، در مورد نقش استفاده از فناوری های نوین در ایجاد دسترس پذیری اظهار کرده بود: وقتی از دسترس پذیری صحبت به میان می آید، بدین معناست که افراد با نیازمندی های خاص بتوانند از امکاناتی که به صورت عمومی فراهم گشته است، استفاده کنند.
از این حیث، دسترس پذیری از دو جنبه حایز اهمیت است، یکی از منظر ارزشی و اخلاقی که جزو حقوق افراد به حساب می آید. جنبه دیگر که اغلب اوقات نادیده گرفته می شود، این است که بر مبنای مطالعات انجام شده، ۷۰ درصد انسان ها در دوره ای از زندگی گرفتار نیازمندی های خاص می شوند. بنابراین، ایجاد دسترس پذیری در سایت های اینترنتی، نیازمند رعایت مجموعه ای از استانداردهاست.
وحید رجبلو، کارآفرین ایرانی و بنیانگذار یک استارتاپ است که تنها دو درصد بدنش توانایی حرکت دارد و توانسته بیشتر از ۲۰۰ سایت را طراحی کند. استارت آپ وی بعنوان پل ارتباطی میان توان جویان و خدمات رسانان مورد استفاده قرار می گیرد و با این کار شغل های مستقیم و غیرمستقیم بسیاری بوجود آورده است.
“توانیتو” حالا نزدیک به ۱۰۰۰ خدمات دهنده فعال دارد که در حوزه های سلامت، پزشکی، توانبخشی، آموزش و خدمات عمومی به شهروندان ایرانی و از راه این پلت فرم سرویس دهی می کنند. وحید رجبلو توانسته است فرصتی پدید آورد که بیشتر از ۱۴هزار شهروند دارای معلولیت و بدون معلولیت از خدمات آنلاین استفاده کنند.
این کارآفرین در سال ۱۳۹۹ توسط کمیته غیرانتفاعی بین المللی جوانان جهان (Junior Chamber International) بعنوان یکی از ۱۰ چهره تأثیرگذار در دنیا شناخته شده و این نخستین بار است که یک ایرانی در جمع جوانان تأثیرگذار جهان قرار می گیرد.
رجبلو اخیرا در توئیتر نوشته بود: لطفا اینترنت را برای معلولین مجانی کنید. مستمری ماهی ۱۲۰ هزار تومان بهزیستی کفاف خرید اینترنت را حتی برای یادگیری مهارتی نمی دهد. افراد معلول با انواع مشکلات اجتماعی و تبعیض ها و شهر نامناسب در خانه حبس هستند. تنها راه ارتباط ما اینترنت است، لطفا برای ما کاری کنید.
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- هم در پاسخ به توئیت او اظهار داشت: تو به خاطر توانایی هایت آن قدر معروف هستی که روز گذشته از چند کشور و از طریق های مختلف توئیت تو را برایم فرستادند. به محض دیدن پیام، پیگیری را شروع کردیم. باید یکسری مجوز بگیریم. مطمئن باش تمام تلاش مان را می نماییم تا به وظیفه مان درباره شما و سایر معلولین عمل نماییم.You may also like