به گزارش سئو بوی به قول رئیس مرکز ملی فضای مجازی، مردم به ارتباط و شبکه های اجتماعی نیاز دارند و تا زمانی که جایگزین مناسبی برای اینستاگرام وجود نداشته باشد، نمی توان آنرا فیلتر کرد.
به گزارش سئو بوی به نقل از پژوهشگاه فضای مجازی، سید ابوالحسن فیروزآبادی -رییس مرکز ملی فضای مجازی- در نشست محفل هم اندیشی فعالان فضای مجازی پاک (مهافمپ)، ضمن اشاره به مساله قدرت و حکمرانی فضای مجازی، به مبحث قدرت هژمونیک یا پلتفرمی پرداخته و خصوصیات این نوع حکمرانی را که از جانب قدرت های بزرگ جهانی اعمال می شود، شبکه ای، جهانی و انحصاری ارزیابی کرد.
وی سیاست گذاری بر بستر فضای مجازی را در مقیاس جهانی، به دو سطح فراحکمرانی و حکمرانی تقسیم کرد و اضافه کرد: فراحکمرانی اعمال اقتداری است که از جانب صاحبان پلت فرم ها یعنی شرکتهای بزرگ گوگل، فیسبوک، مایکروسافت، آمازون و اپل بر فضای مجازی اعمال می شود و به واسطه در اختیار داشتن اختیار کامل در کنترل پلت فرم ها، سطحی بالاتر از دیگر بازیگران این عرصه دارد و از خصوصیات این نظام حکمرانی می توان به گسترش عدم پاسخگویی، عدم مسئولیت پذیری و نقش زیربنایی اقتصاد بر سیاست اشاره نمود. حکمرانی هم نوعی از سیاستگذاری است که توسط دولت ها و با مشارکت ذی ربطان دیگر چون شرکت ها و جامعه مدنی اعمال می شود.
دبیر شورایعالی فضای مجازی ضمن اشاره به تفاوت عصر حاضر و قرن گذشته، اظهار داشت: بر خلاف قرن بیستم، بعنوان دوره مسلم ظهور علم گرایی بود و شکل گیری گفتمان ها حول محور علم، در دوره جدید و عصر توسعه فضای مجازی شاهد گسترش نسبی گرایی، بی نظمی و دولت گریزی بر این بستر هستیم.
فیروزآبادی ضمن اشاره به تداوم انحصارگری آمریکا در حوزه حکمرانی فضای مجازی، رشد تضادهای موجود میان قدرت های بزرگ جهانی بر سر حکمرانی بر این فضای نوظهور را موید همین مساله دانست و در تکمیل بحث خود به چالش های میان اروپا، چین و روسیه با ایالات متحده آمریکا در این مورد پرداخت و در ادامه به شرح وضعیت ایران در این کشمکش جهانی پرداخت.
وی توضیح داد: سفارش ما هم اکنون این است که به جای آغاز برنامه های کلان، بهتر است فعلا بر پلت فرم ها تمرکز نماییم. ایران باید با پیروی از الگوی قدرت سخت خود، که به جای تولید و خرید هواپیماهای گران قیمت، در آن به توسعه توان موشکی خود پرداخته و توازن قدرت را از این طریق بوجود آورده است، در فضای مجازی هم بر توسعه پلت فرم ها بعنوان ابزاری کم هزینه و کارآمد، تمرکز کند. ایران باید تلفیقی از قدرت سخت و نرم را داشته باشد و با هزینه های کم می توانیم امید داشته باشیم که در یک دهه آینده شرایط را تغییر دهیم.
دبیر شورایعالی فضای مجازی در پاسخ به پرسشی در مورد کاربرد فیلترینگ در حکمرانی فضای مجازی و ضمن اشاره به الگوی آمریکا در مدیریت محتوای منتشرشده در رسانه های اجتماعی، اظهار داشت: فیلتر ابزار اعمال قدرت دشوار می باشد. پیش از این شدنی نبوده و در آینده هم باید مبنا را بر عدم کارآمدی فیلترینگ بگذاریم. اقدامات آمریکا در محدودسازی شبکه های اجتماعی، فیلترینگ نیست و باید عنوان سیاستگذاری بر آن نهاد. حکمرانی می تواند در لایه کلان و با توافق کشور و پلت فرم در چارچوب سیاستگذاری اعمال شود.
فیروزآبادی در پاسخ به سوالی در مورد کارنامه مرکز ملی و اقدامات صورت گرفته در حوزه ساماندهی فضای مجازی به تقسیم کار جدی میان نهادهای متولی با وجود تعداد کم جلسات شورایعالی فضای مجازی، سندهای تدوین شده در مرکز، توسعه پیامرسان ها و زیرساخت ها، ارتقای نظام بانکی، ایجاد پلت فرم آموزشی، ارتقای سطح دیپلماسی سایبری و افزایش تعامل متولیان فضای مجازی با حوزه علمیه در چارچوب برگزاری کلاس های درسی فقه فضای مجازی، اشاره نمود.
وی در پاسخ به سوالی در مورد سرانجام اینستاگرام، اظهار داشت: گرچه بحث های بسیاری پیرامون مساله اینستاگرام وجود دارد؛ اما تا زمانی که آلترناتیو مناسبی برای آن نداشته باشیم، با فیلتر آن گرفتار برخی مشکلات می شویم. مردم به ارتباط و شبکه های اجتماعی نیاز دارند و نمی توانیم بدون یافتن جایگزینی مناسب، یک شبکه اجتماعی را ببندیم. برخی فقط به مشکلات اخلاقی اینستاگرام می اندیشند، اما من مشکلات خیلی فراتری را می بینم. اینستاگرام مخاطب را در حباب اطلاعاتی قرار می دهد، خودشیفتگی را در کاربران دامن می زند و اراده پلت فرم را بر افراد تحمیل می کند. با این حال، عده زیادی در این بستر زیست می کنند و ما نمی توانیم به سادگی این بستر را مسدود نماییم.You may also like