یک دیده بان امنیت سایبری اعلام نمود دهها خبرنگار شبکه رسانه ای دولتی الجزیره قطر در حمله ای که احیانا از جانب دولتهای عربستان سعودی و امارات متحده عربی انجام گرفته، هدف جاسوس افزار پیشرفته ای قرار گرفته اند.

به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، “سیتیزن لَب” در دانشگاه تورنتو اعلام نمود بدافزار متعلق به گروه صهیونیستی NSO را ردگیری کرده که گوشی های شخصی ۳۶ خبرنگار، تهیه کننده و مدیر الجزیره را آلوده کرده است.

آنچه که بازرسان را نگران کرده این مورد بوده که iMessage تلفنهای همراه هدف گرفته را بدون این که کاربران آنها اقدامی کنند، آلوده کرده است. بر اساس گزارش “سیتیزن لَب”، تنها با زدن انگشت از جانب کاربران روی نوتیفیکیشن گوشی، بدافزار به گوشی ها برای بارگزاری محتوایشان به سرورهای در رابطه با گروه NSO فرمان داده است و آیفونهای آنها را به ابزارهای مراقبتی قدرتمندی تبدیل نموده است بدون این که لازم باشد کاربران برای کلیک روی لینک مشکوک یا یک متن تهدیدکننده فریب داده شوند.

این حمله هماهنگ ضد کارکنان الجزیره که “سیتیزن لَب” آنرا بزرگترین عملیات هک گوشی کارکنان یک تشکیلات توصیف کرده است، در ژوییه و درست چند هفته قبل از آن روی داد که دولت آمریکا عادی شدن روابط میان رژیم صهیونیستی و امارات متحده عربی را اعلام نمود. تحلیل گران می گویند نرمال سازی روابط میان این دو کشور احیانا به همکاری قویتری در عرصه جاسوسی دیجیتالی میان رژیم صهیونیستی و امارات متحده عربی منجر می شود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، شرکت اپل اعلام نموده که از جاسوس افزار گزارش شده توسط “سیتیزن لَب” آگاه بوده و در جدید ترین نسخه سیستم عامل iOS ۱۴ محافظتهای جدیدی ضد این نوع حملات پیشبینی کرده است. این شرکت به کاربران اطمینان داده که جاسوس افزار NSO کاربران معمولی را هدف نمی گیرد بلکه به دولتهای خارجی که گروه خاصی را هدف می گیرند، فروخته می شود.

منبع:

You may also like