شرکت اپل یک استارتاپ متخصص در هوش مصنوعی پیشرفته و فناوری دید کامپیوتری را خریداری کرد که امکان دارد به بهبود هوش مصنوعی در شماری از اپلیکیشنها و خدمات این شرکت کمک نماید.

به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، منابع آگاه به بلومبرگ اعلام کردند شرکت اپل استارتاپ ویلنیکس را که در بارسلونا مستقر است، اوایل سال جاری خریداری کرد. ویلنیکس فناوری را طراحی نموده که از هوش مصنوعی برای تحلیل محتوای متنی، صوتی و تصویری ویدیو و درک آنچه ویدیو نشان می دهد، استفاده می نماید. این استارتاپ از این تکنولوژی برای ایجاد برچسبهایی برای ویدیو و قابل جست و جو کردن آن بهره می برد.

این قرارداد حدود ۵۰ میلیون دلار ارزش داشته است. با این وجود اپل درباره این قرارداد توضیح نداد و در اطلاعیه ای اعلام نمود این شرکت گاه به گاه شرکتهای فناوری کوچکتر را خریداری نموده و درباره طرحها یا اهدافش توضیحی نمی دهد.

ویلنیکس از فناوری خود در نرم افزاری بهره برده که شرکتها برای جست و جو و پیشنهاد ویدیو و سایر رسانه ها به موتورهای جست و جو استفاده می نمایند.

اپل امکان دارد از فناوری ویلنیکس برای بهبود دستیار دیجیتالی Siri و جست و جوی آن استفاده نماید یا این فناوری امکان دارد در اپلیکیشن عکس اپل برای قابل جست و جو کردن ویدیوها استفاده گردد.

به گفته منابع آگاه، حدود ۵۰ نفر از مهندسان و دانشمندان دیتای شرکت ویلنیکس همچون یکی از موسسان و مدیر فناوری آن در اپل مانده اند. اپل دفتر بارسلونای ویلنیکس را نگه داشته و می خواهد آنرا به یکی از مراکز تحقیقات و توسعه هوش مصنوعی این شرکت در اروپا تبدیل کند. همینطور استخدام مهندسان برای این دفتر را شروع کرده است. اپل در کمبریج انگلیس، ایرلند و مونیخ و زوریخ هم مهندسان هوش مصنوعی دارد.

این خرید به لیست رو به رشد از شرکتهای هوش مصنوعی افزوده می شود که اپل در سالهای اخیر خریداری نموده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اپل Siri را در سال ۲۰۱۱ عرضه نمود و از آن زمان هوش مصنوعی را در نرم افزار خود شامل اپلیکیشنهای دوربین و عکس، بهینه کردن عمر باتری و تشخیص چهره و دست خط توسعه داده است. اما با وجود پیشرفتهایی که اپل در بهبود فناوری یادگیری ماشین داشته است، دستیار صوتی Siri همچنان پایینتر از رقیبان عرضه شده از جانب گوگل و آمازون دیده می شود.

منبع:

You may also like