به گزارش سئو بوی مسئول امور پژوهش و فناوری تقاضا محور دبیرخانه شورایعالی عتف اظهار داشت: ۳۱ پروژه پژوهش و فناوری در سال ۱۳۹۸ در سامانه اجرایی تقاضا و عرضه پژوهش و فناوری (ساتع) به پایان رسید.

به گزارش سئو بوی به نقل از دبیرخانه شورای عالی عتف، پیام چینی فروشان در مورد سامانه ساتع اظهار داشت: سامانه ساتع با هدف رفع نیازمندی ­ها و مشکلات فناورانه دستگاه­ های اجرایی کشور توسط توانمندی ­های پژوهش و فناوری موجود در دانشگاه­ ها، پژوهشگاه­ ها، شرکت ­های دانش بنیان و واحدهای فناور کشور در دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری طراحی و راه ­اندازی شده است.
مسئول امور پژوهش فناوری تقاضا محور دبیرخانه شورای عالی عتف در ادامه اضافه کرد: این سامانه بستری جهت تبادل فناوری و تسهیل فرآیند ارتباط میان عرضه­ کنندگان فناوری و متقاضیان آنهاست که سبب تغییر رویکرد فعالیت­ های علمی و پژوهشی کشور به مساله محوری، ایجاد فضای مناسب برای شکل­ گیری اقتصاد دانش بنیان، انتقال نتایج دستاوردهای پژوهشی از مراکز علمی و پژوهشی و شرکت­ های دانش بنیان داخلی به صنایع کشور می ­شود.
وی در ادامه گفت: علیرغم وجود موانع و چالش­ های متعدد، در سال ۱۳۹۸، مبلغ ۱۴۰۰ میلیارد ریال از جانب شرکت­ ها، بانک ­ها و موسسات دولتی به حساب خزانه­ داری کل کشور بابت اجرای قراردادهای ثبت شده در سامانه ساتع واریز گردید؛ که مبلغ ۳۸۰ میلیارد ریال، بر مبنای میزان پیشرفت پروژه­ ها، به آنها پرداخت گردید.
چینی فروشان در مورد اجرای دقیق فرآیند ورود و ثبت از سوی شرکت­ ها، بانک ­ها و موسسات دولتی به سامانه ساتع اصرار کرد و گفت: باتوجه به نوپا بودن این سامانه و ناآشنایی خیلی از مراکز علمی و پژوهشی با فرآیند اجرایی سامانه، خیلی از گزارش ­های پیشرفت با تأخیر از جانب مجریان پروژه­ ها جهت بررسی در سامانه به ثبت رسید که سبب به تعویق افتادن پرداخت ­ها گردید، همینطور فرآیند طولانی ثبت و انعقاد قراردادها توسط دستگاه ­های اجرایی سبب شده بیشتر قراردادها در نیمه دوم سال منعقد شود.
مسئول امور پژوهش و فناوری تقاضا محور دبیرخانه شورای عالی مشخصات پروژه های تبت شده در این سامانه اظهار داشت: برپایه اطلاعات موجود در سامانه ساتع، حدود ۱۰۰ پروژه به ثبت رسیده در سامانه دارای میزان پیشرفت بیشتر از ۵۰ درصد بوده ­اند که از میان آنها ۳۱ پروژه پژوهشی خاتمه یافته است. در مجموع ۵۱ گزارش، ۳ کتاب، ۳ مقاله، ۶ مورد توسعه فناوری و ۴ مورد تغییر در فناوری های موجود از اجرای این پروژه ها حاصل شده است. از دیگر دستاوردهای این پروژه ­ها می ­توان تولید ماشین آلات، تجهیزات و نرم افزار یارانه ای اشاره نمود.
وی میانگین کلی پیشرفت پروژه­ های ثبت شده در سامانه ساتع برابر ۲۱ درصد اعلام نمود.
چینی فروشان در انتها ضمن تشکر از شرکت ­ها، بانک­ ها و موسسات دولتی بابت ثبت بموقع و دقیق اطلاعات اضافه کرد: باتوجه به تجربیات کسب شده طی ۲ سال راهبری این سامانه توسط دبیرخانه شورای عالی عتف، همینطور همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور و خزانه­ داری کل کشور در طراحی سازوکارها جهت تسهیل و روانکاری فرایندهای اجرایی شاهد دستاوردهای بهتری در سال ۱۳۹۹ خواهیم بود.


منبع:

You may also like