سئو بوی: بگفته کارشناسان امنیتی، باتوجه به افزایش سوءاستفاده هکرهای اینترنتی از بحران های کنونی درباره گسترش ویروس کرونا، باید مراقب اخباری مانند کشف و تولید ماسک های جدید یا مطالبی با مضمون اقداماتی برای جلوگیری از مبتلاشدن به کرونا باشید و تا حد امکان فایل ها و لینک های ناشناخته ارسال شده در شبکه های اجتماعی را باز نکنید.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، باتوجه به اهمیت بیش از پیش حفاظت از اطلاعات شخصی و امنیت سایبری دستگاه های الکترونیکی و گوشیهای هوشمند، امنیت اطلاعات آنها تبدیل به یکی از بزرگترین دغدغه های خیلی از کاربران در فضای مجازی شده است. از طرفی حالا که بحث ویروس کرونا و تعداد مبتلایان به این ویروس در جهان خبرساز شده، خیلی از کلاهبرداران و سودجویان هم در کمین نشسته اند تا از این فرصت ایجادشده نهایت سوءاستفاده را داشته باشند.
این روزها شاهد افزایش فعالیت اپلیکیشن های مختلف درزمینه تست و شناسایی کرونا، خوداظهاری و پاسخ گویی به سوالات مربوط به کرونا، تب سنج و دیگر اپلیکیشن های مربوط به این ویروس هستیم اما بیشتر این برنامه ها فاقد کارایی لازم بوده و گاهی اوقات به دنبال سرقت اطلاعات کاربران نیز هستند؛ بدین سبب مراجعه به اپلیکیشن های مجاز و تحت نظر وزارت بهداشت اهمیت زیادی دارد.
هدایت به لینک و درگاه های بانکی جعلی و سرقت اطلاعات هویتی و کاری از مهم ترین اهداف اپلیکیشن های جعلی طراحی شده است. بدین سبب لازم است کاربران اپلیکیشن های موردنیاز خودرا از مارکت های معتبر و دارای نماد اعتماد الکترونیک دریافت کرده و به تبلیغات و برنامه های ارائه شده در کانال ها و گروه های مختلف توجه نکنند.
در این راستا علی اصغر زارعی -کارشناس مدیریت سیستم های اطلاعاتی- در گفت و گو با ایسنا با اشاره به سوءاستفاده سودجویان از شرایط حال حاضر اظهار داشت: برخی افراد که محصولات تولیدی آنها به فروش نرفته و یا درصدد فروش محصولاتشان هستند، می کوشند بوسیله سلبریتی ها یا اینفلوئنسرها این محصولات بی ربط و عموما بی کیفیت را به نام داروهای پیشگیری کننده کرونا به مشتری بفروشند.
وی افزود: این سلبریتی ها یا اینفلوئنسرها، دنبال کننده ها و طرفداران زیادی در اینستاگرام و شبکه های اجتماعی دیگر دارند که فریب اینگونه تبلیغات را می خورند و نه فقط مبالغی را در این موارد از دست می دهند بلکه ممکنست با اطمینان بی جا و غیرعلمی به این محصولات سلامت خود و اطرافیانشان را به خطر بیندازند یا حتی تبلیغات زیادی در سایت ها و کانال های اینترنتی قابل مشاهده هستند که با تبلیغ خرید ماسک، ژل، مواد شوینده و ضدعفونی کننده مخصوص برای مقابله با ویروس کرونا منتشر می شوند، اما وقتی جنس مورد نظر مثل ماسک یا اقلام مشابه پس از خرید اینترنتی به دست خریداران می رسد، متوجه می شوند که با ماسک های ساده و داروهای تقلبی جعلی روبه رو هستند.

تیترهای جذاب برای اغوای کاربران شبکه های اجتماعی
این کارشناس فناوری اطلاعات با اعلان اینکه هکرها هم با روش های دیگر می کوشند خرابکاری کنند و به کاربران و قربانیان خود لطمه برسانند، اظهار داشت: آنها با ارسال ایمیل یا فایل های Word و یا PDF که آلوده به بدافزار هستند، کاربران را اغوا می کنند که این فایل ها را دانلود کنند. برای مثال در ایمیل، تلگرام یا واتساپ فایل هایی را ارسال می کنند که معمولا به تحولات اخیر یا تعداد کشته شدگان در اثر مبتلاشدن به ویروس کرونا اشاره می کند و یا حتی در تیترها یا موضوع فایل به راه های جدید و دست اول برای مقابله با ویروس کرونا اشاره می کنند؛ مثل کشف و تولید ماسک های جدید یا مطالب اخبار علمی جدید با این مضمون که اخیرا انتشار یافته و با انجام آنها هیچ گاه مبتلا به این ویروس نمی شوید.
زارعی در ادامه اشاره کرد: اما در حقیقت پس از دانلود یا باز کردن چنین فایل هایی، این بدافزارها به سرعت وارد سیستم یا گوشی تلفن شده و منجر به بروز مشکلات زیادی می شوند. برای مثال هکرها بتازگی با ارسال ایمیل های آلوده و باز کردن ضمیمه این ایمیل ها توسط قربانی، موجب شدند که بدافزار مخربی به نام Emotet، روی کامپیوتر قربانی نصب شود. این بدافزار می تواند اطلاعات باارزش فرد مثل رمز ورود به حساب بانکی و اکانت ها را به سرقت ببرد، همین طور وقتی سیستم به این بدافراز آلوده شد، در ایام آینده می تواند برای حملات بعدی لطمه پذیرتر شود.
این کارشناس فناوری اطلاعات در آخر اشاره کرد: بنا بر این به افراد سفارش می شود هیچ گاه و خصوصاً این روزها فایل و لینک ناشناخته ارسال شده در شبکه های اجتماعی پرطرفدار مثل اینستاگرام، تلگرام، واتس اپ، ایمیل یا پیامک که ممکنست آلوده به این بدافزارها باشند را باز نکنند.
منبع:

You may also like