سئو بوی: نشریه مینت پرس نیوز با انتشار گزارشی به بررسی اتحاد شرکت های بزرگ فناوری آمریکایی با ترامپ برای نبرد با ایران پرداخته است.

به گزارش سئو بوی به نقل از مینت پرس نیوز، سخنگوی فیسبوک در توضیح این مطلب به شبکه سی ان ان گفته است که علت غیرقانونی بودن چنین پست هایی، قوانین تحریم جدید آمریکاست که پشتیبانی از افراد و گروه های تروریست توصیف شده توسط دولت ایالات متحده را در شبکه های اجتماعی ممنوع می کند. باتوجه به تروریستی قلمداد شدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط کاخ سفید فیسبوک و اینستاگرام که در مالکیت فیسبوک است، اقداماتی درجهت اثبات تبعیت خود از این قانون انجام داده اند.
این گونه اقدامات محدود به سردار سلیمانی نبوده و توئیتر در اقدامی مشابه حساب کاربری آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی ایران را هم تعلیق کرده و علت این امر را فعالیت غیرعادی عنوان کرده است.
در همین حال معدود سایت های امریکایی نیز که مطالب خبری متفاوت با رسانه های جریان اصلی در ایالات متحده تولید و منتشر می کنند هم تحت فشار قرار گرفته اند. بعنوان مثال می توان به وب سایت روزنامه نگاری تحقیقی Grayzone اشاره نمود که پی پال هرگونه اهدای پول به آن به صورت الکترونیکی را ناممکن کرده است.
نویسندگان Grayzone بارها با کوشش های دولت ترامپ برای آغاز جنگ با ایران مخالفت کرده، از تأثیر مخرب تحریم ها بر زندگی عادی ایرانیان انتقاد کرده بودند و برای مخاطبان آمریکایی روشن کرده بودند که سردار سلیمانی در ایران شخصیتی بسیار محبوب است.
آلن مک لئود نویسنده مینت پرس معتقد می باشد مردم ایران به درستی بین دولت آمریکا و مردم این کشور تفاوت قائل می شوند. اما دولت آمریکا رفتاری کودکانه دارد و به تلافی مخالفت دولت ایران با ترامپ شرکت های فناوری را به پاک کردن پیام های حمایت آمیز از سردار سلیمانی مجبور می کند و بدین شکل از خیلی از مردم عادی ایران انتقام می گیرد. این نوع رفتارهای انتقام جویانه نتایج عمیقی برای آزادی دسترسی به اطلاعات به همراه می آورد.
بسیاری از کشورهای خارجی از شبکه های اجتماعی آمریکا برای انتشار اخبار و نظرات خود استفاده می نمایند، اما تصمیماتی از این دست بدان معناست که جهان نمی تواند از عقاید و دیدگاه های ایرانیان که یک طرف این بحث و منازعه هستند باخبر شود.
با پاک کردن مطالب ارسالی ایرانیان، آمریکایی ها تنها پلت فرم دسترسی به عقاید دست اول ایرانیان را نیز از دست می دهند و تنها در معرض نظرات و افکار کسانی قرار می گیرند که با جمهوری اسلامی مخالف هستند. خیلی از این افراد که صرفاً طرفدار ترامپ هستند تلاش می کنند خودرا نماینده همه ایرانیان قلمداد کنند و افکار عمومی و ناظران امور را به اشتباه می اندازند.
البته مدیران شبکه های اجتماعی امریکایی همین رفتار را در قبال طرفداران نیکولاس مادورو رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا هم انجام می دهند و مطالب ارسالی آنها در توئیتر و فیسبوک را پاک می کنند.
هماهنگی فیسبوک دراین زمینه با دولت آمریکا اتفاقی به نظر نمی رسد. فیسبوک از سال ۲۰۱۸ کنترل محتوای خبری و اطلاع رسانی در این شبکه اجتماعی را تا حد زیادی به شورای آتلانتیک واگذار کرده که یک اتاق فکر وابسته به ناتو است. اعضای هیأت مدیره این شورا قبلاً در دولت آمریکا پست های برجسته مدیریتی داشته اند و همچون آنها می توان به هنری کیسینجر، کاندولیزا رایس، کالین پاول و ژنرال هایی مانند وسلی کلارک، دیوید پترائو و رؤسای قبلی سیا مانند لئون پانتا، مایکل هیدن و رابرت گیتس اشاره نمود.
این افراد کنترل آنچه که آمریکا و دیگر کشورهای جهان بعنوان خبر در شبکه های اجتماعی دریافت می کنند را بر عهده دارند و بدیهی است تا زمانی که کنترل شبکه های اجتماعی پرطرفدار در کنترل شرکت های آمریکایی باشد تغییر اساسی در این وضعیت ایجاد نمی گردد.


منبع:

You may also like