سئو بوی: گزارش های منتشره از آلودگی های اینترنتی، حاکی از رکورد بات نت های ثبت شده از شروع سال جاری است.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، بات نت (Botnet) شبکه ای از چندین کامپیوتر است که مخفیانه و بدون اطلاع صاحبانشان، توسط یک بات مستر (Bot Master) برای انجام کارهای مخرب و اغلب حملات DDoS یا ارسال ایمیل های هرزنامه تحت کنترل گرفته شده است. در دی ماه امسال، در مجموع ۱۰ میلیون و ۶۶۲ هزار و ۶۵۶ بات گزارش شده است. این تعداد در مقایسه با آذر ماه که بالغ بر چهار میلیون بات گزارش شده، افزایش داشته و البته در دی ماه بیشترین آمار بات نت ها از شروع سال جاری به ثبت رسیده است.
مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای کامپیوتر ای) آمار آلودگی یک سال اخیر کشور را منتشر نموده است. در نمودارهای زیر تعداد بات نت ها و لطمه پذیری هایی که در ماه های اخیر تا اختتام مهر ماه سال جاری ثبت شده، قابل مشاهده می باشد. منحنی distinct تعداد IPهایی را نشان میدهد که برای آنها حداقل یک مورد گزارش آلودگی ثبت شده و منحنی total مجموع کل آلودگی های این IPها را نمایش می دهد.


همین طور لطمه پذیری (Vulnerability) به مدلول ضعف در روش های امنیتی سیستم، کنترل های داخلی، یا پیاده سازی است، که می تواند مورد سوء استفاده قرار گیرد. در دی ماه، پنج میلیون و ۷۴۳ هزار و ۴۵۶ لطمه پذیری گزارش شده است. تعداد لطمه پذیری ها بااینکه در مقایسه با آذرماه که بالغ بر دو میلیون بوده افزایش داشته، اما در مجموع در یک سال گذشته، تعداد لطمه پذیری ها روبه کاهش بوده است.


منبع:

You may also like