به گزارش سئو بوی وزیر ارتباطات اظهار داشت: بتازگی یک حمله سازمان یافته مقابل زیرساخت های کشور انجام گرفت که توسط سپر امنیتی دفع شد و حمله بسیار بزرگی هم بود.
به گزارش سئو بوی به نقل از مهر، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در حاشیه جلسه هیئت دولت در پاسخ به سوالی درمورد حمله سایبری به زیرساخت های کشورمان، اظهار نمود: به تازگی با یک حمله بسیار سازمان یافته و حکومتی ضد زیرساخت های دولت الکترونیک مواجه بودیم که توسط سپر امنیتی کشور شناسایی و دفع شده است. وی با اشاره به اینکه این حمله بسیار بزرگ بوده است، اضافه کرد: فعلا نمی توانم جزئیاتی از این مورد بگویم، اما ابعاد آن استخراج شده است و حتما در ارتباط با آن گزارشی داده می شود. وزیر ارتباطات اظهار داشت: فعلا نمی توانم بگویم این حمله توسط چه کشوری انجام گرفته است. آذری جهرمی در ارتباط با مصاحبه نزار زکا ضد وی در خصوص اینکه بازپرس بوده است، اظهار داشت: احیانا گرد نخودی که مصرف کرده خوب بوده است! او مباحث را باهم قاطی کرده است. وی ادامه داد: آنهایی که گفتند من بازجوی وزارت اطلاعات بودم، باید بدانند مربوط به پیش از سال ۸۸ بوده است. آن سالی که وی به ایران آمده من در وزارت ارتباطات بودم. ضمن اینکه وی بازداشت سپاه بوده نه وزارت اطلاعات.
وزیر ارتباطات در پاسخ به سؤالی در خصوص احتمال قطع مجدد اینترنت و ایجاد اینترنت ملی اظهار داشت: چیزی به نام اینترنت ملی معنای خارجی ندارد. اینترنت یک شبکه جهانی است، داخلی و بین المللی ندارد. شبکه ملی اطلاعات با بحث اینترنت ملی متفاوت است. افرادی که از کلماتی مانند اینترنت ملی استفاده می نمایند، هدفشان تخریب دستاوردهای جوانان ایرانی در حوزه خودشان است.
وی افزود: آمریکا تلاش داشت با خروج از برجام و عدم تعهد ضد ملت و دولت ایران و اعمال تحریم های جدید در زمینه دارو و فناوری ها و همینطور تروریست خواندن ملت ایران، برای شرکت های ایرانی هم تعیین تکلیف کند.
وزیر ارتباطات اضافه کرد: ما نباید دست روی دست بگذاریم تا آمریکا برای ما تعیین تکلیف کند که چه شرکت ایرانی می تواند رشد کند و چه شرکت ایرانی نمی تواند رشد کند.
وی خاطرنشان کرد: شبکه ملی اطلاعات با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری به صورت جدی از جانب وزارت ارتباطات پیگیری می شود تا ما بتوانیم سهم خویش را در دنیا بگیریم.
آذری جهرمی اظهار داشت: پیامی که ما به تحریم هایی که آمریکا ضد وزارت ارتباطات، فعالیتهای فضایی ایران و بنده وضع کرد دادیم، روشن بود. ما استارت آپ های ایران را به آذربایجان بردیم. اگر اینترنت نباشد چطور می خواهیم در بازار منطقه ای فعالیت نماییم.
وی تاکید کرد: این اظهارات پروپاگاندا است و ما در حوزه برخورد با این پروپاگاندا هنوز به وحدت رسانه ای کامل نرسیده ایم و به وقتش حتما بنده با مردم درباره شبکه ملی اطلاعات صحبت می کنم. هدف شبکه ملی اطلاعات، رشد اقتصادی کشور در حوزه اقتصاد دیجیتال است، نه قطع اینترنت. حرف هایی که زده می شود دروغ است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: اینترنت لازمه اقتصاد دیجیتال است و امروز برای توسعه اقتصادی، اکسیژن است. نمی توانیم بعنوان مثال در حوزه صنعت کشاورزی ارتباطاتمان را با دنیا قطع نماییم و هیچ صادراتی انجام ندهیم. اینترنت لازمه زندگی مردم است و به هیچ وجه قطع نمی گردد.
وی اظهارداشت: البته تهدید امنیتی به وجود آمد و دستگاه های امنیتی برای مدیریت شرایط آن تصمیم را گرفتند که حتما به وقتش در مورد شبکه ملی اطلاعات صحبت خواهم کرد.
آذری جهرمی در پاسخ به سؤالاتی در مورد سورپرایز پنجشنبه، به حدس های خبرنگاران پاسخ نداد و اظهار داشت: پنجشنبه اعلام می کنم.
وزیر ارتباطات در پاسخ به سؤال دیگری پیرامون آمارهای عجیب و غریب در مورد خسارت های قطع اینترنت به کسب و کارهای دیجیتالی اظهار داشت: آمار باید مبتنی بر واقعیت باشد. خسارت اپراتورهای ما برآورد شده است که حدود هزار و ۸۰ میلیارد تومان است. بیشتر از ۱۰۰ میلیارد تومان از این خسارات به خاطر صدمه وارد شدن به تأسیسات و تجهیزات مخابراتی در اغتشاشات بوده و مابقی آن به علت منع و توقف سرویس ها بوده است.
آذری جهرمی اظهار داشت: روز گذشته متوجه شدم که برخی اپراتورها هزینه اینترنت بین الملل برای صدور قبض دریافت کرده اند، این مصداق حق الناس است. روز گذشته به سازمان تنظیم مقررات به صورت مکتوب نامه نوشتم که سریع این مورد بررسی و با تخلفات برخورد شود.
وی در مورد خسارات استارت آپ ها و کسب و کارها اظهار داشت: به استارت آپ ها و کسب و کارها خسارت وارد شده است. بنده جلساتی را با اتاق بازرگانی تهران، اتاق بازرگانی ایران، نظام صنفی کامپیوتری و اتحادیه های کسب و کارهای نوپا دارم. برآورد خسارات که کامل شود، اعلام می نماییم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص مشکلات پیام رسان های داخلی در روزهای قطع اینترنت اظهار داشت: طبق گزارشاتی که به بنده رسیده است، ظرفیتی که به پیام رسان های داخلی اختصاص داده شد، به اندازه گذشته نبود. البته تلاش هایی انجام شد تا مشکل این پیام رسان ها برطرف شود.
آذری جهرمی اظهار داشت: بعضی از پیام رسان های داخلی موانع سخت افزاری را بعنوان عامل محدودکننده اعلام می کردند و برخی دیگر معماری نرم افزار را عامل مشکلات می دانستند. بعضی از پیام رسان های داخلی هم خیلی خوب کار کردند با اینکه در فهرست پیام رسان های معروف قرار نداشتند. گزارشی از عملکرد آنها تهیه کردیم که وقتی تب و تاب شرایط بخوابد، عرضه خواهد شد.
وی در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص اینکه مبالغ اعتراضی در مورد ارزش افزوده ها چه زمانی واریز می شود، اظهار داشت: آنها شرکت هایی نیستند که از وزارت ارتباطات مجوز داشته باشند. شکایات مردم جمع آوری شده و در دادسرا ثبت شده است. باید اموال شرکت هایی که از آنها شکایت شده، حسابرسی شود.
وزیر ارتباطات اظهارداشت: این وزارتخانه نامه ای به شورای هماهنگی سران قوا نوشته و درخواست کرده است که به وزارت ارتباطات اجازه حسابرسی این مورد را بدهند. این نامه به مرکز ملی فضای مجازی ارجاع داده شد.
وی اظهار داشت: مرکز ملی فضای مجازی هم اعتقاد دارد که دستگاه قضایی باید ورود کند. ما شکایت را داده ایم و منتظریم که دستگاه قضایی اظهارنظر کند.
آذری جهرمی خاطرنشان کرد: هفته آینده برنامه اجرایی ما برای توقف کلاهبرداری ها در صحن کمیسیون تنظیم مقررات مطرح و تصویب خواهد شد.


منبع:

You may also like