به گزارش سئو بوی خدمات بومی اپلیکیشن هایی که توسط استارت آپهای ایرانی توسعه پیدا کرده اند، در نبود اینترنت جهانی فعال بوده و بستر قابل اتکایی برای عرضه خدمات به کاربران به شمار می روند.

به گزارش سئو بوی به نقل از مهر، بومی سازی خدمات در فضای مجازی همچون تعاریفی است که تحت عنوان « لزوم ایجاد بستر خدمات پایه کاربردی برای عموم مردم» در سند الزامات شبکه ملی اطلاعات بر آن تاکید گردیده است.
مطابق با الزاماتی که برای شبکه ملی اطلاعات تعریف شده، مبحث عدم اتکا به شبکه های خارجی، اختیار کامل فنی و ایجاد ظرفیت برای شکل گیری خدمات بومی در لایه های مختلف مورد توجه قرار گرفته تا این شبکه به نحوی متناسب با نیازهای کاربران طراحی شود که خدمات بومی و اختصاصی روی آن به صورت مستقل از اینترنت، قابل عرضه و دریافت باشد.
حال با عنایت به محدودیت دسترسی پیش آمده در شبکه اینترنت کشور، شواهد نشان داده است که شبکه ملی اطلاعات تا حدودی توانسته با محورهای فوق سازگار باشد و به شکلی به نیاز کاربران در این موارد، پاسخ دهد. چون که الان شبکه ملی اطلاعات با مدیریت مستقل کاملا داخلی در حال فعالیت است و خدمات بومی آنلاین هم توانسته اند تا حد زیادی نیازهای اولیه کاربران را پاسخگو باشند.
در حال حاضر امکان عرضه انواع محتوا و خدمات ارتباطی سراسری برای آحاد مردم روی شبکه ملی اطلاعات وجود دارد و عرضه دهندگان خدمات محتوایی، پیام رسان ها، فروشگاههای اینترنتی، بازارهای اپلیکیشن بومی، سرویس دهندگان حمل و نقل آنلاین، سایتهای دولتی و سرویس دهندگان بانکی هم اکنون در دسترس قرار دارند و اختلالات مقطعی برخی خدمات دهندگان هم به علت وابستگی به گوگل و اتصال API آنها به اینترنت، در حال رفع شدن است.
بیشترین نیاز کاربران اینترنت را می توان در دسترسی به خدماتی مانند پیام رسان ها، حمل و نقل و تاکسی آنلاین، مسیریاب ها و نقشه، فروشگاه های اپلیکیشن، اپلیکیشن های بانکی و پرداخت، سرویس های محتوایی مانند نمایش فیلم، موتور جستجو و ایمیل، خرید و فروش اینترنتی و کسب و کارهای آنلاین، تقسیم بندی کرد.
هم حالا با وجود محدودیت در دسترسی به شبکه اینترنت، خیلی از این خدمات بر بستر شبکه ملی اطلاعات قابل عرضه هستند و شواهد نشان داده است که استارت آپها و کسب و کارهای آنلاین با وجود اینترنت داخلی، فعال بوده و کاربران می توانند نیاز خویش را از راه آنها برطرف کنند.
پیام رسان های بومی جایگزینی برای تلگرام و واتس اپ
درحالی که الان امکان دسترسی به سرویس دهنده های خارجی مانند واتس اپ و تلگرام حتی به واسطه فیلترشکن هم وجود ندارد، شبکه ملی اطلاعات این امکان را فراهم آورده تا کاربران بتوانند میزان پاسخگویی و کاربرد پیام رسان های بومی را تست و آزمایش نمایند.
در حال حاضر پیام رسانهایی مانند بله، گپ، آی گپ، ایتا، ویسپی، سروش و بیسفون در شبکه ارتباطی کشور فعال می باشند و خدمات مختلفی در حوزه پیام رسانی عرضه می کنند.
این ابزار ارتباطی که بر بستر شبکه ملی اطلاعات در دسترس قرار دارند، هر یک به شکلی نیاز کاربران را در امکان ارسال پیام، تماس صوتی، ایجاد کانال و تراکنش مالی برطرف می کنند و جایگزین مناسبی برای پیام رسان های خارجی هستند. البته این شبکه های موبایلی هنوز امکان تماس تصویری را فعال نکرده اند.
تاکسی های اینترنتی بدون وابستگی به اینترنت
وضعیت سرویس دهی تاکسی های اینترنتی و حمل و نقل آنلاین هم نشان داده است که این سرویس دهندگان توانسته اند بدون وابستگی به شبکه اینترنت و از راه زیرساختهای شبکه ملی اطلاعات، به سرویس دهی خود ادامه دهند.
اگرچه در مقطعی عرضه خدمات از جانب این اپلیکیشن ها با اختلالات مقطعی همراه بود اما هم اکنون وضعیت خدمات رسانی این کسب وکارها به وضعیت پایدار رسیده است. از آنجایی که تا قبل از این بخشی از IPهایی که بعضی از این کسب وکارها استفاده می کردند خارجی بود، در زمان محدودیت دسترسی به اینترنت گرفتار مشکل مقطعی شدند اما الان با جابجایی آدرسIP به داخل کشور، مشکل ارتباطاتشان حل شده است.
از این رو سرویس های تاکسی آنلاین این امکان را فراهم نموده اند تا کاربران با اتصال به شبکه داخلی از آنها استفاده کنند.
مسیریابهایی که جای ویز را گرفتند
وابستگی کاربران ایرانی به نرم افزار مسیریاب «ویز» با سرویس های کارآمد بومی روز به روز کاسته می شود. الان هم با عنایت به نبود اینترنت، این سرویس های بومی به راحتی کاربران را به سمت مسیر مورد نظر هدایت می کنند.
اپلیکیشن های بومی «بلد» و «نشان» که در حوزه مسیریابی و نقشه فعال می باشند می توانند در بستر شبکه ملی اطلاعات، جایگزینی برای اپلیکیشن خارجی «ویز» و گوگل مپس باشند.
لزوم قطع وابستگی به موتور جستجو، ایمیل و مرورگر خارجی
با وجود شبکه ملی اطلاعات ضرورت قطع وابستگی به موتورهای جستجو، ایمیل و مرورگر خارجی احساس می شود و ظرفیت سازی در این بخش بعنوان خدمات پایه کاربردی در شبکه ملی اطلاعات کاملا ضروریست چون که شواهد نشان داده است جویشگرهای بومی و ایمیل های ایرانی، آنطور که باید کاربردی نبوده و پاسخگوی نیاز کاربران نیستند.
قطع وابستگی به موتور جستجوی گوگل با سرویس های بومی مانند «پارسی جو» و «یوز» قابل تحقق است. باآنکه این سرویس دهنده ها هنوز نتوانسته اند آنطور که باید نیاز کاربران را در حجم وسیع پاسخگو باشند اما بخشی از این ناتوانی در پاسخگویی را باید به عدم رجوع کاربران به این سرویس دهنده و ارزیابی میزان تاب آوری آنها مربوط دانست.
در زمینه ایمیل هم سرویس دهنده ایمیل «ایران دات آی آر» بعنوان جایگزینی برای ایمیل هایی مانند گوگل و یاهو می تواند فعالیت کند و این مستلزم آن است که ظرفیت این سرویس، برای این حجم از کاربران قابل اتکا باشد.
در کنار این خدمات، مرورگر بومی «ساینا» هم می تواند مرورگری برای جایگزینی با اینترنت اکسپلورر، موزیلا و کروم باشد.
فعالیت امن اپلیکیشن های پرداخت بر بستر شبکه ملی
بررسی ها نشان داده است که اپلیکیشن های خدمات بانکی و پرداخت در کنار سایتهای داخلی بانک ها و خدمات دولتی در سایه شبکه ملی اطلاعات برقرار هستند و امکان پرداخت امن بر این بستر بدون وابستگی به اینترنت، فراهم است.
همچنین اپلیکیشن های سرویس دهنده محتوا مانند فیلم، سایتهای داخلی خرید و فروش کالا و کسب و کارهای اینترنتی که قبل از این میزبانی خویش را به داخل کشور منتقل کرده بودند هم در شرایط فعلی می توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

You may also like