به گزارش سئو بوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه چاره مشکلات شهری، هوشمندسازی شهرها است، اظهار نمود: هوشمندسازی نباید به یک شعار، دکور و یا سوژه ویترینی تبدیل گردد.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، محمد جواد آذری جهرمی بامداد امروز (شنبه) در پنل تخصصی شهر هوشمند که در حاشیه مراسم جایزه جهانی خشت طلایی برگزار شد، با بیان این که شهر چیزی جز مردم نیست و باید اساس کارها حل مشکلات مردم باشد، اظهار داشت: شهرنشینی در دنیا در حال افزایش می باشد و پیش بینی می شود در ۲۰۵۰ در ایران رشد شهرنشینی به بیشتر از ۸۰ درصد برسد.
وی با بیان این که کلانشهرها در حال بزرگتر شدن هستند و مشکلات آنها نیز افزایش می یابد، افزود: این روزها پروفسور بالتازار مشکلات نیز حوزه آی تی سی شده است و چاره مشکلات، هوشمند سازی شهرها است.
آذری جهرمی با بیان این که هوشمند سازی نباید به یک شعار یا دکور برای برخی مسئولان تبدیل گردد، اظهار داشت: تبدیل شدن هوشمند سازی به شعار و یک سوژه ویترینی در واقع ضایع کردن اصل مطلب است چونکه امروز بدون هوشمندسازی نمی توان کلانشهرها را اداره کرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: اگر شهرداری ها با استفاده از کلان داده ها، نتوانند مسیر حرکتی شهروندانشان را در بامداد حدس بزنند که از چه مسیری به چه منطقه ای می روند تا بر طبق آن برنامه ریزی کنند و یا نتوانند میزان آلودگی تولید شده را متوجه شوند که بیشتر از چه منابعی است، این مدیریت کور است؛ چونکه ابزارها و تکنولوژی های روزی وجود دارد که به مدیران کمک می نماید.
وی با بیان این که این روزها ما در همه شهرها ۴G داریم و در حال برنامه ریزی برای ۵G هستیم، اظهار داشت: اما همه اینها باید در امتداد زندگی مردم باشد و اگر پروژه ای اجرا شود که تغییری در زندگی مردم نداشته باشد، هدررفت انرژی، وقت و پول مردم است و اگر هوشمندسازی محقق شود، شرکت های نوآور نیز حاضرند که کمک کنند اما نباید انحصار با عنایت به ساختارهای موجود ایجاد شود.
او با بیان این که نباید فلان شرکت به سبب نزدیکی با فلان اپراتور ایجاد شود و اتفاقاتی بیفتد، اظهار داشت: دیتاهای شهری نباید در انحصار یک گروه باشد که هم فساد و هم انحصار و هم نارضایتی به وجود می آورد که نماد کامل آن سوژه ارزش افزوده است که سالانه اعداد بالایی در این عرصه ایجاد می شود، اما شفاف نیست و اینگونه نباید باشد که داستان ارزش افزوده برای این شرکت ها ایجاد شود چونکه بازار ۲۶۰۰ میلیارد تومانی داریم اما مگر می شود بازیگردانان این بازار به درستی شناسایی نشده باشند و آورده مالی آن برای سرمایه گذار باشد و نه مردم؟
وی با بیان این که اگر هوشمند سازی محقق شود مدل آزاد سازی دیتا و مدل رقابتی ارائه خدمات به مردم نیز شفاف می شود، اشاره کرد: اما اگر شفاف سازی در اختیار کارتل های اقتصادی قرار گیرد هم دیگر همه بلد هستند چگونه پول دربیاورند.
وی با بیان این که جایزه خشت طلایی حرکت خوبی در امتداد ارائه خدمات و خلاقیت است اظهار نمود: باید این مسابقه متناسب با ظرفیت و مشکلات سایر شهرها توسعه یابد.
منبع:

You may also like