سئو بوی: نرم افزار پیام رسان واتس اپ که متعلق به فیسبوک است، از یک شرکت اسرائیلی سازنده تکنولوژی های تجسسی در دادگاه شکایت کرده است. واتس اپ می گوید این شرکت مسؤول حمله سایبری بوسیله ارسال بدافزارهای جاسوسی است که به صدها موبایل فرستاده است.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، واتس اپ اعلام نموده است، شرکت ان اس اُ به حدود ۱۴۰۰ موبایل بدافزارهایی فرستاده تا بوسیله آنها بر فعالیت این تلفن ها نظارت کند.
کاربرانی که گفته می شود تلفن هایشان از این طریق هک شده است شامل فعالان حقوق بشر، فعالان سیاسی و سیاستمداران هستند.
این در حالیست که شرکت ان اس اُ که سازنده نرم افزارهای جاسوسی است، این اتهامات را رد کرده است. در شکایت نامه رسمی واتس اپ که به دادگاه تسلیم کرده، آمده که شرکت ان اس اُ “بدافزاری ساخته تا بتواند هنگامی که پیام یا هر نوع مکالمه دیگری در تلفن مقصد رمزگشایی می شود، به آن دسترسی داشته باشد.”
به گزارش بی. بی. سی، واتس اپ می گوید ان اس اُ در ماه های آوریل و مه حساب های کاربری مختلفی در واتس اپ باز کرده است تا بوسیله آنها بدافزارهایش را ارسال نماید.
واتس اپ در بیانیه اش گفته است: “ما معتقدیم که به دست کم ۱۰۰ فعال مدنی حمله سایبری شده است. این یک سوءاستفاده سیستماتیک و غیرقابل انکار است. “
در شکایت نامه واتس اپ آمده است کاربرانی که هدف حمله سایبری قرار گرفته اند از چند کشور همچون بحرین، امارات متحده عربی و مکزیک هستند.
واتس اپ به دنبال گرفتن حکمی از دادگاه است که شرکت ان اس اُ را برای همیشه از استفاده از این نرم افزار منع کند. این نرم افزار ارتباطی که در سال ۲۰۱۴ توسط فیسبوک خریداری شد، می گوید نخستین بار است که به این شکل اقدام حقوقی کرده است.
واتس اپ همواره خودش را نرم افزاری ایمن معرفی کرده است چون پیام هایش در مبدأ رمزگذاری و در مقصد رمزگشایی می شود. این به این معنا است که تنها فرستنده و گیرنده پیام قادر هستند که پیام را روی موبایلشان ببینند.
شرکت ان اس اُ گفته است که در دادگاه از خود در مقابل بهتان ها دفاع خواهدنمود.
این شرکت در اطلاعیه ای اضافه کرد: “به قاطعانه ترین شکل ممکن اتهاماتی را که امروز بر ما وارد شده، رد می نماییم و در دادگاه مصمم از خود دفاع خواهیم کرد.”
در اریبهشت سال جاری تایید شده که هکرها توانسته اند با استفاده از یک حفره بزرگ امنیتی در پیام رسان واتس اپ نرم افزاری تجسسی را ازراه دور روی تلفن ها و سایر دستگاه های الکترونیکی نصب کنند.
بعد از آن واتس اپ با انتشار وصله ای امنیتی در صدد رفع این حفره برآمد و از یک و نیم میلیارد کاربر خود خواست که در گامی احتیاطی این نرم افزار را آپدیت کنند.
مهاجمان با استفاده گزینه تماس صوتی واتس اپ به دستگاهی که هدف حمله بود زنگ می زدند اما حتی اگر به تماس آنها پاسخ داده نمی شد، نرم افزار تجسسی روی تلفن مقصد نصب می شد و به گزارش فایننشال تایمز این تماس خود به خود از لیست تماسهای تلفن پاک می شد.
واتس اپ در ماه اردیبهشت به بی بی سی اظهار داشت که این مشکل ابتدا پیش تر در ماه جاری توسط تیم امنیتی شرکت شناسایی و جزئیات آن در اختیار گروه های حقوق بشر، وزارت دادگستری آمریکا و سایر نهادها گذاشته شد.
منبع:

You may also like