به گزارش سئو بوی کلاهبرداری های تلفنی باز هم همزمان با مسافرت زائرین به اربعین شروع شده به این صورت که با شماره ای خارج از ایران با مشترک تماس گرفته و قطع می کنند و برقراری تماس مجدد با تماسهای بین المللی مذکور می تواند هزینه های زیادی برای مشترکان داشته باشد.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، در سالیان اخیر مشکلی با نام «Wangiri Fraud» یا «Wangiri Scam» برای اپراتورها به وجود آمده است که در آن مهاجم یکسری شماره های ویژه یا پرمیوم (premium) تهیه می کند (شماره های پرمیوم شماره هایی هستند که جهت عرضه سرویس خاصی بوجود آمده اند و هزینه ی تماس با آنها بیش تر از حالت معمولی است) و از آنها به صورت رندوم به شماره های سراسر دنیا تماس هایی را برقرار و بلافاصله قطع می کنند تا یک تماس از دست رفته (Missed Call) در گوشی قربانی مشاهده شود.
اما روش این کلاهبرداری اینگونه است که کلاهبرداران ابتدا یک تماس کوتاه با مشترک برقرار کرده و به سرعت قطع می کنند اما تعداد زیادی از مشترکان تلفن همراه عادت دارند بعد از هر تماس ناموفق، مبادرت به برقراری تماس با فرد تماس گیرنده کنند؛ به علت آن که این تماس ها از سرشماره های بین المللی برقرار می شود، به محض تماس هزینه های سنگینی به مشترک ایرانی تحمیل می شود.
در صورتیکه قربانی به برقراری تماس مجدد (Call Back) با مهاجم اقدام نماید، یک پیام ضبط شده برای وی پخش شده و بدون اینکه فرد متوجه باشد درگیر قبوض بالا می شود؛ اغلب مهاجمان تلاش می کنند با طرح موضوعات جذاب مانند برنده شدن مشتری در لاتاری و غیره قربانی را جهت صحبت بیش تر ترغیب و هزینه بیش تری را به وی تحمیل کنند.
بستگان زائرین اربعین، مراقب تماسهای خارجی باشند
هم چنین از آنجائیکه هم اکنون مسافران زیادی برای ایام اربعین از ایران به عراق رفته اند، امکان دارد درصورت مشاهده ی تماس ازدست رفته، آشنایان شخص مسافر تصور کنند شماره ی ناآشنایی که با آنها تماس گرفته، از کشور عراق و توسط مسافر آن هاست. اما با عنایت به سوءاستفاده مهاجمان از این مورد سفارش می شود تا زمان اطمینان از شماره ی شخص مورد نظر خود، با شماره ی از دست رفته تماس حاصل نکنید تا متحمل هزینه های اضافی نشوید.
بنابراین به تازگی پلیس فتا هم درباره تماسهای خارجی ناآشنا اخطار داده است. به تازگی گزارش هایی در خصوص تماسهای ناشناس با شماره های مشکوک به دست پلیس فتا رسیده که سبب شد این مورد مورد بررسی قرار بگیرد. این روش و شیوه های مشابه آن با هماهنگی برخی اپراتورهای خارجی و با هدف کسب درآمد غیرقانونی از مشترکین اپراتورهای سایر کشورها با استفاده از سرویس های مخابراتی صورت می گیرد.
در این روش مجرمان با استفاده از تماس گیرنده های خودکار و به صورت نرم افزاری با تعداد زیادی از شماره ها، یک یا دو تماس کوتاه برقرار کرده تا تماس ازدست رفته روی گوشی طرف مقابل ثبت گردد. افراد هم بعد از دیدن تماسهای از دست رفته، به گمان اینکه تماس مهمی را از دست داده اند و یا از روی حس کنجکاوی و بدون دقت به داخلی یا خارجی بودن شماره، مبادرت به تماس مجدد با این شماره ها می کنند و به این شکل هزینه های سنگین تماس بین المللی به آنها تحمیل می شود.
بعد از برقراری تماس با شماره مورد نظر، اپراتور پاسخ داده و تلاش می کند با صحبت در مورد موضوعات مختلف مانند پذیرفته شدن در لاتاری و برنده شدن جایزه های متنوع، مکالمه را طولانی کند تا درآمد بیش تری نصیبشان شده و از سویی حساب شما را خالی کنند. خیلی از آنها دارای اپراتور نرم افزاری هستند و در صورت تماس با آنها پیام ضبط شده برای شما پخش می شود. این پیام ها اغلب به زبان انگلیسی هستند ولی گاهی به صورت فارسی و عربی هم پخش می شود.
ازاین رو لازم است در صورتیکه مکالمات بین المللی ندارید به این تماس ها اعتنا نکرده و آنها را نادیده بگیرید. همینطور با عنایت به قرار گرفتن در آستانه اربعین و حضور بسیار از زائرین در عراق، اگر منتظر تماس آشنایان و نزدیکان خود که به زیارت اربعین رفته اند، هستید، کد کشور عراق که ۹۶۴+ است را به یاد داشته باشید.You may also like