سئو بوی: بر خلاف ادعاهای انتشار یافته از طرف رسانه های غربی، ماهواره ˮناهید یکˮ در پژوهشگاه فضایی ایران در مراحل نهایی ساخت قرار دارد و با بیان آمادگی وزارت دفاع، این ماهواره به منظور درنوردیدن پروسه پرتاب به این وزارتخانه تحویل داده می شود.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، خبرگزاری های آمریکایی اخیراً به تصاویر ماهواره ای اشاره کردند که در آن دودی حاصل از انفجار یک موشک در مرکز فضایی ایران دیده می شود. این رسانه ها مدعی شدند سکویی که در عکس دیده می شود، سکوی پرتاب موشک ماهواره بر است و آنرا مربوط به ماهواره ناهید دانستند.


این رسانه ها ادعا کردند آزمایشات فضایی ایران ناموفق بوده و موشک سفیر منفجر شده است؛ اتفاقی که در صورت وقوع به منزله از بین رفتن ماهواره ناهید یک بوده است. این خبر زمانی تقویت شد که دونالد ترامپ در توییتی با اشاره به خبر انفجار موشک سفیر، آنرا سانحه ای فاجعه بار توصیف کرد و نوشت: با بهترین آرزوها برای ایران در پیدا کردن دلیل آنچه در سایت یک روی داد، آرزوی موفقیت دارم.


پس از انتشار این خبر، محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران در توییتر این مساله را تکذیب نمود و نوشت: “رسیدم چابکسر. گوشی رو چک کردم و دیدم خیلی ها جویای احوال ماهواره ما شدند. ظاهراً اخباری انتشار یافته که سومین کوشش برای استقرار ماهواره در مدار ناموفق بوده. راستش ناهید یک حالش خوبه. الان هم در آزمایشگاه مستقره. خبرنگاران هم میتونن بیان بازدیدش.”
وزیر ارتباطات برای اختتام دادن به اخبار نادرستی که درباره در مدار قرار نگرفتن “ناهید ۱” از طرف برخی رسانه ها مطرح شده بود، از خبرنگاران و عکاسان دعوت کرد امروز شنبه در پژوهشگاه فضایی، از این ماهواره بازدید کنند، آذری جهرمی با این ماهواره بومی عکس سلفی گرفت و به رئیس جمهوری آمریکا بامداد بخیر گفت.


به گفته وزیر ارتباطات ماهواره برای پرتاب باید از سه هفته قبل تحویل وزارت دفاع شود تا سیکل های مورد نظر را طی نماید. اساسا این مساله ای که ادعا می شود در ارتباط با پرتاب ماهواره ناهید نبوده و پرتابگر نیز از سه هفته قبل سوخت گیری نمی گردد. چیزی که امروز می شد آنرا دید، این است که ماهواره ناهید این جاست، هنوز تحویل داده نشده و مراحل انتهایی تحویل آن در حال انجام می باشد.
ماهواره ناهید یک
ماهواره ناهید ۱، ماهواره مخابراتی است که در پژوهشکده سامانه های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران و به کارفرمایی سازمان فضایی ایران طراحی شده و در دستور ساخت این پژوهشگاه قرار دارد.
ماموریت های ماهواره مخابراتی “ناهید ۱” در امتداد دستیابی به فناوری طراحی و ساخت ماهواره مخابراتی زمین آهنگ است. ماهواره های زمین آهنگ ماهواره هایی هستند که در مدار زمین آهنگ قرار دارند و دوره مداری آنها با دوره گردش زمین یکسان است.
مزیت ماهواره های زمین آهنگ آن است که همواره در یک نقطه خاص در آسمان باقی می مانند، بدین مدلول که گیرنده های زمینی این ماهواره ها نیاز به جابه جایی نداشته و می توانند در یک جهت ثابت باشند. ماهواره های زمین آهنگ اغلب برای اهداف مخابراتی به کار می روند.
مدل پروازی ماهواره “ناهید یک” طراحی و ساخته شده و در ۱۴ بهمن سال ۱۳۹۵ همزمان با روز فناوری فضایی با حضور رئیس جمهور رونمایی گردید.
فناوری های به کار گرفته شده در این ماهواره بعنوان پایه اصلی فناوری های مورد نیاز ماهواره های عملیاتی کشور تعریف شده است و بر این اساس “ناهید ۱” دارای صفحات خورشیدی است که در مدار این صفحات گسترده می شود و تصویربرداری از گسترش صفحات خورشیدی و تخمین نرخ باز شدن آنها را در دستور کار دارد، ضمن آنکه ارتباط آن در باند مخابراتیku تعریف شده است. فراهم کردن تعیین و کنترل وضعیت سه محوره ارتباط مخابراتی دائم در باند S و تعیین موقعیت ماهواره از دیگر اهداف ثانویه پروژه”ناهید ۱” به حساب می آید.
بر اساس اعلام مسئولان، این ماهواره می تواند به مدت دو ماه و نیم در مدار ۲۵۰ کیلومتری زمین قرار گیرد و با قرارگیری روی باند UHF و KU با ایستگاه زمینی تبادل اطلاعات داشته باشد.
این ماهواره، ماهواره مکعب مستطیلی است که علاوه بر صفحات خورشیدی نصب شده روی بدنه آن، از دو صفحه خورشیدی باز شونده بهره می برد. وزن این ماهواره ۵۰ کیلوگرم و طول و عرض و ارتفاع آن به ترتیب ۵۰، ۵۰ و ۶۰ سانتی متر و نوع مدار آن بیضوی ۲۵۰ در ۳۷۵ کیلومتر است.
این ماهواره از سلول های خورشیدی متحرکی برخوردار می باشد و در طول عملیات و مدت استقرار خود در فضا، سلول های خورشیدی که بر روی ماهواره نصب است را باز و بسته خواهدنمود که یک دستاورد بزرگ برای کشور شمرده می شود.
دکتر مرتضی برابری، رئیس سازمان فضایی ایران نیز با اشاره به جزئیات ماهواره “ناهید ۱” با اشاره به اینکه ما تصمیم داریم یکسری از فناوری های ماهواره های مخابراتی را در این ماهواره آزمایش نماییم، یادآور می شود: فناوری پنل خورشیدی باز شونده، ارتباطات بین ماهواره ای و کنترل سه محوره جزو فناوری هایی هستند که با در مدار قرار گرفتن این ماهواره، مورد آزمایش قرار خواهند گرفت.
وی با تاکید بر اینکه کلیه ماهواره هایی که تابحال پرتاب شده اند، دارای پنل های خورشیدی متصل به خود ماهواره بوده اند، اضافه می کند: ماهواره های مخابراتی برای آنکه مدت زمان بیشتری در مدار قرار گیرند، نیاز به سلول های خورشیدی بازشونده دارند. این نوع پنل با پرتاب ماهواره “ناهید ۱” آزمایش خواهد شد و می تواند تجربه خوبی را در ساخت ماهواره های جدید با طول عمر ماندگاری بیشتر در مدار در اختیار ما قرار دهد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در بازدید امروز خبرنگاران اشاره کرد: ماهواره “ناهید ۱” آماده است و تست های سازگاری با پرتابگر انجام شده و به محض این که وزارت دفاع اعلام آمادگی کند، ما آمادگی داریم تا ماهواره را تحویل می دهیم.
به گفته وی اگر ماهواره بخواهد پرتاب شود، ما باید از سه هفته قبل ماهواره را تحویل وزارت دفاع داده باشیم.
اکنون این ماهواره در پژوهشگاه فضایی در مراحل نهایی قرار دارد و آماده تحویل به وزارت دفاع برای انجام مراحل پرتاب است.
منبع:

You may also like