سئو بوی: بعد از تحریم هواوی و لغو لایسنس استفاده از اندروید توسط گوگل بعضی از شرکت های بزرگ تولیدکننده تراشه نیز اعلام نمودند که فروش تراشه به این شرکت چینی را تحریم و متوقف کرده اند.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، روز پنج شنبه بود که دولت ترامپ لیست جدیدی از شرکت های ممنوعه برای تجارت با ایالات متحده آمریکا را اعلام و منتشر نمود که در آن نام شرکت چینی هواوی بعنوان بزرگترین توسعه دهنده تجهیزات مخابراتی و دومین عرضه کننده گوشیهای هوشمند در جهان نیز به چشم می خورد.
حالا بنظر می رسد که شرکت های آمریکایی یکی بعد از دیگری تصمیم گرفته اند طبق قوانین و مقررات محدودکننده جدیدی که دولت ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای آنها تعیین کرده است، عمل کرده و به منظور جلوگیری از تحریم شدن و مشکلات مالی و حقوقی، روابط تجاری و همکاریهای خودرا با شرکت های چینی همچون هواوی که در لیست سیاه و ممنوعه آمریکا قرار گرفته است، قطع کرده و یا به حالت تعلیق درآورند.
روز گذشته شرکت آمریکایی آلفابت، شرکت مادر گوگل و توسعه دهنده سیستم عامل اندروید با انتشار اطلاعیه ای اعلام نمود که با عنایت به اقدام جدید کاخ سفید به منظور قراردادن نام برخی شرکت های چینی همچون هواوی در لیست سیاه شرکت های ممنوعه برای تجارت با ایالات متحده آمریکا، مجبور خواهد بود مطابق قوانین و محدودیت های جدید ایالات متحده عمل کرده و لایسنس سیستم عامل اندروید را برای هواوی لغو کند.
حالا تازه ترین اخبار و گزارش های انتشار یافته در بلومبرگ نشان داده است که بزرگترین شرکت های تولیدکننده تراشه همچون اینتل، کوالکام، زایلینکس و برودکام نیز خطاب به کارمندان خود اعلام نموده اند که از فروش هرگونه محصولات تولیدشده خود شامل تراشه به هواوی تا اطلاع ثانوی اجتناب کنند.
این در حالیست که هواوی ادعا کرده است که برای تولید محصولات خود بدون نیاز به تراشه و سایر قطعات ضروری آنها قادر می باشد تا سه ماه آینده به تولید و فعالیت خود ادامه دهد و بحران تحریم های آمریکا را پشت سر بگذارد. بنظر می رسد که هوآوی تحریم های ایالات متحده را از قبل پیش بینی کرده و از پیش میزان قابل توجهی از قطعات ضروری و و تراشه های مورد نیاز خودرا از مدت ها قبل ذخیره و انبار کرده بوده است.
بدون شک محدودیت های جدیدی که آمریکا برای هواوی وضع و اعمال کرده است، تأثیرات منفی و تبعات گسترده ای را درپی خواهد داشت و این بدان معناست که دیگر قادر نخواهد بود هرگونه سرویس اختصاصی نمایش شده توسط گوگل را استفاده نماید و استفاده از سیستم عامل اندروید توسط هواوی تنها محدود به لایسنس های متن باز و AOSP خواهد بود.
یکی از روزنامه های معتبر چینی در این خصوص نوشته که احتمال دارد شرکت هوآوی به منظور رهایی از وابستگی به سیستم عامل های نمایش شده توسط شرکت های آمریکایی نظیر اندروید گوگل، یک سیستم عامل اختصاصی برای محصولات و گوشیهای هوشمند خود طراحی و توسعه دهد. البته خیلی از کارشناسان و تحلیلگران فعال در حوزه فناوری اعتقاد دارند که این کار به هیچ عنوان عاقلانه و موفقیت آمیز به شمار نخواهد آمد چونکه شرکت های بسیار قدرتمند تری نظیر مایکروسافت نیز به منظور رقابت با سیستم عامل های اندروید و ios اپل تلاش کردند تا با نمایش سیستم عامل موبایلی ویندوزفون توجه و رضایت کاربران را به سمت و سوی خود جلب نماید اما ناموفق بودند. بدین سبب آنچه که مسلم بنظر می رسد آن است که نمایش یک سیستم عامل اختصاصی از طرف دیگر هوآوی می تواند یک پروژه نافرجام باشد که به احتمال بسیار بالایی با شکست مواجه خواهد شد.
برخی دیگر از کارشناسان اعتقاد دارند که حتی در صورت موفقیت نمایش یک سیستم عامل اختصاصی از طرف هواوی این پروژه تنها در کشور چین موفقیت آمیز خواهد بود و عرضه بین المللی محصولات هواوی را همچنان با مشکلات جدی مواجه خواهدنمود.
چهار شرکت تولید کننده تراشه یعنی اینتل، کوالکام، زایلینکس و برودکام هنوز درباب تحریم و عدم فروش پردازنده تراشه به این شرکت چینی واکنشی نشان نداده اند.
هواوی که بزرگترین تولیدکننده و توسعه دهنده تجهیزات مخابراتی و دومین سازنده و عرضه کننده موبایل در جهان به حساب می آید، در طول یک سال اخیر از طرف دولت ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، و خیلی از کشورهای هم پیمانش به شدت تحت فشارهای سیاسی و تجاری قرار گرفته است و خیلی از این کشورها شامل آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند، ژاپن و بعضی از کشورهای اروپایی همچون آلمان و بریتانیا استفاده از محصولات هواوی و نصب تجهیزات مخابراتی و فعالیت این شرکت چینی را تحت تأثیر اتهامات جاسوسی برای دولت چین ممنوع اعلام نموده بودند.
با اینکه دولت چین و شرکت هواوی همه این اتهامات را بارها رد و تکذیب کردند، بنظر می رسد که نگرانی در مورد جاسوسی از اطلاعات کاربران در کشورهای مختلف مقابل این اپراتورهای مخابراتی همچنان وجود دارد.
منبع:

You may also like