به گزارش سئو بوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام نموده که ساخت سپر دفاعی توسط دانشمندان جوان ایرانی برای مقابله با حملات ویروس استاکس نت با موفقیت آزمایش شده است.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی در پست اینستاگرامی نوشته است: “از حمله استاکس نت حتما شنیدید! خبر خوب اینکه، امروز یک گزارش دریافت کردم. از مدتی قبل با سفارش سازمان فناوری اطلاعات، دانشمندان جوان دانشگاه های ایران، یک سپر دفاعی (فایروال) برای سیستم های اتوماسیون صنعتی ساخته بودند که عملاً خرابکاری صنعتی مثل استاکس نت را در شبکه های برق و امثال آن خنثی می کند. این سپر، موفقیت آمیز آزمایش شد. در روز جهانی ارتباطات، از این دستاورد بیشتر خواهیم گفت.
برای افزایش تاب آوری زیرساخت های حیاتی، لازم است که این تجهیزات در شبکه های مورد نظر نصب شود که طبیعتاً این مورد با هماهنگی مرکز ملی فضای مجازی، عملیاتی خواهد شد. با تکیه به جوانان، از تهدیدات فرصت می سازیم”.
فروردین ماه سال قبل بود که یک پایگاه خبری آمریکایی فاش کرد: رئیس جمهور پیشین آمریکا دستور حمله به سیستم های کامپیوتری تأسیسات هسته ای ایران را به صورت محرمانه صادر کرده بود که عملیات مربوطه آن در زمان ریاست جمهوری جورج بوش، با همکاری اسرائیل شروع شده بود.
در این گزارش آمده بود که اوباما به صورت محرمانه فرمان حمله سایبری به سیستم های کامپیوتری که به تأسیسات غنی سازی کلیدی ایران مرتبط بودند، صادر کرد. این حملات که در دوران ریاست جمهوری جورج بوش با همکاری اسرائیل شروع شد با کد نامگذاری شده «بازی های المپیک» خوانده می شد.
ویروس کامپیوتری استاکس نت به صورت اتفاقی در سال ۲۰۱۰ در نتیجه یک خطای برنامه نویسی علنی شد و اجازه داد تا نیروگاه نطنز در ایران جان سالم به در ببرد و در سراسر جهان در اینترنت منتشر گردید.
بدافزار استاکس نت که برای هدف قرار دادن سامانه های کنترل صنعتی در تأسیسات زیربنایی طراحی شده است، اطلاعات موجود در نرم افزار کنترل کننده را به شکلی تغییر می دهد که بر فرایندهای خودکار آنها تأثیر می گذارد.You may also like