به گزارش سئو بوی کاخ سفید از هوش مصنوعی برای شناسایی تک تک منتقدان سیاست های دولت ترامپ پیش از هرگونه اقدام عملی استفاده می نماید.
به گزارش سئو بوی به نقل از آی بی تایمز، مایکروسافت یکی از بزرگترین شرکت های پیشتاز در عرصه تکنولوژی های جدید، می خواهد با دانشگاه نظامی چین برای تولید سیستم های هوش مصنوعی همکاری کند. این سیستم ها می توانند توسط دولت های مختلف جهان برای کنترل لحظه به لحظه امور مورد استفاده قرار بگیرند. نکته قابل تأمل در این زمینه صادرات این نوع فناوری ها توسط یک شرکت آمریکایی به دیگر نقاط جهان است. در شرایطی که آمریکایی ها مدعی دفاع از آزادی بیان در سراسر جهان هستند، شرکت های فناوری وابسته به آنها به روشی دیگر عمل کرده و در عمل برای گسترش و فروش محصولاتی تلاش می کنند که می توانند کاربردهایی دوگانه و محدودکننده داشته باشند. محققان حوزه علوم اجتماعی اخطار می دهند که فناوری های جدید ابداع شده توسط کشورهای اروپای غربی و امریکا می توانند ابزاری بسیار خطرناک برای کنترل آنی و جاسوسی لحظه به لحظه از شهروندان در اختیار آنها قرار دهند و مردم کشورهایی که مدعی دفاع از دموکراسی هستند هم از چنین خطراتی در امان نیستند. سیستم های هوش مصنوعی این نوع توانمندی های کنترلی و نظارتی را قدرت بخشیده و بر دقت آنها می افزایند. پیش بینی می شود در آینده از این سیستم ها به صورت گسترده در گوشیهای هوشمند، موتورهای جستجوی اینترنتی، سیستم های صوتی دیجیتال و حتی سرویس های تحت وب استفاده گردد. خیلی از مردم از سرعت گسترش فناوری هوش مصنوعی آگاه نیستند. ولی این سیستم ها بی سروصدا خیلی از محصولات فناورانه را تسخیر می کنند و با تحلیل داده های کاربران، ارتقای الگوریتم های اختصاصی مربوط به هر کاربر و غیره یک تصویر بسیار دقیق از علایق و عادات کاربری هر فرد به دست می آورند تا بر اساس آن هم خدمات دقیق تری عرضه کنند و هم تک تک کاربران را تحت سلطه خود بگیرند و از زیر و بم زندگی وی آگاه شوند. پیشتازی آمریکایی ها در سو استفاده از هوش مصنوعی دولت های غربی باوجود ادعاهای خود در مورد احترام به حریم شخصی از هر روشی که به دسترسی بیشتر به اطلاعات شهروندان منجر شود، استقبال می کنند و افشاگری های ادوارد اسنودن پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی اطلاعات آمریکا این مورد را به خوبی نشان داده است.
دولت آمریکا و سازمان های جاسوسی وابسته به آن در این زمینه ید طولایی دارند و بعنوان مثال در دهه ۷۰ میلادی رسانه ها افشا کردند که اف بی آی، سیا و آژانس امنیت ملی آمریکا یک شبکه کنترل و نظارت داخلی برای کنترل و سرکوب معترضان و طرفداران حقوق شهروندی، شناسایی فعالان سیاسی منتقد و حتی گروه های آمریکایی بومی تبار به راه انداخته اند. پیشرفت فناوری طراحی و هدایت این شبکه ها را ساده تر کرده و قابلیت سازمان های جاسوسی آمریکا برای کنترل های دقیق و موردی را هم افزایش داده است. پلیس آمریکا مدتی است از یک نرم افزار هوش مصنوعی بهره می گیرد که می تواند زمان وقوع جرایم و جنایات مختلف را پیش بینی نماید و از همین رو پیش از وقوع یک جرم ماموری را به صحنه وقوع جرم می فرستد. پلیس آمریکا از سیستم های دیگری برای شناسایی چهره افراد و تحلیل دی ان ای آنها به منظور پیشبرد تحقیقات جنایی بهره می گیرد. اما معلوم نیست آیا استفاده از این تکنولوژی ها به صورت بی طرفانه و صرفاً برای شناسایی مجرمان صورت می گیرد یا داده های افراد عادی هم با این جزئیات جمع آوری و نگهداری می شود. از جانب دیگر در بعضی موارد این سیستم ها از دقت کافی برخوردار نبوده و افراد عادی را بعنوان مجرم تشخیص می دهند. این عدم دقت گاهی منجر به نتیجه گیری های نادرست سیستم های مورد اشاره می گردد. بعنوان مثال چندی پیش یکی از این سیستم های هوش مصنوعی به اشتباه ادعا نمود احتمال ارتکاب جرم توسط آمریکایی های آفریقایی تبار بیشتر از سایر آمریکایی هاست؛ حال آنکه آمار موجود چنین چیزی را نشان نمی دهد. این نگرانی به صورت جدی وجود دارد که سیستم های کنترل و نظارت مبتنی بر هوش مصنوعی در آینده به نیروهای امنیتی در سراسر جهان امکان دهند تا انبوهی از اطلاعات جزئی را در مورد افراد مختلف جمع آوری کنند و با تحلیل این اطلاعات به جزئیات بی سابقه ای در مورد دیدگاه ها و علایق سیاسی و اجتماعی افراد دست یابند. ازاین رو حکومت های غربی با استفاده از این اطلاعات پی خواهند برد دقیقاً چه افرادی نسبت به سیستم سیاسی موجود دیدگاه انتقادی و اعتراضی دارند و می توانند قبل از هرگونه اقدامی آنها را شناسایی و با چنین افراد آزادیخواهی مقابله کنند. بعنوان نمونه، کاخ سفید می تواند از هوش مصنوعی برای شناسایی تک تک منتقدان سیاست های دولت ترامپ پیش از هرگونه اقدام عملی استفاده نماید. اطلاعات موجود در این زمینه با بررسی دی ان ای این افراد، شبکه های وای – فای مورد استفاده آنها، تصاویر به دست آمده از آنها از دوربین های کنترل و نظارت و غیره صورت می گیرد. ابزار مورد نیاز برای جمع آوری این اطلاعات – شامل دوربین، سنسور، انواع کامپیوتر، تراشه و غیره – را می توان در جاده ها، خطوط راه آهن، خطوط انتقال انرژی، شبکه های مخابراتی و غیره هم نصب کرد. راه اندازی شهرهای هوشمند در جهان در آینده هم این روند را تسریع خواهد نمود. بنابراین، اگر از امروز برای مقابله با این نوع سواستفاده ها از هوش مصنوعی اقدامی نشود، خطرات جدی آزادی بیان و حریم شخصی انسان ها را تهدید خواهد نمود.

You may also like