سئو بوی: با راه اندازی آزمایشگاه سازگاری الکترومغناطیسی در پژوهشگاه فضایی ایران، امکان اجرای ۱۵ آزمون سازگاری سامانه های فضایی و ماهواره های تا ۱۵۰ کیلوگرمی برمبنای استاندارد آژانس فضایی اروپا در کشور فراهم گردید، ضمن آنکه تست های سازگاری ماهواره ˮپیامˮ با تجهیزات این آزمایشگاه اجرایی شده است.
شهرام غائبی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، آزمایشگاه افتتاح شده را با عنوان آزمایشگاه مرجع سازگاری الکترومغناطیسی (EMC) دانست و اظهار داشت: تست های سازگاری از مهمترین آزمون هایی هستند که در حیطه فضا و ساخت و بهره برداری از سامانه های فضایی مورد استفاده قرار می گیرند.
وی افزود: استاندارد آژانس فضایی اروپا ما را مجاب کرده است که سامانه های فضایی تولید شده ۱۵ نوع مختلف آزمون را پاس کند که با راه اندازی این آزمایشگاه همه این آزمون ها را در پژوهشگاه فضایی بطور کامل اجرایی می نماییم.
غائبی خدمات این آزمایشگاه را مشمول همه محققان کشور در حوزه فضایی دانست و تصریح کرد: خدمات این آزمایشگاه را می توان در حوزه هایی چون تست استانداردهای صنایعی همچون لوازم خانگی و خودرویی تحت پوشش قرار داد.
مدیر آزمایشگاه EMC پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به اینکه انجام آزمون های سازگاری الکترومغناطیسی در ایران موجود بوده است، اشاره کرد: با عنایت به ابعاد بزرگ چمبرسازگاری الکترومغناطیس این آزمایشگاه قادر هستیم آزمون های گوناگون را برمبنای استانداردهای آژانس فضایی اروپا اجرایی کنیم؛ از این رو این آزمایشگاه کامل ترین و منحصر به فردترین آزمایشگاه سازگاری الکترومغناطیس حوزه فضایی در کشور به حساب می آید.
غائبی با تاکید بر اینکه تابحال تست های سازگاری الکترومغناطیسی ماهواره ها به صورت ناقص انجام می شد، اشاره کرد: در این پژوهشگاه چمبر کوچک سازگاری داشتیم که همه استانداردها را پوشش نمی داد، ولی با راه اندازی این آزمایشگاه کل آزمون های فضایی را می توانیم انجام دهیم.
این محقق با اشاره به اینکه زمانی که ماهواره در مدار قرار می گیرد، فضای سختی را تجربه می کند و ما باید تمام این مراحل را از قبل شبیه سازی نماییم تا موفقیت حاصل شود، تصریح کرد: بر این اساس سیاست گذاری ما برای افتتاح این مرکز الگوبرداری از کشورهای خارجی بوده است و امیدواریم تا آخر سال ۹۹ یک مرکز AIT در سطح آزمایشگاه های معتبر دنیا راه اندازی نماییم.
غائبی افزود: با راه اندازی آزمایشگاه EMC که جزئی از آزمایشگاه AIT است، برای سامانه های یک تن مطابق با استانداردهای بین المللی آماده نمایش خدمات هستیم و هم اکنون امکان خدمات دهی به ماهواره های ۱۵۰ کیلویی را داریم.
وی با تاکید بر اینکه از سال ۱۳۹۲ فاز نخست آزمایشگاه AIT به راه افتاده است، اشاره کرد: از سال ۹۴ برنامه ریزی کردیم تا بتوانیم به استانداردهای بین المللی برسیم؛ از این رو در فاز اول تست های ماهواره “ناهید” را انجام دادیم و چند ماه قبل به مدت ۲۵ روز ماهواره “پیام” را تست کردیم.
مدیر آزمایشگاه EMC پژوهشگاه فضایی اضافه کرد: ماهواره “ظفر” را در ۶ ماه اول سال آینده تست خواهیم کرد، ضمن آنکه ماهواره های “پارس ۱” و “ناهید ۲” باز از محصولات پژوهشگاه فضایی است و آزمون های آن در این آزمایشگاه اجرا می گردد.
به گفته مدیر آزمایشگاه سازگاری الکترومغناطیسی، در چارچوب برنامه گسترش و توسعه پژوهشگاه فضایی ایران، کشورمان تا آخر سال ۹۹ به فناوری قطع (ابعاد) ۱۰ متر در شبیه سازی فضا خواهد رسید.
وی از تکمیل آزمایشگاه ارتعاشات این مجموعه آگاهی داد و اظهار داشت: برای آزمایشگاه آکوستیک برنامه داریم که به حد نصاب ۳۰۰ متر برسیم و امیدواریم سال بعد ماهواره های “ظفر”، “پارس ۱” و چندین ماهواره دیگر را در مرحله پرتاب خواهیم داشت.
You may also like