سئو بوی: سازمان فضایی ایران اعلام نموده که با بهره گیری از ماهواره خیام و پایش تصاویر آن متوجه شده که حکومت افغانستان مسیر رودخانه هیرمند را منحرف می کند.

به گزارش سئو بوی به نقل از مهر، سازمان فضایی ایران اعلام نموده که با بهره گیری از ماهواره خیام و پایش تصاویر آن متوجه شده که حکومت افغانستان مسیر رودخانه هیرمند را منحرف می کند.
رودخانه هیرمند یکی از رودهای پرآب افغانستان است که به دریاچه هامون می ریزد. حالا سازمان فضایی ایران اعلام نموده که آب این رود عمداً منحرف شده است.
این سازمان گفته که حکومت افغانستان در بعضی از مسیرهای این رود بندهای مختلفی به وجود آورده است و از این طریق مانع رسیدن آب به ایران می شود. سازمان فضایی ایران از آمادگی خود برای ارائه اطلاعات و داده های مربوط به این مساله به وزارت خارجه آگاهی داد.
ابراهیم رئیسی، رییس جمهور ایران امروز (پنجشنبه) در مسافرت به چابهار پیرامون حق آبه هیرمند اظهار کرده بود: به حاکمان افغانستان اخطار می کنم، حق آبه مردم سیستان و بلوچستان را به فوریت بدهند.
وی تاکید کرده بود: اگر کارشناسان ما کمبود آب را تأیید کنند، حرفی نداریم وگرنه اجازه نخواهیم داد حق مردم ما تضییع شود و این مسأله چیزی نیست که مشمول مرور زمان شود.
لازم به ذکر است ماهواره ایرانی خیام طی همکاری مشترک با کشور روسیه، به مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین فرستاده شده است و الان داده های آن در حوزه های مختلف و هوشمندسازی بخش های مختلف کشور استفاده می شود. قبل از این سازمان فضایی با بهره گیری از رصد داده های این ماهواره از بهبود وضعیت آب ورودی به دریاچه ارومیه آگاهی داده بود.


منبع:

You may also like