به گزارش سئو بوی، سامسونگ پیش بینی نمود سود عملیاتی این شرکت در سه ماهه سوم سال جاری، به علت قیمت ضعیف تر تراشه حافظه و تقاضای کمتر، ۳۲ درصد ریزش کرده است.

به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، این شرکت کره جنوبی پیش بینی نمود سود عملیاتی بین ۱۰.۷ تریلیون وون (۷.۵۷ میلیارد دلار) تا ۱۰.۹ تریلیون وون خواهد بود که اولین کاهش سود عملیاتی سامسونگ از سال ۲۰۱۹ است. سامسونگ درآمد بین ۷۵ تا ۷۷ تریلیون وون را پیشبینی کرده که ۱.۳ تا چهار درصد رشد سالانه را نشان داده است.

کسب و کار تراشه سامسونگ که شامل فروش تراشه برای لپ تاپ، سرور و ذخیره سازی و تولید نیمه رساناهاست، ۷۰ درصد از سود این شرکت را تشکیل می دهد.

این شرکت تراشه های ناند و دی رم را می فروشد که در دستگاههایی مانند لپ تاپ ها و تلفن های هوشمند و در دیتاسنترها استفاده می شوند. همینطور یک کسب و کار تولید نیمه رسانا دارد. سامسونگ در کنار پیشبینی عملکرد مالی سه ماهه، هیچ تفسیری منتشر نکرد اما تحلیل گران گفتند: ضعیف شدن قیمت و تقاضا برای تراشه حافظه، احیانا عامل کاهش سود بوده است.

شرکت “دایوا کپیتال مارکتس” در یادداشتی اعلام نمود فروش تراشه های ناند و دی رم بر اساس سه ماهه، به ترتیب ۱۵ درصد و ۱۰ درصد کاهش پیدا کرد در حالیکه قیمتها به ترتیب ۱۹ درصد و ۲۰ درصد، کاهش داشت که به افت چشم گیر درآمد سامسونگ منجر گردید.

پیش بینی کاهش سود، به نگرانی ها در رابطه با بخش تراشه که در بحبوحه فضای اقتصادکلان جهانی ضعیف تر، با تقاضای کمتر روبرو شده است، اضافه می کند.

شرکت مایکرون که رقیب سامسونگ است، ماه گذشته اخطار داد که مشکلات در ارتباط با موجودی و تقاضای مصرف کننده، روی درآمد سازندگان تراشه حافظه تأثیر می گذارد.

پیش بینی کاهش سود سامسونگ، سبب شد ارزش سهام تراشه نزول کند. ارزش سهام شرکتهایی مانند ASML هلند و STMicro کاهش پیدا کرد. ارزش سهام TSMC که بزرگترین تولیدکننده تراشه قراردادی جهان است، در بازار تایوان کاهش پیدا کرد اما این شرکت بعد از تعطیلی بازار، رشد ۴۲.۶ درصدی درآمد بر اساس سال به سال را گزارش کرد. این شرکت شاید مهم ترین تراشه ساز جهان باشد که برای بزرگترین شرکتهای سازنده محصولات الکترونیکی نظیر اپل، قطعه تولید می کند.

بر اساس گزارش وبسایت تِک کرانچ، ارزش سهام سامسونگ از آغاز سال میلادی جاری تاکنون، بیشتر از ۲۸ درصد کاهش داشته است. با عنایت به رکود اخیر بازار تراشه، سامسونگ نقشه راهی را برای کسب و کار نیمه رسانای خود طراحی نموده که شامل آغاز تولید پیشرفته ترین تراشه ها تا پنج سال آینده است.
You may also like