سئو بوی: بازار اجاره مسکن در روزهایی که هنوز فصل جابه جایی مستأجران شروع نشده، سبب شده تا نگرانی مستأجران در زمان شروع تابستان دو چندان شود.

به گزارش سئو بوی به نقل از مهر، در ایام اخیر بازار اجاره بهای مسکن رشد عجیبی داشته و خیلی از خانوارهای مستأجر را با مشکلات عدیده مواجه کرده است. گزارش های میدانی نیز این مساله را تأیید می کند.
برخی مشاوران املاک هم در گفت و گو با خبرنگار از افزایش عجیب و غریب اجاره بها در بعضی مناطق و محلات حتی محله هایی که به ارزان بودن مشهور شده اند، خبر می دهند؛ ارقام اعلامی مشاوران املاک درباب میزان رشد اجاره بها، متفاوت می باشد. از ۲۰ درصد تا بیش از دو برابری اجاره بها در بین اظهارات مشاوران املاک دیده می شود.
این در حالی است که مصطفی قلی خسروی رییس اتحادیه مشاوران املاک روز گذشته هر گونه افزایش اجاره بها را تکذیب کرده و از وجود آرامش در بازار اجاره مسکن و نیز اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا درباب ممنوعیت افزایش اجاره بها بیش از ۲۵ درصد در تهران آگاهی داده است.
بررسی های میدانی خبرنگار مهر حاکیست افزایش اجاره بهای مسکن تنها منحصر به مناطق بالای شهر نیست و در مناطق میانی و جنوبی پایتخت هم این افزایش اجاره بهای مسکن رخ داده است.
در منطقه ۱۰ که همیشه بعنوان یکی از مناطق با قیمت مناسب و مطلوب خانوارهای دهک های میانی شناخته می شد، تغییرات قیمتی اجاره مسکن باورنکردنی است؛ واحد ۶۰ متری در محله هاشمی خیابان استاد معین با ودیعه ۸۰ و اجاره ماهانه ۵ میلیون تومانی فایل شده است. در نازی آباد واحد ۵۵ متری ۳ سال ساخت طبقه ۳ با آسانسور و پارکینگ ۲۵۰ میلیون تومان رهن کامل برای اجاره قرار داده شده است.
یک مشاور املاک نیز از فایل شدن یک واحد ۷۵ متری ۳۰ سال ساخت در خیابان خوش منطقه ۱۰ با ودیعه ۴۰ و اجاره ماهانه ۸ میلیون تومانی خبر داد؛ واحد ۵۰ متری در رودکی جنوبی طبقه زیر همکف ۲۰ سال ساخت با ودیعه ۷۰ و اجاره ماهانه ۲.۵ میلیون تومانی از دیگر فایل های گرانقیمت اجاره مسکن در دفاتر مشاوران املاک مناطق میانی و جنوبی تهران است.
واحد ۵۰ متری در محله دیلمان (منطقه ۲۰) نیز ۳۵ میلیون تومان ودیعه و ۴.۵ میلیون تومان اجاره بها بواسطه های ملکی معرفی شده است.
پشت بام خوابی داریم؟
در روزهای اخیر بار دیگر موضوع اجاره پشت بام ها با قیمت های گزاف مطرح شده است؛ قبل از این در تیر ماه ۱۳۹۹ موضوع اجاره پشت بام ها مطرح شده بود.
اسلامی وزیر سابق راه: انتشار خبر پشت بام خوابی کار ضد انقلاب است
محمد اسلامی وزیر سابق راه و شهرسازی در اواخر تیر ماه سال قبل درباره پشت بام خوابی و اجاره پشت بام ها اظهار داشته بود: «من چنین چیزی نشنیده ام. بعید می دانم که صحت داشته باشد. چنین اخبار ضدانقلابی در فضای مجازی زیاد دیده می شود. از مردم می خواهم که وقتی در فضای مجازی فعالیت می نمایند، هر خبری را بازنشر نکنند بلکه اصل و اصالت خبر را بررسی نمایند.»
قاسمی وزیر فعلی راه: عمده متقاضیان نهضت مسکن، مستأجر یا پشت بام خوابند!
اما بنظر می رسد رستم قاسمی وزیر فعلی راه و شهرسازی با این مساله که پشت بام خوابی نداریم، چندان موافق نباشد.
وی ۵ فروردین امسال در گفتگو با رادیو اقتصاد اظهار نمود: «بیش از ۵ میلیون نفر در سامانه نهضت مسکن ثبت نام کردند که عمده این افراد یا مستأجر هستند یا در پشت بام ها زندگی می کنند که بطور قطع تعداد افراد بدون مسکن بیش از این ها است.»
عضو هیئت مدیره اتحادیه مشاوران املاک: به ضرس قاطع می گویم پشت بام خوابی دروغ است
سعید لطفی عضو هیئت مدیره اتحادیه مشاوران املاک استان تهران در گفت و گو با خبرنگار مهر با تکذیب پشت بام خوابی اظهار داشت: به ضرس قاطع می گویم که چیزی به اسم اجاره پشت بام ها نداریم.
وی اضافه کرد: اگر قرار بود کسی پشت بام را اجاره کند که در پارک می خوابید؛ حتی اگر بهانه امنیت داشتن پشت بام را هم مطرح کنند، باید گفت آیا کسی که بطورمثال پشت بام را اجاره می کند، پول یا کالا یا گوشی موبایل گرانقیمت دارد که از نبود امنیت در پارک بترسد؟
لطفی افزود: عکسهایی که سال ۱۳۹۹ از پشت بام خوابی انتشار یافته بود، مربوط به دورهمی خانوادگی در تابستان بوده که به سبب گرمای هوا، برای استراحت شبانه به پشت بام رفته بودند.
اجاره اتاق صحت دارد ولی نه برای یک سال بلکه چند روز
این عضو هیئت مدیره اتحادیه مشاوران املاک درباره اجاره اتاق بجای واحد مسکونی نیز اظهار داشت: اجاره اتاق صحت دارد اما برای قراردادهای یک ساله نیست بلکه برای کسانی است که از شهرستان برای درمان یا پیگیری های اداری با خانواده به تهران آمده اند و دوره درمان بیمار آنها در بیمارستان های بزرگ دولتی تهران طولانی شده است؛ از آنجا که خانواده همراه بیمار امکان اقامت در خودرو یا چادر را ندارد، برای چند روز اتاقی اجاره می کنند.
افزایش اجاره بها به حدی است که با قیمت های قبلی نمی توان وارد بازار شد
وی درباره افزایش اجاره بها در تهران اظهار داشت: این مساله کالا صحیح است و به عینه می توانیم افزایش اجاره بها را مشاهده کنیم؛ اما درصد آن معین نیست و در مناطق مختلف، میزان افزایش اجاره بها متفاوت می باشد.
لطفی بیان کرد: با قیمت هایی که قبلاً می شد واحد مسکونی اجاره کرد، دیگر امکان اجاره کردن امسال وجود ندارد.
به گفته این فعال صنفی بازار مسکن، دولت باید به جد به حوزه اجاره داری حرفه ای ورود کند.


منبع:

You may also like