سئو بوی: یک کارشناس فناوری اطلاعات با اعلان اینکه اجرای طرح صیانت از نظر فنی امکان پذیر نیست، اصرار کرد که حتی اگر ۱۰ درصد این طرح هم پیاده سازی شود، به فعالیت هزاران فرد و کسب وکاری که در این عرصه کار می کنند، لطمه می زند.
میلاد نوری در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه طرح صیانت بصورت کلان به فضای مجازی پرداخته و طبق بررسی کارشناسان مختلف نتیجه اش احیانا به محدودیت و مسدودیت گسترده منجر می شود، اظهار داشت: اگر اینستاگرام و واتساپ هم محدود شود اما وی پی ان ها در اختیار مردم باشد، به سرنوشت فعلی تلگرام، توییتر و یوتیوب منجر می شود که در عمل مسدود است، اما مردم در آنها حضور دارند. بدین سبب اگر خدمات خارجی قوانین ما را نپذیرند و مجوز نگیرند، یکی از راه های مقابله این است که خدمات مختلف وی پی ان یا ابزارهای دور زدن فیلترینگ مختل شود.
وی افزود: بدین سبب نخستین کار این است که وی پی ان ها با شناسایی آی پی، پروتکل ها یا خود اپلکیشن ها مسدود خواهد شد. در بندی از آخرین نسخه طرح صیانت هم آمده که یکی از وظایف وزارت ارتباطات این است که این ابزارها را بصورت دوره ای شناسایی و مسدود کند. این اتفاق در سالهای قبل مقطعی بوده ولی حالا ادامه دار خواهد بود.
این کارشناس فناوری اطلاعات با اعلان اینکه ابزار دور زدن فیلترینگ در ایران دو کاربرد دارد، اظهار داشت: فارغ از دور زدن فیلترینگ با فیلترشکن، استفاده دیگر این ابزارها، دور زدن تحریم است. هم اکنون بیش از ۸۰ درصد ابزارهای کار یک برنامه نویس تحریم است، همین طور خیلی از ابزارهای کار یک فعال دیجیتال مارکتینگ که در فروشگاه های ایران کار می کند، تحریم است. چون بسیاری از این ابزارهای بزرگ مربوط به شرکت های گوگل هستند که خدماتشان تحریم است. یا زمانی که اینترنت قطع شده بود، شرکت های فروش بلیت هواپیما، تاکسی ها و فروشگاه های آنلاین و دلیوری غذا همه در دسترس بودند. در صورتیکه اینها خودشان تیم های دیجیتال مارکتینگ و برنامه نویسی دارند که از ابزارهای تحریم شده استفاده می نمایند. بدین سبب با مسدود شدن وی پی ان ها، در کار روزمره افراد هم خلل ایجاد می شود.
با حذف خدمات خارجی، افت کیفیت خواهیم داشت
نوری افزود: ممکنست طراحان طرح صیانت برداشتشان این باشد که ما اگر بتوانیم ابزاری مانند اینستاگرام داشته باشیم که در لحظه همین به کاربر سرویس بدهد، مشکلی نخواهیم داشت. در صورتیکه ما در آن صورت شاهد افت کیفیت خواهیم بود. برای مثال مدیران خدمات داخلی گفته بودند که ما اگر بخواهیم به همه کاربران ایرانی اینستاگرام سرویس دهی نماییم، از نظر زیرساختی امکان ذخیره سازی همیشگی ویدئوها و عکس ها را نداریم و ممکنست بتوانیم در یک بازه سه ماهه این ذخیره سازی را انجام دهیم. این یک افت سرویس دهی است که بسیاری از طراحان طرح صیانت به آن فکر نکردند.
وی با اعلان اینکه همین طور در طرح صیانت به جایگزینی پلت فرم ها فکر شده اما به محتوا فکر نشده است، اضافه کرد: در صورتیکه برای جایگزینی اینستاگرام و یوتیوب فکر کردند، این مساله را در نظر نگرفتند که خدمات داخلی فقط محتوای ایرانی دارند. خیلی از دانشجویان، برنامه نویسان و معمارها در یوتیوب و اینستاگرام ویدئو های انگلیسی را مشاهده و استفاده می نمایند. البته تعدادی از طراحان گفته بودند که اگر این خدمات خارجی مسدود شود، اهتمام می نماییم محتوای مفید آنها را در ایران کپی نماییم، در صورتیکه خدمات مفید قابل شمارش نیست و ممکنست ۱۰هزار سرویس مفید وجود داشته باشد. ما اگر بخواهیم اینها را کپی نماییم، زیرساخت کافی نداریم.
این کارشناس فناوری اطلاعات با اعلان اینکه مطابق این طرح، همه کسب وکارهای ایرانی موظفند سرورهایشان را به ایران بیاورند، اظهار داشت: درواقع بصورت غیرمسقیم ذکر شده که این سرویس ها اجازه ندارند دیتای کاربر ایرانی را از ایران خارج کنند. از طرفی شرکت های خارجی مانند گوگل و توییتر و تلگرام هم اگر می خواند در ایران فعالیت کنند، حتی اگر بتوانند مجوز هم بگیرند، باید سرورهای قسمت کاربران ایرانی یا حداقل CDNشان را به ایران بیاوند، در صورتیکه اگر آنها هم بخواهند سرویس هایشان را به ایران بیاورند ما واقعا با کمبود زیرساخت مواجه می شویم.
طرح صیانت از نظر فنی امکان پذیر نیست
نوری با اعلان اینکه اگر همه بندهای صیانت را کنار هم بگذارید، با هر سطح دانشی در فضای آی تی ایران مطمئن می شوید از نظر فنی که این طرح امکان پذیر نیست، اضافه کرد: اما مساله این است که اگر این طرح به قانون تبدیل گردد، ابزاری در اختیار کمیسیون ویژه است. این کمیسیون اگر بتواند ۱۰ درصد این طرح را هم از نظر فنی پیاده سازی کند، به فعالیت هزاران فرد و کسب وکاری که در این عرصه کار می کنند، لطمه می زند. بدین سبب این که ما توان فنی لازم را نداریم، خیلی جای امیدواری نیست که اجرائی نخواهد شد، بلکه ممکنست ۱۰ درصد آن اجرائی شود که همچنان لطمه خودش را می زند.
وی با اعلان اینکه یکی دیگر از انتقادها به طرح صیانت این است که این طرح فارغ از دغدغه هایی که در ظاهر دارد، منجربه ایجاد رانت اقتصادی می شود، اظهار داشت: صیانت در بعضی موارد درآمدزایی هم دارد. بطورمثال اگر یک سرویس مانند اینستاگرام قوانین ما را نپذیرد، یک بازه زمانی برایش در نظر گرفته می شود تا جایگزینی برای آن پیدا شده و مسدود شود، تا قبل از این که مسدود شود و پهنای باندش به سمت صفر برود، ترافیک اینستاگرام برای کاربران و تعرفه ای که از خدماتش استفاده می نمایند، ممکنست دو یا سه برابر شود، یعنی اگر شما یک ویدیو در اینستاگرام می بینید، دو یا سه برابر یک پلت فرم ایرانی تعرفه خواهد داشت.
این کارشناس فناوری اطلاعات افزود: در بندی دیگر آماده که اگر بخواهیم دستگاهی مانند گوشی، تبلت یا تلویزیون هوشمند را وارد ایران نماییم و یکی از نرم افزارهای غیرمجازی که از ما مجوز نگرفتند، بصورت پیش فرض در آنها نصب شده باشد، تعرفه وارداتشان افزایش می یابد. بدین سبب بندهای مختلفی در این طرح وجود دارد که درآمد به وجود می آورد و این درآمد در یک صندوق در اختیار کمیسیونی که در این طرح دیده شده وارد شده و به طرق مختلف صرف مساعد کردن اجرای خود صیانت در آینده می شود، اگر دولت یا کمیسیون بخواهد به پیامرسان ایرانی کمک ریالی یا زیرساختی کند، از این صندوق ارائه می شود. اینها همه از رانت هایی است که توسط این طرح ایجاد می شود.
منبع:

You may also like