به گزارش سئو بوی دستگاه اندرویدی شما به روش های مختلف و بیشتر از آن چه فکرش را بکنید، زیر نظرتان دارد. جمع آوری داده ها از راه تلفن همراه اندرویدی توسط گوگل لزوما مسئله ای نگران کننده نیست. بیشتر این داده ها در نهایت برای عرضه خدمات بهتر به کاربر استفاده می شوند. با این وجود کاربر حق دارد از اطلاعاتی که به گوگل ارسال می شوند، آگاه باشد.

به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، عصر ایران نوشت: «تلفن های همراه اندرویدی دارای تنظیمات و اپلیکیشن های پیش فرض هستند که به شرکت گوگل اجازه می دهد نحوه استفاده از تلفن همراه توسط کاربر را برای اهداف مختلف کنترل کند. با عنایت به سیاست های گوگل در ارتباط با داده، داده های تولیدشده از فعالیتهای کاربر می تواند به روش های مختلف توسط این شرکت استفاده گردد. جمع آوری داده ها از راه تلفن همراه اندرویدی توسط گوگل لزوما مسئله ای نگران کننده نیست. بیشتر این داده ها در نهایت برای عرضه خدمات بهتر به کاربر استفاده می شوند. با این وجود کاربر حق دارد از اطلاعاتی که به گوگل ارسال می شوند، آگاه باشد.

ردیابی موقعیت مکانی

اندروید از موقعیت مکانی کاربر برای عرضه خدمات مرتبط یا نمایش مکان های نزدیک به وی استفاده می نماید. هنگامی که خدمات موقعیت مکانی دستگاه خویش را فعال می کنید و به گوگل اجازه دسترسی می دهید، سیستم عامل اندروید ردیابی شما را آغاز می کند. بعنوان نمونه جایی که می روید، اینکه از کدام مسیر استفاده می کنید و مکان های مهمی که بازدید می کنید، ردیابی می شوند. شما می توانید سابقه موقعیت مکانی را در حساب کاربری گوگل خود و اپلیکیشن گوگل مپس مشاهده کنید.

روش هایی برای غیرفعال کردن سابقه موقعیت مکانی از تنظیمات حساب کاربری گوگل وجود دارد اما در نهایت، تلفن همراه اندرویدی به ارسال داده های موقعیت مکانی ناشناس به گوگل ادامه می دهد تا خدمات خویش را بهبود ببخشد.

دستیار گوگل

دستیار گوگل یا گوگل اسیستنت، دستیار صوتی پیش فرض اندروید است که توسط شرکت گوگل عرضه شده. این دستیار صوتی خصوصیت هایی برای کنترل دستگاه و انجام امور مختلف از راه دستورات صوتی را فراهم می آورد. از آنجائیکه می تواند حدودا کل تلفن همراه را از راه دستورات صوتی مدیریت کند، دستیار گوگل هم حجم قابل توجهی از داده ها را ردیابی می کند. این داده ها شامل الگوهای صوتی، اپلیکیشن های پرکاربرد، اقدامات مکرر، موقعیت مکانی برای نمایش آب وهوا و اخبار مرتبط و بسیاری موارد دیگر است. دستیار گوگل می تواند بیشتر عملکردهای دستگاه را انجام داده و اپلیکیشن ها را اجرا نماید. ازاین رو می تواند حدودا به تمام داده های در ارتباط با این اپلیکیشن ها و عملکردها دسترسی داشته باشد که از آنها برای نظارت و آنالیز نحوه استفاده از دستگاه توسط کاربر بهره می برد.

گذرواژه ها

اندروید یک خصوصیت مفید برای ذخیره پسورد ها در بخش مدیریت پسورد گوگل عرضه می کند. این در شرایطی است که کاربر جهت استفاده از این خصوصیت حق انتخاب دارد. گوگل پسورد های کاربر را آنالیز و سفارش های در ارتباط با ایمنی و حریم خصوصی عرضه می کند. زمانی که یک پسورد را در مرورگر کروم وارد می کنید یا وارد یک اپلیکیشن، مانند اینستاگرام یا لینکدین می شوید، تلفن همراه اندرویدی شما پیشنهاد ذخیره پسورد را عرضه خواهد نمود. اندروید این پسورد ها را کنترل می کند و مدیریت گذرواژه، پیشنهادهایی را درباره آنهایی که مجدد بهره برده اید یا مواردی که ضعیف هستند، عرضه می کند.

اپلیکیشن های پیامک، مخاطبین و شماره گیری گوگل

اپلیکیشن های پیامک، مخاطبین و شماره گیری گوگل به صورت پیش فرض در بیشتر تلفن های همراه اندرویدی نصب هستند. به واسطه خصوصیت های متنوع و یکپارچگی با حساب کاربری گوگل، این اپلیکیشن ها از بهترین نمونه های مجانی هستند. اپلیکیشن های مخاطبین و شماره گیری بر داده های مهم کاربر مانند مخاطبین، سابقه تماس، مخاطبین پرکاربرد و بسیاری موارد دیگر نظارت می کنند. به صورت مشابه، اپلیکیشن پیامک گوگل ردیابی پیامک ها و مخاطبین پرکاربرد را انجام می دهد. از آنجائیکه این اپلیکیشن ها داده های کاربر را با حساب کاربری گوگل وی همگام سازی می کنند، اندروید از آنها برای نظارت بر فعالیتهای وی استفاده می نماید اما این همگام سازی در بیشتر مواقع مفید می باشد چونکه بعنوان یک پشتیبان برای داده های مهم کاربر عمل می کند.

شبکه های وای فای مجاور

ویژگی شبکه های وای فای مجاور (Nearby Wi-Fi Networks) به دستگاه اندرویدی اجازه می دهد در منطقه ای که کاربر حضور دارد و تا مسافتی مشخص به دنبال یک شبکه وای فای بگردد. این خصوصیت به دستگاه اجازه می دهد به شبکه های وای فای، بخصوص آنهایی که ذخیره شده اند، و شبکه های وای فای باز متصل شود. تلفن همراه اندرویدی شما از خدمات موقعیت مکانی برای ردیابی منطقه ای که در آن قرار دارید و جستجوی شبکه های وای فای در سرتاسر آن استفاده می نماید. بدین سان می تواند بر دستگاه برای دسترسی به شبکه های مجاور نظارت داشته باشد.

گوگل فوتوز

گوگول فوتوز یک اپلیکیشن ذخیره و اشتراک گذاری عکس و ویدئو است که توسط شرکت گوگل عرضه شده. گوگل فوتوز از عکس ها و ویدیوهای کاربر در سرورهای گوگل، جایی که از مدیای کاربر برای بهبود سامانه ها و هوش مصنوعی خود استفاده می نماید، نسخه پشتیبان تهیه می کند. گوگل تصاویر کاربر را برای تبلیغات به اشتراک نمی گذارد اما از داده ها برای آموزش سامانه هوش مصنوعی خود مانند گوگل اسکن، تشخیص چهره و ایجاد آلبوم برای بهترکردن آن استفاده می نماید.

همچنین، گوگل فوتوز از داده های جی پی اس برای برچسب زنی موقعیت مکانی ثبت عکس ها استفاده می نماید. بدین سان گوگل فوتوز به صورت غیر مستقیم موقعیت مکانی کاربر را ردیابی می کند.

تقویم گوگل

اپلیکیشن تقویم گوگل به صورت پیش فرض روی بیشتر تلفن های همراه اندرویدی نصب است. این اپلیکیشن از خصوصیت های قوی حفظ حریم خصوصی برخوردار می باشد اما باید توجه داشت که خدمات و اپلیکیشن های گوگل از داده های تقویم برای آنالیز نحوه استفاده کاربر بهره می برند. تلفن همراه اندرویدی داده های تقویم گوگل را با سرورهای این شرکت همگام می کند. افزون بر این، دستیار گوگل هم به برنامه ها و رویدادهای کاربر دسترسی دارد. ازاین رو تقویم گوگل به اپلیکیشینی تبدیل می شود که اندروید برای نظارت بر کاربر از آن استفاده می نماید.

سابقه و تنظیمات مرورگر کروم

گوگل کروم نیازی به معرفی ندارد و امروزه پرکاربردترین مرورگر وب جهان است. این مرورگر تکامل قابل توجهی یافته و خصوصیت های حریم خصوصی خوبی را برای کاربران عرضه می کند. در یک دستگاه اندرویدی و با هدف بهبود تجربه کاربر، گوگل سابقه و تنظیمات کروم را برای عرضه پیشنهادهای مرتبط آنالیز می کند. در همین راستا، یوآرال ها، تصاویر، حافظه کش و منابع دیگر از سابقه مرورگر ذخیره می شوند تا عملکرد آنرا بهبود بخشد. در حالت استاندارد، کل سابقه و فعالیتهای مرورگر کاربر با حساب کاربری گوگل همگام سازی می شوند. اگر قصد اشتراک گذاری این اطلاعات را ندارید، می توانید از حالت ناشناس (Incognito Mode) در مرورگر کروم استفاده کنید.

ردیابی گوگل آنالیتیکس در اپلیکیشن ها

گوگل آنالیتیکس یک ابزار سئو و بازاریابی برای آنالیز عملکرد یک اپلیکیشن یا وب سایت است. گوگل برای جمع آوری و ارسال داده ها از اپلیکیشن ها به گوگل آنالیتیکس بر اپلیکیشن های اندرویدی، الگوهای استفاده و سابقه کاربر نظارت می کند. گوگل آنالیتیکس اغلب برای ردیابی استفاده از یک اپلیکیشن خاص با ایجاد یک شناسه ردیابی منحصربه فرد تنظیم می شود. داده هایی که بر آنها نظارت می شود می توانند توسط عوامل هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی پیشرفته گوگل به شکل آمار جمع آوری شوند. حدودا هر اپلیکیشنی که نصب می کنید امکان دارد کد گوگل آنالیتیکس در آن جاسازی شده باشد.

پشتیبان گیری از داده ها و تنظیمات اپلیکیشن

هر زمان که از تلفن همراه اندرویدی خود پشتیبان گیری می کنید، داده ها و تنظیمات اپلیکیشن ها در فضای ابری ذخیره می شوند. این داده های پشتیبان در گوگل درایو و سرورهای گوگل ذخیره شده و به گوگل اجازه نظارت بر آنها را می دهد. بنا بر سیاست های گوگل این شرکت می تواند داده ها و تنظیمات اپلیکیشن ها را آنالیز کند تا نسخه پشتیبان را ایمن نگه دارد و بر هر گونه داده مخرب نظارت کند. سامانه امنیتی اندروید هم قبل از آپلود نسخه پشتیبان در فضای ذخیره سازی ابری، آنرا برای حصول اطمینان از امنیت اسکن می کند.

منبع:

You may also like