به گزارش سئو بوی بهبود سرعت کامپیوتر ویندوز ۱۰ صرفنظر از این که دستگاهتان چقدر قدیمی است، خیلی اسان است.

به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، بیزنس اینسایدر در گزارشی به بررسی راه های بهبود سرعت کامپیوتر ویندوز ۱۰ پرداخته که از این قرارند:

۱- کاهش تعداد اپلیکیشنهایی که در زمان راه اندازی دستگاه اجرا می شوند

اگر بوت شدن کامپیوتر شما مدت طولانی زمان می برد احیانا به علت این است که برنامه های زیادی دارید که فرایند بالا آمدن سیستم را آهسته می کند.

این به معنای وجود برنامه های غیرضروری در پس زمینه است که حتی بعد از بوت شدن کامل ویندوز، عملکرد آنرا آهسته می کنند. اما چطور این مشکل را برطرف کنیم؟

۱- روی دکمه استارت راست کلیک کرده و گزینه تسک منیجر را انتخاب کنید.

۲- در تسک منیجر روی تب استارتاپ کلیک کنید.

۳- اگر برنامه ای را می بینید که نمی خواهید در زمان بالا آمدن سیستم، اجرا شود روی آن راست کلیک کرده و گزینه غیرفعال را انتخاب می کنید.

۲- حذف نصب نرم افزارهای بی مصرف (بلوت ویر) و سایر برنامه های ناخواسته

این احتمال وجود دارد که کامپیوتر شما با شماری برنامه ناخواسته از پیش نصب شده خریداری شده است که در پس زمینه فعال می باشند و سرعت آنرا کم می کنند. به این برنامه ها بلوت ویر گفته می شود چونکه به ندرت به درد می خورند. حذف برنامه هایی که نیازی به آنها ندارید، چند دقیقه بیشتر زمان شما را نمی گیرد.

۳- غیرفعال کردن افکتهای ویژه ویندوز

ویندوز ۱۰ افکتهای ویژه فراوانی دارد که بعضی از آنها بسیار واضح و برخی دیگر ظریف هستند. این افکتها تجربه استفاده از کامپیوتر را سرگرم کننده و لذت بخش تر می کنند اما امکان دارد سرعت دستگاه شما را آهسته کنند بخصوص اگر کامپیوتر تان قدیمی باشد یا با پردازنده کندی کار کند. در این صورت از روش زیر می توانید این افکتها را غیرفعال کنید:

۱- روی گزینه استارت کلیک کرده و به کنترل پنل بروید.

۲- روی سیستم کلیک کنید.

۳- روی تنظیمات پیشرفته سیستم کلیک کنید.

۴- در پنجره سیستم پراپرتیز (System Properties) اطمینان حاصل کنید که در تب پیشرفته (Advanced) هستید و گزینه تنظیمات را کلیک کنید.

۵- در اینجا می توانید به صورت دستی افکتهای ویژه را غیرفعال کنید یا فقط روی گزینه تنظیم برای بهترین عملکرد کلیک کنید.

۴- غیرفعال کردن شفافیت ویندوز

شاید توجه نکرده باشید اما افکتهای شفافیت ظریفی در ویندوز ۱۰ وجود دارد. بعنوان مثال اگر منوی استارت را باز کنید امکان دارد یک وضوح تاری از آنچه در زمینه آن قرار دارد، مشاهده کنید. اگر نمی خواهید سرعت دستگاهتان را فدای چنین افکت کوچکی کنید، می تواند آنرا کاملا غیرفعال کنید و احیانا تأثیر زیبایی چندانی نخواهد داشت. برای این منظور:

۱- روی استارت کلیک کرده و آیکن تنظیمات را کلیک کنید که درست بالای گزینه پاور قرار دارد.

۲- روی شخصی سازی (Personalization) کلیک کنید.

۳- روی رنگها کلیک کنید.

۴- نوار را به سمت پایین کشیده و گزینه افکتهای شفافیت را با کشیدن به سمت چپ، غیرفعال کنید.

۵- استفاده از کامپیوتر با توان کامل

رایانه شما امکان دارد با سرعت کمتری از آنچه می تواند داشته باشد کار کند که به نحوه تنظیمات کنترل مدیریت نیرو بستگی دارد.

این تنظیمات برای طولانی تر کردن عمر باتری طراحی شده اند. ویندوز چند طرح نیروی مختلف عرضه می کند که می تواند سرعت کامپیوتر را برای صرفه جویی در مصرف نیرو کم کند. اگر می خواهد برنامه مصرف بالاتر نیرو را انتخاب کنید می تواند از این طریق عمل کنید:

۱- روی گزینه استارت کلیک کرده و به کنترل پنل رجوع کنید.

۲- روی گزینه های پاور کلیک کنید.

۳- برای بهترین سرعت پردازش گزینه های پرفورمنس را انتخاب کنید.

اگر دستگاهتان لپ تاپ نباشد، احیانا چنین گزینه هایی را مشاهده نخواهید کرد.

۶- ویندوز را به روز نگه دارید

مطمئن شوید که دستگاهتان به روز می ماند. مایکروسافت مرتبا وصله ها و به روزرسانی هایی برای ویندوز منتشر می کند و باآنکه اغلب آنها به بهبود امنیت کامپیوتر مربوط می شوند که البته مهم می باشد، برخی دیگر عملکرد آنرا بهبود می بخشند. برای مشاهده این که به روزرسانی ها منتظر نصب شدن هستند:

۱- روز دکمه استارت کلیک کرده و روی آیکن تنظیمات کلیک کنید.

۲- روی به روزرسانی و امنیت کلیک کنید.

۳- می توانید به روزرسانی ها یا نصب و به روزرسانیهایی که منتظر نصب شدن هستند را مشاهده چک کنید.

۷- از یک درایو SSD بهره برده یا حافظه بیشتری اضافه کنید

سرانجام با افزایش حافظه و ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات، می توانید عملکرد کامپیوتر تان را به میزان قابل توجهی بهبود دهید.

اگر کامپیوتر شما یک هارد درایو قدیمی دارد آنرا با هارد درایو SSD عوض کنید تا تفاوت را مشاهده کنید. این نوع هارد درایو سبب می شود سرعت بوت ویندوز چند برابر سریعتر شود و برنامه ها در کسری از ثانیه راه اندازی شوند.

افزودن یک SSD، بزرگترین بهبودی است که می توانید در یک کامپیوتر شخصی صورت دهید و حتی از ارتقای کامپیوتر با یک پردازنده سریعتر هم تفاوت بیشتری خواهد داشت.

بعلاوه اگر از کامپیوتر برای وظایفی مانند ویرایش عکس، تولید ویدیو یا بازی استفاده می کنید، افزودن حافظه بیشتر می تواند کمک نماید.

برای این که ویندوز در کامپیوتر به سادگی اجرا شود، حافظه رم نباید کمتر از چهار گیگابایت باشد و افزودن حافظه بیشتر می تواند عملکرد آنرا بهبود ببخشد.

منبع:

You may also like