شرکت نوکیا به منظور سرمایه گذاری بیشتر در رقابت برای تأمین تجهیزات شبکه های ۵G، حداکثر ۱۰ هزار شغل را در سال های آینده تعدیل خواهد نمود.

به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، این شرکت سازنده تجهیزات مخابراتی فنلاندی در اطلاعیه ای اعلام نمود: این اقدام ۶۰۰ میلیون یورو (۷۱۵ میلیون دلار) از هزینه های پایه نوکیا خواهد کاست. این اقدام روی دورنمای سال ۲۰۲۱ نوکیا تأثیر نمی گذارد.

تصمیم برای تعدیل حداکثر ۱۰ درصد از نیروی کار بعد از انتشار گزارش مالی سالانه صورت گرفت که خیلی از سرمایه گذاران را نسبت به چشم انداز کاهش درآمد مأیوس کرد. طرح سازمان دهی مجدد نوکیا می تواند حداکثر ۷۰۰ میلیون یورو در دو سال آینده هزینه داشته باشد.

این اقدام بخشی از مدل عملیاتی جدیدی است که نوکیا در اکتبر رونمایی نمود و امیدوار است با استفاده از آن، توان رقابتش را بهبود دهد. شرکت اریکسون، رقیب سوئدی نوکیا موفق شده است شبکه های ۵G را سریعتر از حد انتظار بسازد و زودتر از برنامه تعیین شده، به سودآوری برسد.

با تغییرات جدید در نوکیا، پکا لاندمارک، مدیرعامل نوکیا اظهار کرده که هر یک از چهار گروه کسب و کار این شرکت مسیر روشنی را به سمت رشد پایدار و سودآور شناسایی کرده و هزینه های پایه خویش را برای سرمایه گذاری در آینده شان تنظیم می کنند.

نوکیا زمانی بزرگترین سازنده تلفن همراه جهان و ارزشمندترین شرکت اروپا بود اما بعد از عرضه آیفون اپل و گوشی های سامسونگ در یک دهه پیش، به سایه ای از آنچه بود، بدل گشت. این شرکت به تازگی بخشی از سهم بازارش را در رقابت ۵G از دست داده و به سختی در کوشش برای یکپارچه کردن خرید آلکانت لوسنت در سال ۲۰۱۶ است. در نتیجه از شرکتهای اریکسون و هواوی عقب مانده و به نظاره سامسونگ نشسته که در بازار شبکه مخابراتی، نسبتا نورسیده بوده و در حال کسب سهم بازار است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، دولتها و شرکتهای مخابراتی در کوشش برای ایجاد رقابت بیشتر و تنوع در انتخاب تأمین کنندگان شبکه هستند تا از اتکا به یک یا دو فروشنده اجتناب کنند. با این وجود نوکیا بعد از ممنوعیت استفاده از تجهیزات هواوی در شبکه های ۵G بازارهای مهمی مانند انگلیس، به پر کردن خلای بوجود آمده کمک کرد و توانست قراردادهای بزرگی با مشتریانی نظیر گروه بی تی منعقد کند.

منبع:

You may also like