به گزارش سئو بوی درحالی که نمایشگاه الکامپ به علت انتشار کرونا لغو شده، الکام استارز به صورت آنلاین برگزار می گردد و رئیس سازمان فناوری اطلاعات هم برای ترغیب استارت آپ ها به تأمین مالی از راه سرمایه گذاری به جای وام،  از عرضه جایزه به استارت آپ های برنده الکام استارز به صورت وام سرمایه گذاری خطرپذیر اطلاع داد.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، برگزاری بیست و ششمین دوره نمایشگاه بین المللی الکامپ به علت انتشار کرونا در کشور منتفی شد، اما الکام استارز که در سالهای گذشته، رویداد حضور استارت آپ ها در الکامپ بود، از ۲۹ دیماه تا ۲ بهمن و البته به صورت آنلاین برگزار می گردد.
در این راستا محمدباقر اثنی عشری، رئیس سازمان نظام صنفی کشور امروز در نشست خبری اظهار نمود: در پنج سال گذشته سازمان نظام صنفی کامپیوتری برگزار کننده نمایشگاه الکامپ بود و در سال ۱۳۹۸ هم رکوردهای قبلی نمایشگاهی خود در این حوزه را شکستیم و الکامپ به بزرگترین نمایشگاه کشور با حضور بالای ۱۰۰ هزار بازدیدکننده و تعداد زیادی شرکت تبدیل شد و حتی برای الکامپ ۹۹ تصمیم گرفتیم کل فضای نمایشگاه را به الکامپ ۲۶ اختصاص دهیم.
وی ضمن اشاره به تغییر چند باره زمان نمایشگاه به علت کرونا بیان نمود: در نهایت به علت موج های کرونا، تصمیم گرفتیم برگزاری نمایشگاه را لغو نماییم. باید پذیرفت که برای سلامتی خود و جامعه از این فعالیت اقتصادی چشم پوشی شود. البته سال آینده الکامپ متفاوتی برگزار می شود. اما سال جاری با وجود لغو الکامپ، رویداد جانبی آن یعنی الکام استارز، به علت استقبال بالای شرکتهای استارت آپی، به صورت آنلاین برگزار می شود.
رئیس نصر کشور ضمن اشاره به این رویداد اظهار داشت: الکام استارز که بستری است برای نشان دادن تلاشهای کسب وکارهای کوچک در جهت رونق اقتصاد، از سال ۱۳۹۴ در یک سالن کوچک شروع به کار کرد و سال قبل حدود ۵۰۰۰ استارت آپ، پنج سالن و ۶۰۰۰ متر فضا را به خود اختصاص دادند. در این برنامه هر سال از حمایت مالی سازمان فناوری اطلاعات برخوردار بودیم. سازمان برای استارز همیشه یارانه در نظر می گرفت. حالا سال جاری غیر از سازمان فناوری اطلاعات، الکام استارز از حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری هم برخوردار می باشد.

تمام مراحل الکام استارز به صورت کاملا الکترونیکی انجام می شود
در ادامه این نشست، آرش برهمند، مدیر اجرایی الکام استارز با اشاره به اینکه تمام مراحل ثبت نام و شرکت و داوری تیم ها در ششمین دور از الکام استارز به صورت کاملا الکترونیکی انجام می شود، اظهار داشت: برگزاری فیزیکی نمایشگاه به شکل تمام عیار در فضای آنلاین امکان پذیر نبود، انتخابی که داشتیم این بود که بخشی از فعالیت جانبی که بیشترین کارکرد را برای استارت آپ ها داشتند را شناسایی و تلاش نماییم آنها را در فضای آنلاین امتداد دهیم. در مجموعه الکام پیچ، پاویون شتاب و آوردگاه سرمایه در این دور به صورت انلاین برگزار می شود.
وی افزود: بخش دیگر که برای استارت آپ ها مفید می باشد، بخش جذب سرمایه به نام آوردگاه سرمایه است. مذاکراتی در این حوزه با چندین پلت فرم جذب سرمایه همچون انجمن VC و بوم سرمایه متعلق به سازمان فناوری اطلاعات و صندوق نوآوری و شکوفایی با همراهی معاونت علمی ریاست جمهوری انجام شده است. از طرفی زیربخشی را با همکاری سازمان فناوری اطلاعات در بخش مسابقه به نام بخش دانش آموزی دیده ایم که این بخش یکی از بخش های جذاب و پرشور دور گذشته الکام استارز بود و سال جاری تصمیم گرفته ایم با رویکرد کامل تری این بخش را هم داشته باشیم.
به قول برهمند مجموع جوایز نقدی برای بخش الکام پیچ یا بخش مسابقه ۱۵۰ میلیون تومان است که در مجموع ۱۰ تیم منتخب الکام پیچ و دو تیم منتخب برای شرایط همه گیری کرونا اختصاص پیدا خواهد نمود. جوایز ویژه ای هم برای چهار حوزه هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء، حقیقت مجازی و حقیقت افزوده در نظر گرفته شده که این بخش از بخش های مورد حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری هستند. یک جایزه ویژه هم سازمان فناوری اطلاعات برای دو تیم منتخب در بخش الکام پیچ در نظر گرفته که تا سقف ۳۰ درصد سرمایه ای که آن تیم بتواند از هر VC دریافت کند را شامل می شود.
وی در مورد همکاری معاونت علمی از الکام استارز اظهار نمود: از سمت معاونت علمی ریاست جمهوری هم برای هر یک از استارت آپهایی که در الکام پیچ انتخاب شده باشند تا سقف ۵۰ میلیون تومان به صورت مستقیم سرمایه اولیه در نظر گرفته شده است که این ۵۰ میلیون تومان مشروط به پذیرش در شتاب دهنده ها یا VCها خواهد بود. آوردگاه سرمایه هم با همکاری معاونت علمی و صندوق نوآوری یک سرمایه ویژه به نام «استارز اینوست» در نظر گرفته است. مجموع سقفی که برای بخش آوردگاه سرمایه از سمت صندوق نوآوری و شکوفایی در نظر گرفته شده هم ۱۸ میلیارد تومان است.
از یکم تا ۱۲ دیماه زمان ثبت نام جهت شرکت در الکام پیچ، پاویون شتاب و آوردگاه سرمایه در نظر گرفته شده و از ۱۳ تا ۱۶ دیماه هم بررسی مدارک و تکمیل اطلاعات صورت خواهد گرفت. ۱۷ تا ۱۹ دیماه هم زمان بندی عرضه پیچ و جلسات مشاوره و سرمایه گذاری است. درنهایت ۲۹ دیماه تا ۲ بهمن زمان برگزاری و اعلام نتایج منتخبین ششمین دوره الکام استارز است.

جایزه یک میلیارد تومانی سازمان فناوری به برنده الکام استارز
همینطور امیر ناظمی -رئیس سازمان فناوری اطلاعات- ضمن اشاره به حمایت سازمان فناوری از الکام استارز اظهار داشت: سفارش شدید به استارت آپ ها این است که برای تأمین مالی خود از وام استفاده نکنند و از VCها (سرمایه گذاری خطرپذیر) استفاده کنند. برای جذاب این کار، یک جایزه در نظر گرفتیم که یک میلیارد تومان وام سرمایه گذاری خطرپذیر است. سال جاری به جای عرضه وام تلاش شده از راه جذب سرمایه به آنها کمک نماییم.
وی افزود: جایزه تیم اولی که توسط هیات داوران انتخاب شود، یک میلیارد تومان وام سرمایه گذاری خطرپذیری است که یک سال تنفس دارد و زمان بازپرداخت آن چهار سال تعیین شده و سود بانکی مورد محاسبه اش ۹ درصد است. یعنی اگر یک سرمایه گذار روی تیمی سرمایه گذاری کند، ما تا سقف یک میلیارد تومان را به او وام می دهیم. به تیم های دوم و سوم هم ۷۵۰ میلیون تومان و تیم های چهارم، پنجم و ششم هم ۵۰۰ میلیون تومانی به صورت وام سرمایه به سرمایه گذارها پرداخت می شود.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن اشاره به طرح بوم واره بیان نمود: مورد بعدی طرح بوم واره است که سازمان فناوری اطلاعات از آغاز سال جاری این طرح را شروع کرده و تا کنون ۲۹۰۰ خدمت در این طرح به صورت مجانی توسط استارت آپ ها استفاده می شود. در این طرح، برای استارت آپ ها، چه تیم باشد چه شرکت، یک بسته اعتباری ۱۰۰ میلیون تومانی در نظر گرفته می شود که می توانند آنرا به صورت مجانی از بخش های مختلفی که برایش در نظر گرفته شده، مانند خدمات میزبانی شرکت ها یا تبلیغات استفاده کنند.

جایزه ۲۰۰ میلیون تومانی به تیم های یک تا ۱۲
ناظمی ضمن اشاره به امتیازاتی که از طرح بوم واره برای شرکت کنندگان الکام استارز در نظر گرفته شده اظهار داشت: همینطور بسته کمک ۲۰۰ میلیون تومانی از طرح بوم واره، غیر از جوایز اعلام شده به تیم های اول تا دوازدهم این دور از الکام استارز که توسط هیات داوران انتخاب شده اند، تعلق خواهد گرفت. یعنی بسته ۱۰۰ میلیون تومانی آنها ضربدر ۲ می شود. به عبارتی اگر ۱۰ میلیون تومان از خدمات ابری و میزبانی می توانستند مجانی استفاده کنند، هم اکنون هر کدام ۲۰۰ میلیون تومان می توانند به صورت مجانی از این خدمات استفاده کنند.
وی با اشاره به اینکه طرح بوم سرمایه هم در رویداد آنلاین الکام استارز رونمایی و به کار گرفته خواهد شد، اظهار داشت: در این طرح تمامی استارت آپ هایی که در طرح ایران نوآفرین ثبت نام کرده اند، در صورتیکه نیازمند جذب سرمایه باشند، بیزنس پلن یا نقشه تجاری خویش را به اضافه برآوردهایی که برپایه مطالعات امکان سنجی شان انجام شده، روی سایت نوآفرین و در بخش بوم سرمایه بارگذاری می کنند.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات افزود: اگر استارت آپ ها سرمایه گذار را از فهرست شرکتهای VC برگزیده باشند، مستقیم طرحشان برای آنها ارسال می شود و اگر انتخاب نکرده باشند وارد تالار سرمایه می شوند و سرمایه گذاران مختلف می توانند طرح آنها را ببینید و در صورت تمایل روی آنها سرمایه گذاری کنند. در سایت الکام استارز هم لینکی در ارتباط با این طرح وجود دارد که استارت آپ ها با کمک آن به جزئیات این طرح دسترسی خواهند داشت.
ناظمی به بخش دانش آموزی در الکام استارز اشاره نمود و اظهار داشت: فعالیتهای حوزه آموزش کارآفرینی به دانش آموزان از دو سال پیش توسط سازمان فناوری اطلاعات شروع شد. دلیل شروع این کار هم نیاز کودکان آینده به دو مهارت کلیدی یعنی تفکر انتقادی و کارآفرینی است. با عنایت به این که مبحث کارآفرینی به صورت رسمی در کتاب های درسی سهم بالایی ندارد، تصمیم گرفتیم به صورت دوره های کوتاه مدت با همکاری وزارت آموزش و پرورش فعالیت در این حوزه را برگزار نماییم.
رقابت تیم های دانش آموزی در الکام استارز
وی افزود: در طول دو سال قبل در مجموعه ۳۰۱۵ دانش آموز در این دوره ها شرکت کرده اند و دو کمپ برنامه نویسی هم سال قبل برگزار شده است. سال جاری در برنامه الکام استارز نه تنها پذیرای تیم های دانش آموزی هستیم و رقابت خاص تیم های دانش آموزی وجود دارد، بلکه برای سه تیم برتر دانش آموزی هم جایزه در ارتباط با ۲۰۰ میلیون تومان بوم سرمایه هم در نظر گرفته خواهد شد. بدین سان ۱۵ بسته ۲۰۰ میلیون تومانی، به اضافه بخش در ارتباط با سرمایه را جزو جوایز سال جاری داریم.
همینطور برات قنبری- دبیر کل سازمان نظام صنفی کامپیوتری کشور از پشتیبانی از شرکتهای استارت آپی در جهت برنامه تحولی سازمان نصر کشور به نام بیستون اشاره نمود. او با عنایت به کمبود ظرفیت هایی که در سالهای گذشته در بخش فضای مجازی کشور شده اظهار داشت: شش سال پیش ظرفیتی که برای فضای مجازی داشتیم یک پانزدهم فضای امروز بود. آن زمان فکر می کردیم برای فضای مجازی باید حداقل ۳۰ برابر ظرفیت سازی شود که متاسفانه نتوانستیم این افزایش ظرفیت را ایجاد نماییم. حالا هم که ۱۵ برابر ظرفیت سازی انجام شده باز هم سرعت و سرویس مطلوبی در اختیار مردم قرار نمی گیرد. این شرایط نشان داده است این فضا احتیاج به سرمایه گذاری بیشتری است.
وی ضمن اشاره به تاسیس نصر کشور اظهار داشت: سازمان نظام صنفی کامپیوتری کشور از سال ۱۳۸۲ برپایه برنامه سوم شکل گرفت و حالا این سازمان در مرحله پیاده سازی برنامه تحول خودش است. در طرح بیستون که بعنوان طرح تحول سازمان است، برنامه توانمندسازی زیست بوم کسب وکارهای نوپا یکی از اهدافش است. برای رسیدن به این هدف سازمان نصر ایران از همراهی و کمک کلیه بازیگران بازار و اکوسیستم ارتباطی و فناوری ایرانی استقبال خواهد نمود.
You may also like