سئو بوی: متلاشی شدن زنجیره تامین جهانی فناوری که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ آغاز شد، بنظر می رسد در دوران جو بایدن هم ادامه پیدا می کند.

به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، شرکت اپل، بزرگترین غول فناوری در بین شرکتهای زیادی است که برای تولید محصولاتشان به کارخانه های چینی متکی هستند. این شرکت تولید تبلت آی پد و نوت بوک مک بوک را از چین به ویتنام منتقل خواهدنمود. شرکت فاکسکان ۲۷۰ میلیون دلار سرمایه گذاری جدید برای ویتنام مختص کرده است. این اقدامات نشان دهنده مهاجرت بزرگتر و طولانی مدتی است که احیانا پیامدهایی برای تولیدکننده آیفون و همین طور نقش چین بعنوان کارخانه جهان خواهد داشت.

تری گو، بنیانگذار فاکسکان برای توصیف روند تجزیه زنجیره تامین یکپارچه به حداقل دو بخش از واژه نسل دوم بهره برده است. یونگ لیو، رئیس هیات مدیره این شرکت در اوت اعلام نموده بود کشورهایی مانند هند در جنوب شرقی آسیا و منطقه آمریکا می توانند در آینده اکوسیستم تولیدی خودرا داشته باشند. این روند حالا غیرقابل برگشت بنظر می رسد و کشورهای دیگر نظیر هند و ویتنام در حال تقویت زیرساخت و تلاشها برای جذب تولیدکنندگان بوسیله کاهش هزینه ها و نگرانیهای ژئوپلیتیکی هستند.

خصومت تجاری ترامپ در قبال چین موجب شد خیلی از تولیدکنندگان ظرفیت تولید را به کشورهای همسایه نظیر ویتنام و مناطق دورتری مانند مکزیک و هند منتقل کنند تا با تعرفه های تنبیهی روبرو نشوند و ریسک تحریمهای آینده را خنثی کنند. تیم کوک، مدیرعامل اپل که ایجاد یک زنجیره تامین چین محور را سازماندهی کرده بود، در مقابل جابجایی گسترده زنجیره تامین مقاومت می کرد اما در سال های اخیر به میزان فزاینده ای در حال بررسی گزینه های دیگر بوده است.

این شرکت به افزودن ظرفیت تولید آیفون در هند بوسیله شرکای تولیدکننده خود ادامه می دهد و سیاستهای نارندرا مودی، نخست وزیر هند برای جذب شرکتهای بزرگ تلفن هوشمند برای تولید محصولاتشان در این کشور هم در این روند بی تاثیر نبوده است. شرکت پگاترون تازه ترین تولیدکننده آیفون بوده که وارد هند شده و اوایل ماه جاری از اختصاص ۱۱ میلیون دلار سرمایه گذاری برای واحد هندی خود و آغاز تولید در این کشور از اواخر سال ۲۰۲۱ آگاهی داد.

در آمریکا هم اپل در حال لابی با دولت برای پشتیبانی از تولید داخلی بوسیله تخفیفهای مالیاتی است. شرکت TSMC تایوان که یکی از شرکای بزرگ اپل است، در حال برنامه ریزی برای ساخت یک کارخانه تراشه در آریزوناست. با این وجود کوچکی و فناوری این تاسیسات به مفهوم آنست که فعلا به مشتریان کوچکتر خدمات عرضه خواهدنمود.

علاوه بر اپل، شرکت گوگل آلفابت هم به فاکسکان برای تولید قطعات کلیدی سرورهایش در ویسکانسین سفارش داده است. انتظار می رود تولید انبوه در این محل در سه ماهه نخست سال آینده آغاز شود. مقامات پگاترون اوایل ماه جاری اعلام کردند که این شرکت می خواهد کارهای تولیدی در آمریکا برای خدمت رسانی به مشتریانش دایر کند.

شرکت ویسترون یک تولیدکننده قراردادی تایوانی دیگر است که علاوه بر تولید آیفون، لپ تاپ و سرور برای سایر مشتریان آمریکایی خود تولید می کند. ویسترون هم اعلام نموده که می خواهد به ظرفیت تولید در مکزیک و تایوان اضافه کند. این شرکت یک کارخانه شرکت وسترن دیجیتال را در مالزی خریداری نموده است. سیمون لین، رئیس هیات مدیره این شرکت در مارس اظهار کرده بود که نیمی از ظرفیت تولید ویسترون تا سال ۲۰۲۱ می تواند در خارج از چین واقع شود. کارهای تولیدی ویسترون در ویتنام بالا رفته و این شرکت هند را به سبب منابع و بزرگی بازار این کشور، یک محل راهبردی کلیدی در دهه آینده می بیند.

تعرفه های ترامپ مقابل محصولات تولید چین موجب شد شرکتهای بین المللی در کارهای تولیدی خود تجدیدنظر کنند. حالا قسمتی از کنسولهای بازی سوئیچ شرکت نینتندو توسط شرکت شارپ در مالزی تولید می شود.

اگرچه اپل در حال متنوع کردن زنجیره تامین جهانی است، اما روابطش با تولیدکنندگان چینی را بمنظور خدمات رسانی به بازار داخلی چین عمیقتر کرده است. شرکت لوکس شیر پرسیژن اینداستری چین اوایل امسال قراردادی برای خرید تاسیسات تولید شرکت ویسترون در چین منعقد کرد و بدین سان اولین شرکت چینی خواهد بود که گوشی های برند اپل را در این کشور مونتاژ می کند. سفارش تولید آی پد حالا بین شرکت BYD الکترونیک اینترنشنال با فاکسکان و کامپال الکترونیکس تقسیم شده است. شرکتهای چینی لوکس شیر و جئورتک هم ایرپاد تولید می کنند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، رئیس هیات مدیره فاکسکان اوایل ماه جاری اظهار داشت: ۳۰ سال طول کشید تا فاکسکان کارهای تولیدی وسیع خود در چین را بنا کند و هند یا یک منطقه دیگر یک شبه نمی توانند جای چین را بگیرند.

منبع:

You may also like