به گزارش سئو بوی باآنکه مسئولان معتقدند با اتکا به ظرفیت های شبکه ملی اطلاعات و در غیاب اینترنت بین الملل، کسب وکارها با استفاده از سرورهای داخلی توانستند سر پا بمانند و کمتر گرفتار مشکل شوند، اما موضوعی که امکان دارد از نظرها جا مانده باشد، این است که بسیاری از کسب وکارها رجوع شان از راه موتور جست وجوی گوگل انجام می شود.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، در ایام قطعی اینترنت بین الملل که بعد از بروز ناآرامی ها و در جهت پیشگیری از سوءاستفاده از این ابزار ارتباطی اتفاق افتاد، باآنکه وب سایت های ایرانی با بهره گیری از سرورهای داخلی به فعالیت ادامه دادند، اما خیلی از کاربران اینترنت، از دانشجویان و برنامه نویسان تا کسب وکارهای کوچک که فعالیتشان در بستر شبکه جهانی اینترنت جریان داشته، با مشکلات بسیاری مواجه و گاها متحمل ضررهای جبران ناپذیری شدند.
همینطور بخش خصوصی این حوزه اعتقاد دارد با وجود آمادگی نسبی در لایه شبکه و زیرساخت و برقراری خدمات پایه، گرفتار کمبود در لایه خدمات و محتوا بودیم و این مورد سبب وارد آمدن خسارات گسترده به کسب وکارها همچون وجود اختلال در خدمات کسب وکارهای بالغ تر به علت عدم آمادگی سرویس دهندگان متوسط و کوچک، ایجاد هزینه های مالی و انسانی چند برابری برای کسب وکارها یا کاهش شدید جریان ورودی مشتریان کسب وکارها شده است.
در این راستا، آرش محمدی -کارشناس فناوری اطلاعات- در گفتگو با ایسنا درباره رفتن به وب سایت ها توضیح داد: درصد خیلی بالایی از لود هر وب سایتی از راه سرچ در گوگل است و اینطور نیست که کاربران برای رفتن به بر وب سایت، URL آنرا تایپ کنند و این مورد حداقل برای حدود ۸۰ درصد وب سایت های خبری حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات صدق می کند. ازاین رو رجوع مشترکان به وب سایت ها از راه سرچ کلمات کلیدی در گوگل اتفاق می افتد.
ایشان در ادامه با بیان این که بنابراین در شرایطی که گوگل در دسترس نباشد، وب سایت ها چیزی حدود ۸۰ درصد ترافیک را از دست می دهند، اضافه کرد: این مورد و کلمات کلیدی برای کسب وکارهایی که خدمات عرضه می دهند هم خیلی مهم است؛ کسانی که در حوزه فروش بلیت سفر، فروش آنلاین دارو یا خدمات دیگر کار می کنند، خیلی بیش تر از این ترافیک را از دست می دهند. ازاین رو صرف این که یک وب سایت از داخل ایران لود شود، سبب بالا ماندن کسب وکار نیست.
این کارشناس فناوری اطلاعات افزود: نکته دیگر را هم در نظر بگیرید که خیلی از وب سایت ها خدماتی عرضه می دهند که از یک سری سرویس های بین المللی استفاده می نماید و در زمان قطع اینترنت، هرچند وب سایت از داخل ایران در دسترس می باشد، اما دسترسی پذیری مدیران وب سایت و وب سرویس ها مختل می شود. برای مثال درمورد اپلیکیشن های حمل و نقل، امکان دارد خود اپلیکیشن لود شود و کار کند اما احیانا نقشه اش کار نمی کند، چون داشته از API های منبع باز گوگل استفاده می کرده است.
محمدی با بیان این که تمام سرویس های آنالیتیک و هوش تجاری وب سایت های ایرانی، غیرایرانی هستند، اظهار داشت: ما هیچ سرویس هوش تجاری وب بیس ایرانی برای وب سایت هایمان نداریم. حدودا همه توسعه دهندگان وب از APIهای منبع باز خارجی یا حتی سرویس هایی که گوگل برای توسعه دهندگان عرضه کرده، استفاده می نمایند و در زمان قطع وب آنها هم مختل می شود.
او در انتها تصریح کرد: مهم ترین اتفاقی که برای ترافیک می افتد، مبحث گوگل است. همه ما وقتی می خواهیم به یک کسب وکار رجوع نماییم، حتی در شرایطی که اسم یک وب سایت را می دانیم، اسم آنرا نمی نویسیم بلکه آنرا در گوگل سرچ می نماییم. حتی در خیلی موارد حتی اسم کسب وکار را هم نداریم، برای مثال می نویسیم خرید آنلاین بلیت و در نتایج جست وجو به عرضه دهندگان خدمات می رسیم و بنابراین عدم دسترسی به گوگل باعث کاهش ترافیک می شود.You may also like