به گزارش سئو بوی کارشناسان امنیتی اخیرا از صدمه پذیری جدیدی که در نسخه جدید iOS ۱۳ گوشیهای آیفون کشف و اعلام شده است، سخن گفته و کاربران را از تهدیدهای آن آگاه کرده اند.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، پس از آنکه روز پنج شنبه جدیدترین نسخه از سیستم عامل آی اواس (iOS ۱۳) انتشار یافت، بعضی از کارشناسان و متخصصان فعال در حوزه امنیت سایبری با انتشار گزارشی جدید اعلام نمودند که صدمه پذیری و باگ موجود در آیفون های مجهز به این نسخه جدید به هکرها و مجرمان سایبری اجازه می دهد تا به اطلاعات شخصی و شماره تماس مخاطبین ذخیره شده آنها در گوشی قربانیان موردنظر دسترسی پیدا کنند.
آنها در این گزارش که در وب سایت CNN هم آمده است، عنوان کرده اند که اپل از مشکل و ضعف امنیتی مذکور از ماه ژوئیه سال جاری میلادی آگاه و آگاه بوده است ولی همچنان و کماکان به انتشار iOS ۱۳ اصرار داشته است.
به نظر می آید که مشکل امنیتی مذکور به هکرها و مجرمان سایبری امکان دسترسی به اطلاعات شخصی و شماره تماس مخاطبین آنها را بدون کسب اجازه و یا درخواست پسورد و تشخیص چهره هوشمند می دهد که این امر حریم خصوصی کاربران گوشیهای آیفون را به شدت تهدید کرده و به مخاطره خواهد انداخت.
از آنجایی که امنیت سایبری و حفاظت از حریم خصوصی در سال های اخیر به ویژه کشورهای پیشرفته از اهمیت بالا و بخصوصی برخوردار شده است، به نظر می آید که کارشناسان و متخصصان مربوطه به منظور کمک به ارتقای وضعیت امنیت سایبری کاربران در فضای مجازی با بررسی دقیق صدمه پذیری و حفره های امنیتی تلاش دارند علاوه بر آگاه سازی کاربران، به شرکت های توسعه دهنده گوشیهای هوشمند و سایر محصولات الکترونیکی اخطار دهند که مشکلات مربوطه را برطرف کرده و به انتشار به روزرسانی های امنیتی اقدام نمایند.
البته در این گزارش همینطور ذکر شده است که هکرها نیازمند اتصال و دسترسی فیزیکی به گوشی آیفون موردنظر دارند تا بتوانند از صدمه پذیری مذکور سواستفاده کنند اما به محض اینکه یک مرتبه دسترسی یافتند، دیگر پس از آن قادر خواهند بود تمامی مراحل و استانداردهای امنیتی اپل همچون قابلیت تشخیص چهره هوشمند را دور بزنند و به تمامی اطلاعات شخصی ذخیره شده در گوشی قربانیان دسترسی و نفوذ پیدا کنند.

.


You may also like