سئو بوی: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از طراحی سیستم عامل بومی موبایل و نصب آن روی گوشی جی ال ایکس آگاهی داد.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن خدمات و ابزارهای گوناگون، یکی از مواردی که ذهن مسؤولان و کارشناسان حوزه را درگیر می کند، تولید محصولات مشابه، بومی سازی ابزار و عرضه ی خدمات با هدف رفع نیازهای شخصی است. یکی از مواردی که با پیشرفت تلفن های همراه، نمود بیش تری پیدا کرده، سیستم عامل گوشی هاست و تصمیم برای بومی کردن سیستم عامل هم به دنبال حذف اپلیکیشن های ایرانی از مارکت های خارجی و با هدف تأمین دو فاکتور امنیت و استقلال، گرفته شد.
محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- چندی قبل درباره ی ایجاد سیستم عامل بومی اظهار کرده بود: مدت زیادی بود که می خواستیم سیستم عامل اندروید را در گوشیهای ایرانی تغییر دهیم تا از استارت آپ های داخلی حمایت نماییم. این مورد پیش نمی رفت تا این که اپلیکشین های داخلی را حذف کردند و این همدلی بوجود آمد و بزودی نتیجه کار را اعلام می نماییم.
قبل از این آن هم امیر ناظمی – معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – با اشاره به تصمیم برای ایجاد سیستم عامل بومی موبایل، اظهار داشته بود: یک درصد از نیازمندی های ما به سیستم عاملی نیاز دارد که نسبت به دو فاکتور امنیت و استقلال آن مطمئن باشیم؛ این که نفوذی به آن نباشد و تصمیم دیگری بر آن تأثیر نگذارد. سیستم عامل بومی یعنی سیستم عاملی که پاسخگوی نیاز بومی بوده و برای نیازهای ما شخصی سازی شده باشد؛ درواقع قرار نیست به نیاز همه پاسخ دهد، بلکه برای یک سری نیازمندی های خاص است.
اندروید داخلی طراحی شد
در این راستاT اخیراً آذری جهرمی در صفحات اجتماعی خود، با اشاره به راه اندازی سیستم عامل بومی و نصب آن روی گوشی جی ال ایکس ویدئویی منتشر نمود که در آن آمده است: یک گروه دانشجویی در دانشگاه صنعتی شریف برای مقابله با تحریم های گوگل سیستم عاملی طراحی را کرده اند که گوگل امکان حذف آنرا ندارد. برای اطمینان بیشتر کاربران ایرانی یک گوشی توسط جی ال ایکس تولید شده که این سیستم عامل را پشتیبانی می کند. این سیستم عامل این امکان را به کاربران ایرانی می دهد که اپلیکیشن های مربوط به کسب وکارهای خویش را بدون نگرانی از تحریم های آمریکا، فعال کنند.
باید دید سیستم عاملی که عزم برای ایجاد آن به دنبال حذف اپلیکیشن های داخلی جزم شده تا چه اندازه می تواند نیاز کاربران را حل کند، نیازی که بیشتر از همه چیز، باید حائز دو فاکتور امنیت و استقلال باشد و از سویی کارآمدی آن باید به اندازه ای باشد که با قرار گرفتن روی گوشیهای داخلی، بتواند به خوبی مورد استفاده قرار گیرد.
منبع:

You may also like