سئو بوی: کارشناسان امنیتی به کاربران سفارش کرده اند به هیچ عنوان به پیام های ناشناسی که در واتس اپ آنها ارسال و از آنها درخواست می شود که پول پرداخت کنند، پاسخ ندهند.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، واتس اپ که یکی از بزرگترین و محبوب ترین اپلیکیشن های پیام رسان در جهان محسوب می شود، همواره یکی از پلت فرم های مورد استفاده هکرها و مجرمان سایبری بوده است تا با فریب دادن کاربران مبالغ هنگفت موردنظر خودرا به جیب بزنند.
بارها کارشناسان فعال در حوزه امنیت سایبری در مورد روش ها و حقه های هکرها و مجرمان سایبری آگهی داده بودند و حالا نیز طبق جدیدترین گزارش ها به آنها سفارش کرده اند که به هیچ عنوان به پیام های ناشناسی که از آنها تقاضایی در خصوص پرداخت پول و خریداری بلیت به صورت آنلاین می شود، پاسخ ندهند.
با اینکه اپلیکیشن پیام رسان واتس اپ همچون بسیاری دیگر از نرم افزارهای مشابه قابل هک شدن سریع توسط هکرها و مجرمان سایبری نیست و به لطف قابلیت رمزنگاری فوق پیشرفته به کار رفته در آن همواره عنوان امن ترین پیام رسان جهان را به خود مختص کرده است، اما بنظر می رسد که هکرها راه جدیدی را برای ورود به آن پیدا کرده اند تا بتوانند به اطلاعات شخصی و حساب کاربری قربانیان موردنظر خود دسترسی پیدا کرده و از داده های آنها به منظور دستیابی به اهداف و انگیزه های خود سو استفاده کنند.
برمبنای وب سایت news۱۸، بنظر می رسد که حملات فیشینگ از متداول ترین انواع حملاتی است که به کاربران واتس اپ می شود چونکه با عنایت به قابلیت های رمزنگاری پیشرفته ای که در این پیام رسان به کار گرفته شده است، کاربران تنها خود باید راه نفوذ هکرها به اطلاعات شخصی خودرا باز کنند.
واژه فیشینگ یا Phishing که مختصرا از عبارت Password Harvesting Fishing به معنای “به دست آوردن رمز عبور بوسیله طعمه” به دست آمده و ساخته شده است، یکی از حملات سایبری شناخته شده مبتنی بر مهندسی اجتماعی است که با فریب دادن کاربران موردنظر اطلاعات محرمانه و خصوصی آنها همچون رمز عبور، اطلاعات حساب بانکی، اطلاعات شخصی و محتوای به اشتراک گذاشته شده آنها در شبکه های اجتماعی را به دست می آورند. بگفته خیلی از کارشناسان فعال در حوزه امنیت سایبری، این روش مورد استفاده هکرها آنقدر کامل، پیشرفته، بدون نقص و طبیعی جلوه می کند که کمتر کاربری به جعلی و کلاهبرداری بودن آن شک می کند.
در این روش خود کاربران با بازگشت و کلیک کردن بر روی لینک های درج شده در پلتفرم واتس اپ، اطلاعات مالی و شناسایی اکانت خودرا در اختیار هکرها و مجرمان سایبری قرار می دهند و به صورت ناخودآگاه سبب خواهند شد آنها به اهداف خود برسند و به حساب های بانکی مربوطه خود نفوذ و دسترسی پیدا کنند.
برخلاف سایر حملات سایبری که توسط هکرها و مجرمان سایبری و یا بهره گیری از لطمه پذیری های موجود در نرم افزار یا سخت افزار دستگاه های الکترونیکی مربوطه صورت می گیرد، حملات فیشینگ توسط خود کاربر قربانی صورت می پذیرد، چونکه هکرها، کاربران را فریب داده تا با دست خودشان اطلاعات موردنظر هکرها را تقدیم آنها کنند.
حملات فیشینگ یکی از متداول ترین و آسان ترین روش های سرقت اطلاعات شخصی، مالی و حریم خصوصی کاربران در فضای مجازی است.
پیام رسان واتس اپ که یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین اپلیکیشن های جهان است، از قابلیت Encryption End- to End یا رمزنگاری پیشرفته پشتیبانی می کند و از پروتکل های پیشرفته ای برای حفظ حریم شخصی کاربرانش برخوردار می باشد.
این اپلیکیشن که برای تمامی سیستم های عامل اندروید، iOS و ویندوز قابل استفاده می باشد، در سال ۲۰۱۶ میلادی لقب پرکاربردترین پیام رسان جهان را گرفت. شرکت فیسبوک با در اختیار گرفتن و تصاحب شرکت واتس اپ در سال ۲۰۱۴، ۱۹ میلیارد دلار کسب نمود و از آن زمان تابحال نیز با معرفی و افزودن قابلیت های جدید بدنبال جذب و حفظ طرفداران این پیام رسان بوده است. طبق آخرین آمارهای انتشار یافته، پیام رسان واتس اپ الان میزبان حدود بالغ بر یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون کاربر فعال در ماه است.
منبع:

You may also like