به گزارش سئو بوی سخنگوی صنعت برق ضمن تشریح آخرین اقدام وزارت نیرو برای مقابله با خروج غیرقانونی ارز مجازی و بیت کوین ها، اظهار داشت: برآوردها حاکی می باشد که استخراج ارز دیجیتال ۵۰۰ مگاوات در ساعت برق مصرف می کند.
مصطفی رجبی مشهدی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به استخراج غیرقانونی بیت کوین و بالا رفتن مصرف برق در ایران، اظهار نمود: هنوز برای استخراج ارز مجازی و بیت کوین ها تعرفه ای مشخص نشده است و بعضی از دارندگان مراکز استخراج رمز ارزها از انشعاب های غیرمجاز استفاده کردند که وزارت نیرو نسبت به قطع آنها اقدام نموده است.
وی افزود: در این راستا وزرات نیرو پیشنهاد خود برای تعرفه ارز مجازی را به هیأت دولت عرضه کرده است و هیأت دولت هم این پیشنهاد را در کمیسیون های تخصصی بررسی می کند. امیدواریم طرح بزودی تصویب شود و استخراج ارز مجازی صاحب تعرفه شود. پیشنهاد وزارت نیرو این است که تعرفه ها با متوسط نرخ ارز صادراتی برق محاسبه شود. البته این عدد، عدد مشخصی نیست که هم اکنون بتوان اعلام نمود چونکه امکان دارد بر مبنای نرخ سال یا ماه باشد و نرخ آن بسته به فصل و روز و ساعت متفاوت می باشد. پس از اینکه حتمی شد اعلام می شود.
سخنگوی صنعت برق به این سوال که استخراج بیت کوین ها در کدام استان کشور بیشتر رواج دارد، پاسخ داد: از آن جایی که دمای دستگاه ها افزایش یافته و احتیاج به وسایل سرمایشی دارند استقرار در مناطق سردسیر کشور برای آنها مقرون به صرفه است.
مشهدی با اشاره به اینکه معلوم نیست استخراج بیت کوین ها چند درصد از برق کشور را مصرف می کنند، توضیح داد: از آنجائیکه انشعابات غیرمجاز هستند، معلوم نیست چند درصد برق کشور را مصرف می کنند اما تخمین زده می شود ۵۰۰ مگاوات در یک ساعت مصرف دارند که معادل یک نیروگاه بزرگ است.
بر اساس این گزارش، در حالیکه همزمان با افزایش دما زنگ خطر مصرف برق بخصوص در تهران به صدا درآمده است، صنعت برق امسال با مشکل جدیدی به نام بیت کوین ها که به نظر می آید عامل اصلی افزایش نامتعارف مصرف برق هستند، دست و پنجه نرم می کند. در این راستا همایون حائری – معاون وزیر نیرو – چندی قبل با اشاره به مباحثی که در مورد استفاده از برق برای استخراج ارز دیجیتالی مطرح شده است، اظهار داشت: برق در ایران بسیار ارزان است و با عنایت به این بعضی از سرمایه گذاران بیت کوین هستند که به کشور هجوم آورده اند.
قیمت استخراج هر بیت کوین در جهان ۷۰۰۰ دلار است و برای هر بیت کوین ۷۲ هزار کیلووات ساعت برق مصرف می شود که به اندازه مصرف ۲۸ مشترک است. تعداد این افراد اخیرا افزایش پیدا کرده و می تواند به ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ مگاوات هم برسد.You may also like