سئو بوی: انتقاد به روند تکمیل شبکه ملی اطلاعات در حالی متوجه مسئولان ارتباطی کشور شده که به اعتقاد آنها، تمامی این وظایف صرفا برعهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیست و البته این وزارتخانه در بخش زیرساخت به دستاوردهای خوبی رسیده است.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، شبکه ملی اطلاعات را می توان به صورتی یکی از شناسنامه های کاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در نظر گرفت. این پروژه چندین بار و در دوره های مختلف مورد بررسی قرار گرفت و حتی اسماً افتتاح شد اما نتوانست آنچه را که مد نظر مسؤولان بود، کاملاً به نمایش بگذارد. در نهایت در دوره وزارت محمود واعظی -وزیر پیشین ارتباطات و فناوری اطلاعات- بود که شبکه ملی اطلاعات بار دیگر و این دفعه به صورت رسمی راه اندازی شد تا یکی از اهداف حوزه ارتباطی را جامه ی عمل بپوشاند.
به قول مسؤولان این حوزه، شبکه ملی اطلاعات شامل سه لایه زیرساخت، خدمات و محتوا می شود که مسؤولیت تکمیل هر یک از این لایه ها را بخش های مختلف بر عهده دارند. همانطور که حمید فتاحی -رییس هیأت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت- معتقد است: مطابق سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات مصوب شورای عالی فضای مجازی در بخش زیرساخت، بیشتر وظایفی که بر عهده وزارت ارتباطات بوده انجام پذیرفته است.

لایه های شبکه ملی اطلاعات مربوط به کدام دستگاه است؟
زیرساخت شبکه ملی اطلاعات شامل تجهیزات فنی همچون روتر، سوئیچ، فیبر نوری و لایه امنیت می شود که تأمین آن برعهده وزارت ارتباطات است، خدمات این شبکه که روی زیرساخت جاری می شود، شامل پیام رسان ها، نقشه، موتور جست وجو، ایمیل است و لایه ی محتوا هم بر عهده ی بخش های مختلف است و تقریباً تمامی دستگاه ها را درگیر می کند. بدین سبب بااینکه بخش زیرساختی و اساس شبکه ملی اطلاعات باید توسط وزارت ارتباطات تأمین شود، اما درنهایت تکمیل شبکه ملی اطلاعات همکاری بخش های مختلف را می طلبد.
از طرفی، از زمانی که سوژه شبکه ملی اطلاعات مطرح شده، یکی از نگرانی هایی که کاربران اینترنت را درگیر کرده، محدود شدن دسترسی آنها به اینترنت بین المللی بوده، هرچند در پاسخ به این نگرانی همواره مسؤولان پاسخ دادند که هدف استفاده از شبکه ملی اطلاعات افزایش سرعت و کیفیت دسترسی به اینترنت با محتوای داخلی است و راه اندازی این شبکه، محدودیتی به دنبال نداشته و در زمان استفاده از آن کاربر نهایی اصلاً احساس نمی کند از یک شبکه داخلی یا خارجی استفاده می نماید.
البته استفاده از شبکه ملی اطلاعات مزیت هایی داشته که از آن جمله می توان به افزایش کیفیت و کاهش نرخ استفاده از اینترنت داخلی در مقایسه با اینترنت خارجی اشاره نمود و از آنجایی که بخش اعظمی از استفاده کاربران اینترنتی مشاهده و دانلود فایل های ویدئویی ا ست که با استفاده از شبکه ملی این بخش هم با کیفیت و سرعت بهتری نمایش می شود و افزایش استفاده کاربران از اینترنت ملی را هم به دنبال داشته است.

تمام وظایف شبکه ملی اطلاعات برعهده وزارت ارتباطات نیست
محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- اخیراً درباره ی روند تکمیل شبکه ملی اطلاعات اشاره کرد: در سال ۱۳۹۴ مقام معظم رهبری شبکه ملی اطلاعات را در سه لایه دسته بندی و مشخص کردند چه دستگاه هایی در لایحه خدمات و محتوا مسئول هستند، ؛ لایه زیرساخت، لایه خدمات و لایه محتوا. تابحال اسناد مربوط به بخش زیرساخت این شبکه در شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسیده و حکم قانون دارد. دستاوردها و چارچوب هایی که وزارت ارتباطات باید به آنها برسد، مشخص شده است.
وی با نمایش گزارشی از دستاوردهای وزارتخانه در حوزه زیرساخت شبکه ملی اطلاعات، اظهار نمود: باید گزارش دستگاه های مسئول در این زمینه نیز نمایش شود تا مشخص شود این دستگاه ها در لایه خدمات و محتوا چه اقداماتی انجام داده اند و بتوان برآورد کلی از توسعه شبکه اطلاعات داشت.
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در ابتدای دوره وزارت، برنامه ای داده بود که ظرف دو سال سند تدوین الزامات شبکه ملی اطلاعات محقق و اهداف آن اجرایی خواهد شود. گزارش کلی حاکی از این است که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به ۸۰ درصد اهداف سند تدوین الزامات شبکه ملی اطلاعات دست یافته است، البته برای اجرای شبکه ملی اطلاعات باید اقدامات لازم در هر سه لایه صورت گیرد.
آذری جهرمی با اشاره به اینکه تمام وظایف مربوط به شبکه ملی اطلاعات برعهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیست، اشاره کرد: بخش زیرساخت برعهده ماست و ما برمبنای سند مدون شورای عالی فضای مجازی به دستاوردهای خوبی رسیدیم. وزارت ارتباطات برای مقابله با تهدیدات آمریکا از یک سال پیش در مرکز ملی فضای مجازی کارگروهی تشکیل داد و انواع سناریوها، تهدیدات و تحریم ها در این کارگروه مورد بررسی قرار گرفت و راهکارهای لازم اتخاذ شد.
البته این نکته را نیز باید در نظر داشت که بلوغ شبکه ملی اطلاعات هیچ وقت تمام نمی شود، برای اینکه محتوا و ایده های خدمت رسانی به مردم هیچ وقت تمام نخواهد شد و در نهایت همانطور که شبکه ملی و دسترسی آزاد به اطلاعات به شبکه آمده اند، سایر دستگاه ها نیز باید خدمات خودرا به شبکه وارد کنند.
منبع:

You may also like