سئو بوی: معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر این که در شرایط کنونی در کشور ما نیاز به پردازشگرهای پیشرفته برای صنایع فضایی، هوایی، هواشناسی، مخازن نفت، فعالیتهای داروسازی، ژنتیک و مدیریت بحران های بزرگ مانند سیلاب ها وجود دارد، اضافه کرد:  به همین دلیل کشور ما نیاز دارد سرمایه گذاری بیشتری در این حوزه صورت گیرد.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، مهندس جهانگرد در کنگره بین المللی سیستم های کلان مقیاس محاسباتی و تحلیل کلان داده عنوان کرد: پردازشگری کامپیوتر پیچیده ترین ابزار انسان در بهره برداری از طبیعت است، سپس دستیابی به پردازشگری کامپیوتر هر روز شاهد شگفتی های جدید برای جامعه بشری هستیم.
وی ادامه داد: هر چقدر قدرت پردازش در یک مجموعه افزایش پیدا کند، توانایی آن مجموعه بیشتر می شود و یکی از شاخص های کشور توانایی پردازش است.
جهانگرد اشاره کرد: طببیعتأ در هر مجموعه ای برپا شدن توانایی پردازشگری بسیار پیشرفته نیازمند نیروی انسانی توانمند است که امیدواریم دانشگاه های کشور این ظرفیت و توانایی را در سرمایه انسانی فراهم آورند. تا کنون پردازش هایی که در سطح جهانی دیده شده، با مقیاس دیتا محاسبه شده و آنچه پیش رو هست، این واقعیت است که بشر بتواند سرمایه گذاری کند و محاسبات در سطح و مقیاس اگزا صورت گیرد.
وی ادامه داد: برپا شدن مقیاس اگزا به ما این اجازه را می دهد که کم کم وارد عرصه هوا فیزیک شویم؛ تجربه ای که هنوز بشر به آن دست نیافته است.
جهانگرد اشاره کرد: پردازشگرهای سه بعدی یا چهار بعدی، شناخت بهتر نجوم و اتفاقاتی که در جهان هستی بوجود آمده، همگی مستلزم قدرت پردازشگرهای پیشرفته است.
وی ادامه داد: در شرایط کنونی در کشور ما هم نیاز به پردازشگرهای پیشرفته برای صنایع فضایی، هوایی، هواشناسی، مخازن نفت، فعالیتهای داروسازی، ژنتیک و مدیریت بحران های بزرگ مانند سیلاب ها وجود دارد. بنا بر این کشور ما نیاز دارد سرمایه گذاری بیشتری در این حوزه صورت گیرد و باید در دو بخش سرمایه گذاری شود؛ بخشی شامل تکنیک و تکنولوژی ساخت hpc است و بخش دیگر کاربران و واسطه هایی هستند که hpc را بتوانند برای نیازمندان بخش صنعت و خدمات قابل وصول کنند.
دکتر حبیبی، رئیس دانشگاه خوارزمی باز ضمن عرض خیر مقدم به حاضران و تبریک اعیاد شعبانیه اظهار داشت: حضور دانشمندان فرهیخته در این کنگره علمی موجب مباهات است. دانشگاه خوارزمی مفتخر است که در یکصدمین سال تأسیس خود میزبان متخصصان و صاحبنظران در حوزه تحلیل کلان داده ها و سیستم های محاسباتی است. امروز پیشرفت علم در تمام حوزه ها با سرعت زیاد در حال پیشرفت و توسعه است، تحلیل داده ها باز از این امر مستثنی نیست و هر روز تأثیر آن در زندگی بشر در زمینه های مختلف رو به افزایش است. کنگره بین المللی سیستم های کلان مقیاس محاسباتی و تحلیل کلان داده ها سابقه ۲۶ ساله دارد و برگزاری این دوره از کنگره در ایران فرصت مغتنمی در اختیار صاحب نظران ایرانی و بین المللی قرار می دهد تا با بحث و تبادل نظر پیرامون آخرین دستاوردهای آن امکان بهره مندی از سخنرانی های فاخر میهمانان بین المللی برای همه صاحبنظران و علاقه مندان فراهم گردد.
وی با بیان این که دانشگاه خوارزمی این کنگره را با هدف ایجاد هم افزایی در حوزه سیستم های پردازشی و تاکید بر مدیریت داده در کشور برگزار می نماید، اضافه کرد: امیدوارم همه میهمانان خارجی و همین طور داخلی حداکثر بهره را از مباحث علمی نوین در این عرصه ببرند، همین طور امیدوارم این کنگره نقطه عطفی در بحث ساماندهی و برنامه ریزی راهبری در این عرصه در کشور باشد.
حبیبی در ادامه به معرفی دانشگاه خوارزمی پرداخت و اظهار داشت: دانشگاه خوارزمی امسال یکصدمین سال خودرا جشن می گیرد، این دانشگاه در سال ۱۲۹۷ با اهداف تربیت معلم تأسیس شد؛ الان دانشگاهی جامع با ۱۶ دانشکده و ۱۰ موسسه و مرکز پژوهشی، بیشتر از ۵۰۰ عضو هیات علمی و بیشتر از ۱۳ هزار دانشجو و بالغ بر ۲۶۰ رشته گرایش در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری خدمات خودرا به جامعه علمی کشور نمایش می کنند.
برمبنای اعلام روابط عمومی دانشگاه خوارزمی، در امتداد تامین ابعاد صنعتی و کاربردی کنگره، کارگاه های تخصصی و عملیاتی درباب مباحث کلان داده ها و سیستم های محاسباتی کلان مقیاس در حوزه های مختلف مانند بانکداری، نفت و گاز، صنعت و غیره طراحی شده است که توسط متخصصینی از اسپانیا، لهستان، فرانسه، آلمان و ایران انجام خواهد شد. همین طور در جنب کنگره نمایشگاه تخصصی شرکتهای دانش بنیان، استارتاپ ها و شرکت های فعال در حوزه تحلیل داده و سیستم های رایانشی حضور خواهند داشت تا محصولات و خدمات خودرا ارائه نمایند.
این کنگره که از سوم اردیبهشت ماه شروع به کار کرده تا روز پنجشنبه، ۵ اردیبهشت ادامه دارد.You may also like