به گزارش سئو بوی قصه سود بانکی همواره یکی از موضوعات پرغصه بانک مرکزی و مردم بوده است و به نظر می آید با تصمیم اخیر شورای پول و اعتبار، بانک ها فکری به حال نرخ سودهای غیرمتعارف و غیرقانونی خود کنند، چونکه دسترسی به جیب بانک مرکزی برای بانک ها سخت تر از گذشته می شود.
به گزارش خبرنگار ایسنا، بررسی خبرهای روز جاری اقتصاد حکایت از آن دارد که عموم خوانندگان اخبار مربوط به دستورالعمل جدید بانک مرکزی در ارتباط با تأثیر آن بر نرخ سود، سهمیه بندی بنزین، آگهی وزیر نیرو نسبت به مصرف برق، افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق، رفع مشکلات مسکن مهر در مسکن امید، پروازهای داخلی لاکچری، تأثیر حضور دولت در صنعت خودروسازی، واردات گوشت با ارز ۴۲۰۰ تومانی و قیمت ارز در بازار را مورد بررسی قرار داده اند.
در سال های اخیر میزان نرخ سود بانکی روند نزولی به خود گرفت و بانک مرکزی، بانک ها را مجبور به رعایت نرخ قانونی سود بانکی کرد، اما بانک ها برای آنکه در بازی خطرناک نمایش سود بیشتر، غافله را به رقبا نبازند قانون را دور می زنند و به مشتریان با ترفندهای مختلف سود بیشتری پرداخت می کنند که به عقیده خیلی از کارشناسان و مدیران بانک مرکزی این حرکت خطرناک در نهایت منجر به اضافه برداشت بانک ها از منابع بانک مرکزی می شود که در سال های اخیر این مساله به حقیقت پیوسته است.
بانک مرکزی شب گذشته در جلسه شورای پول و اعتبار به این جمع بندی رسید که برای سر و سامان دادن به وضعیت بانک ها و اضافه برداشت آنها عملیات بازار باز را تصویب کند. این تصمیم بانک مرکزی طی اجرا در مراحل مختلف در نهایت به این مساله منجر می شود که دست بانک ها از جیب بانک مرکزی کوتاه شود که این اقدام در نهایت عاملی خواهد شد تا بانک ها در تعیین و نمایش نرخ سود بانکی دقت بیشتری به خرج دهند، حال با این شرایط باید اظهار داشت که افرادی که بر سود سپرده بانکی حساب ویژه ای باز کرده بودند باید اندکی دخل و خرج خودرا مدیریت کنند برای اینکه بنظر می رسد از این به بعد سود نامتعارف و غیرقانونی بانک ها افت کند.
احتمال گرانی بنزین تقویت شد
نیمه دوم سال قبل بود که بار دیگر به دنبال رشد مصرف سوخت خصوصاً بنزین در کشور، ماجرای کارت و سهمیه بندی سوخت به میان آمد، سوژه کارت سوخت و سهمیه بندی سوخت در حالی بار دیگر عنوان شد که بسیاری این موضوعات را فراموش کرده بودند و وزیر نفت دولت یازدهم بارها به حضور کارت سوخت اعتراض کرده بود برای اینکه معتقد بود هزینه نگهداری سامانه کارت سوخت در شرایط فعلی دیگر منطقی و اقتصادی نیست.
اما در ماه های اخیر میزان مصرف سوخت به شدت افزایش یافته و با عنایت به اینکه بودجه سال جاری بسته شده و دولت به دنبال مدیریت مصرف است به نظر می رسد کارت سوخت بار دیگر به اقتصاد خانوار ایرانی بازگردد البته امروز نرخ سوخت CNG با رشد ۹ درصدی ۳۹ تومان گران شده که این پیش بینی می شود دولت در ماه های آینده باز بنزین را گران کند.
در حاشیه جلسه دولت چه گذشت؟
از عدم اطلاع آقای وزیر تا افزایش حقوق ۴۰۰ تومانی / ‏‬ سیل اشتغال آورد
طی روز جاری جلسه هیئت دولت انجام شد که در حاشیه این جلسه مردان اقتصادی دولت همچون رضا اردکانیان- وزیر نیرو، رضا رحمانی- وزیر صنعت، معدن و تجارت و محمدباقر نوبخت- رئیس سازمان برنامه و بودجه در جمع خبرنگاران حاضر شدند، وزیر نیرو با اشاره به تغییر الگوی مصرف آب و برق در کشور، اظهار داشت: مصرف کنندگان به قبوض اردیبهشت ماه توجه ویژه ای داشته باشند برای اینکه این قبوض می تواند آگهی برای مصرف کنندگان بیشتر از الگوی مصرف باشد.
همین طور رحمانی- وزیر صنعت – در واکنش به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات گوشت اعلام کرده تا به امروز ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات گوشت برداشته نشده و همچنان گوشت با این ارز وارد می شود. بنظر می رسد جناب وزیر آنچنان از اخبار و شرایط بازار که یکی از مهمترین زیرمجموعه های وزارت صنعت، معدن و تجارت شمرده می شود آگاهی ندارد برای اینکه گوشت های تنظیم بازار در سطح شهر و فروشگاه های زنجیره ای به نرخ ارز نیمایی عرضه می شود و حدود قیمت آن حداکثر ۵ هزار تومان کمتر از نرخ بازار آزاد گوشت است.
همین طور محمد اسلامی – وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این که ظرفیت برای ساخت وساز در کشور وسیع است، اظهار نمود: با کمبود مصالح در کشور روبه رو نخواهیم بود و این در شرایطی است که حدود ۱۷۹ هزار واحد لطمه دیده در کشور وجود دارد که از این میان ۷۹ هزار واحد آن باید ساخته و حدود ۱۰۰ هزار واحد نیاز به بازسازی دارد که این امر به تولید اشتغال می انجامد.
اما شاید مهمترین سوژه را نوبخت- رئیس سازمان برنامه و بودجه مطرح کرده که با جدیت اعلام داشته افزایش حقوق ۴۰۰ هزار تومانی باید از ماه جاری محاسبه و پرداخت شود.
میراث مسکن “مهر” به “امید” نمی رسد
یکی از میراث دولت نهم و دهم ساخت مسکن مهر بود که دولت یازدهم با وجود آنکه تمایلی به ادامه اجرای آن نداشت کار را در دست گرفت. ساخت مسکن مهر و تجهیز آن همواره با انتقادات بسیاری همراه بود، برای اینکه برخی واحدهای آن به صورت کامل تکمیل نشد و بدون امکانات اولیه به افراد نمایش شد. حال با این وجود دولت به دنبال ساخت و راه اندازی مسکن امید است و حبیب الله طاهرخانی مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید در ارتباط با ساخت مسکن امید اعلام کرده مشکلات مسکن مهر به مسکن امید سرایت نخواهد کرد.
پروازهای لاکچری را بشناسید
بررسی قیمت بلیت هواپیما در پروازهای داخلی نشان از آن دارد که عموم شرکت های هواپیمایی سقف روانی قیمت بلیت هواپیما را ۹۰۰ هزار تومان در نظر گرفته اند و اندک هواپیمایی بیشتر از این نرخ به نمایش قیمت بلیت هواپیما می پردازد که در مجموع در ۲۵ مسیر پروازی که توسط هفت شرکت هواپیمایی خدمات نمایش می شود قیمت بلیت بیشتر از سقف روانی ۹۰۰ هزار تومان است که در این میان دو پرواز باز قیمتی در حدود یک میلیون و ۲۰ هزار تومان دارند.
بررسی ها نشان از آن دارند که شرکت های هواپیمایی برای ایجاد فضای رقابتی و جذب بازار سقف و کف قیمتی در نظر گرفته اند که بطور مثال کف قیمت بلیت پرواز تهران – کیش با وجود سقف قیمتی ۹۵۰ هزار تومان از طرف یک شرکت هواپیمایی در محدوده ۱۰۰ هزار تومان تعیین شده است.
دولت نباشد اما پول دولتی بد نیست
یکی از بازارهایی که همواره مورد بحث و انتقاد عموم مردم جامعه است بازار خودرو است که خیلی از افراد معتقدند عدم حضور شرکت های فعال در این بازار و جذب سرمایه های خارجی به سبب آن است که این بازار انحصارا در اختیار دو شرکت بزرگ ایران خودرو و سایپا قرار دارد و نمی توان در این فضای انحصاری آن طور که باید فعالیت و قیمت گذاری کرد.
حال با این شرایط در واکاوی دلیلهای رشد منفی ۷.۹ درصدی بخش صنعت محمدرضا نجفی منش – رئیس انجمن صنایع همگن قطعه سازی معتقد است: اصلی ترین دلیل رشد منفی ۷.۹ درصدی بخش صنعت در ۹ ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۷ ضربه هایی بوده که به صنعت خودرو وارد شده است.
وی معتقد است: هر زمان که صنعت خودرو توانسته مسیر خودرا به درستی طی نماید صنعت کشور باز رشد داشته است و دولت باید پای خودرا از صنعت خودرو بیرون بکشد. در این رابطه باید اظهار داشت که بسیاری به دنبال آن هستند که دولت پای خودرا از صنعت خودرو بیرون بکشاند که این مساله عاملی خواهد شد تا فضای رقابتی به صنعت خودروی کشور بازگردد و اگر دولت نقشی در این صنعت نداشته باشد بخش خصوصی واقعی به این بازار ورود کند و از طرفی دیگر مدیریت صحیح در شرکت های بزرگ خودروسازی نقش قابل توجهی را ایفا می کند، برای اینکه دولت هر زمان با عنایت به سلیقه خود به تغییر مدیریت در شرکت های ایران خودرو و سایپا روی آورده و نمونه این اتفاق سال قبل در تغییر مدیریت چندباره گروه سایپا کاملاً مشهود بود، اما نباید فراموش کرد که اگر دولت پای خودرا از صنعت خودرو بیرون بکشد و همچنان فضای انحصاری و سو مدیریت در خودروسازی وجود داشته باشد، در زمانی که خودروسازان زیر بار هزینه های خود در حال از بین رفتن هستند دیگر کسی نیست تا به آنها سرمایه و پول تزریق کند و عملاً خودروسازان زیر بار قرض به قطعه سازان خرد خواهند شد.
حرکت در راه گذشته
روند کاهشی نرخ دلار و یورو امروز باز ادامه یافت و قیمت دلار به ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان رسید. بانک ها امروز (۲۸ فروردین) هر دلار آمریکا را ۱۳ هزار و ۱۳ تومان و هر یورو را ۱۴ هزار و ۷۱۰ تومان خریداری می کردند.
قیمت خرید دلار در روز گذشته در بانک ها ۱۳ هزار و ۲۰۸ تومان و یورو ۱۴ هزار و ۹۲۸ تومان بود. همین طور بانک ها پوند را با افزایش قیمت نسبت به روز گذشته ۱۶ هزار و ۹۹۲ تومان خریداری می کنند.
یورو مسافرتی باز امروز در شعب ارزی بانک ها ۱۵ هزار و ۴۴۹ تومان بود که با احتساب کارمزد بانک مرکزی و بانک عامل به حدود ۱۸ هزار و ۸۰۰ تومان می رسد.
این در شرایطی است که صرافی های مجاز بانک مرکزی امروز قیمت خرید هر دلار آمریکا را ۱۳ هزار و ۳۵۰ تومان و قیمت فروش آنرا ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام نموده اند که نسبت به روز گذشته کاهش حدود ۱۵۰ تومانی داشته است.
قیمت خرید یورو باز در این صرافی ها ۱۵ هزار و ۳۵۰ تومان و قیمت فروش آن ۱۵ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام شده است که نرخ یورو باز نسبت به روز گذشته با کاهش حدود ۱۵۰ تومانی همراه بوده است.



You may also like